Aktualności
Rekolekcje Wielkopostne
SZKOLNY KONKURS NA PRZEKŁAD INTERSEMIOTYCZNY
Z okazji ustanowienia przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej roku 2023 - Rokiem Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej – ZS im. prof. J. Groszkowskiego ogłasza dla uczniów szkoły KONKURS NA PRZEKŁAD INTERSEMIOTYCZNY wybranego utworu Aleksandra Fredry lub utworu poetyckiego Wisławy Szymborskiej.
- Koordynatorzy: Lucyna Maryniak, biblioteka szkolna.
- Adresaci konkursu: uczniowie ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu,
- Cele konkursu :
- popularyzacja twórczości Aleksandra Fredry oraz Wisławy Szymborskiej,
- kształcenie umiejętności „czytania” sensu utworu komediowego, utworu poetyckiego, wyrabiania i rozwijania zdolności rozumienia utworu literackiego,
- odczytywanie własnych, ukrytych znaczeń metaforycznych i symbolicznych utworów,
- rozwijanie kreatywności, wyobraźni, fantazji.
Przekład intersemiotyczny to nic innego, jak przełożenie utworu na język obrazu, twórcze wyobrażenie ulubionego lub zakorzenionego w tradycji, kulturze narodowej dowolnego utworu Aleksandra Fredry lub Wisławy Szymborskiej.
Aby móc dokonać takiego przekładu można odwołać się do konwencji realistycznej, symbolicznej lub artystycznej.
- Organizatorzy oczekują projektów plastycznych – np. plakat, rysunek,obraz, komiks (format dowolny, forma płaska, technika dowolna), bądź projektów komputerowych wykonanych dowolną techniką graficzną.
- Każdą pracę należy opisać metryczką zawierającą imię i nazwisko wykonawcy, klasę oraz tytuł i autora utworu, który podlega przekładowi intersemiotycznemu.
- Kryteria oceny prac: samodzielność, pomysłowość, oryginalność, walory artystyczne pracy.
- Termin składania prac: od momentu ogłoszenia konkursu do 14.04.2023, prace można składać w bibliotece szkolnej lub u Lucyny Maryniak, koordynatorki konkursu.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21.04.2023 roku podczas Biesiady Humanistycznej zorganizowanej z okazji Roku A. Fredry i W. Szymborskiej. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca, jak co roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu pamiętamy o elicie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydal ostatni rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Część żołnierzy nie pogodziła się z sowietyzacją Polski i stworzyła silną silny ruch partyzancki przeciwko okupantom ze Wschodu. Walczyli z NKWD, bezpieką, służbami bezpieczeństwa podporządkowanymi ZSRR. Liczbę członków wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys. osób. Ostatni żołnierz niezłomny-Józef Franczak, ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w 1963 r. Bezpieka zawsze za opór, walkę o wolną Polskę karała śmiercią. 1 marca 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dlatego 1 marca od 2011 roku obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można i zabić się nie da. Uczniowie klasy 3A i 4A upamiętnili pamięć mieleckich Niezłomnych zapalając znicze na cmentarzu parafialnym i pod pomnikiem ZIW. Opiekę sprawowała pani Marta Borek.
Finalista z Elektryka
Bartosz Wnuk, uczeń czwartej klasy technikum teleinformatycznego w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego, został finalistą XLVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej. Finał olimpiady odbył się w dniach 23 – 24. 02. 2023r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im Stefana Banacha w Jarosławiu. Tegoroczne rozgrywki odbyły się, podobnie jak poprzednie edycje, dwuetapowo: etap pierwszy w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – (3 lutego 2023 r.) – test pisemny w celu wyselekcjonowania najlepszych szesnastu zawodników w każdej grupie tematycznej; etap drugi w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im Stefana Banacha w Jarosławiu część praktyczna i finały. Zdolny wychowanek Elektryka znalazł się w ścisłej dziesiątce najlepszych uczniów w dziedzinie teleinformatyki. Jako finalista ogólnopolskiej olimpiady otrzymał formalną obietnicę przyjęcia na dowolny kierunek Akademii Górniczo – Hutniczej oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Walentynki w Elektryku
We wtorek 14 lutego w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Zakochanych, czyli uwielbiane przez wszystkich walentynki. Dzień, w którym celebrujemy miłość, to doskonała okazja do oderwania się od codziennych obowiązków. Samorząd uczniowski zaproponował, aby wszyscy chętni przebrali się w dowolne walentynkowe stylizacje w kolorze czerwonym, które oprócz rozrywkowych funkcji miały zapewniać prawo do niepytania w tym dniu.
Jak co roku zorganizowaliśmy również pocztę walentynkową. Wypełnioną i zaadresowaną kartkę okolicznościową uczniowie wrzucali do przygotowanej skrzynki pocztowej. Wyznaczone osoby z Samorządu Uczniowskiego w dniu 14 lutego roznosili walentynki do adresatów.
Dzień Świętego Walentego, to święto nie tylko miłości, ale i kreatywności i oryginalnych pomysłowych działaniach, którego celem było zintegrowanie zespołów klasowych poprzez wspólną zabawę konkursową „Walentynkowa Stylizacja”, w której udział miało wziąć jak najwięcej uczniów z danej klasy.
Klasyfikacja konkursu „Walentynkowa Stylizacja”
I miejsce klasa 4D - 6 pkt
II miejsce klasa 3F - 4 pkt
III miejsce klasa 1D - 2 pkt
Klasyfikacja po piątym etapie akcji „Zgrana klasa”
I miejsce klasa 4D - 19 pkt
II miejsce klasa 3A - 16 pkt
III miejsce klasa 1M - 14 pkt
IV miejsce klasa 2B - 11 pkt
IV miejsce klasa 3C i IF - 10 pkt
Samorząd Uczniowski dziękuje tym, którzy wykazali się pomysłowością i poczuciem humoru oraz dużym zaangażowaniem i wspaniałą współpracą.
Zachęcamy również do udziału w dniu 21.03.2023r., w kolejnym VI etapie akcji Zgrana klasa „Dzień bez plecaka”
SPACER MIEJSCAMI PAMIĘCI POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH
Dnia 18 lutego 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Spacer szlakiem mogił powstańców styczniowych na mieleckim cmentarzu parafialnym zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Edukacyjne „Orzeł Biały Strzelec” i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Mielcu. Przybliżono sylwetki 7 zasłużonych powstańców: Stanisława Damse, Józefa Turczynowicza, Walentego Działowskiego, Hipolita Szaneckiego, Stanisława Pohoskiego, Antoniego Fibicha i Mieczysława Koryckiego. W ramach projektu „ Baza Grobów Powstańców Styczniowych” oznaczono groby tabliczkami identyfikującymi. Każde miejsce spoczynku bohatera zawiera informacje o danym powstańcu, bitwach i wydarzeniach związanych z danym miejscem. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas wojskowych 3A: Oliwia Czekaj, Radosław Pacuła, Eryk Gawryś, Michał Dąbrowski, Jakub Guła i 4A: Julia Mowsesian, Jakub Polak, Bartłomiej Szrom pod opieką Pani Marty Borek. Nad całością czuwał koordynator klas mundurowych.