Aktualności
Ostatnie pożegnanie...
„Daj nam wiarę, że to ma sens. Że nie trzeba żałować przyjaciół.
Że gdziekolwiek są - dobrze im jest, Bo są z nami choć w innej postaci…”
Z głębokim żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o śmierci naszego Ucznia Jakuba Kiliana, który odszedł od nas w dniu 1 października 2023r.
Kuba należał do wyróżniających się uczniów - osiągał świetne wyniki w nauce, zaangażowany w sprawy społeczności szkolnej, szczególnie w działalność klas wojskowych, reprezentował szkołę w poczcie sztandarowym, w kompanii honorowej i w musztrach pokazowych. Wzorowo wypełniał zadania Kadeta. Marzył o służbie w wojskach zmechanizowanych. Koleżeński uczynny, pełen radości i humoru, kochający życie, serdeczny i życzliwy. Trudno opisać ból po tak ogromnej stracie.
W imieniu Dyrekcji, Grona Nauczycielskiego, Pracowników i Uczniów szkoły składamy Rodzinie Jakuba najszczersze wyrazy współczucia.
Wycieczka do Ciężkowic
Wycieczka edukacyjno – turystyczna do Ciężkowic w Małopolsce
W ramach integracji w dniu 28.09. klasy 1A i 1K przebywały w Ciężkowicach. Uczniowie szlakiem turystycznym zwiedzili Skamieniałe Miasto – rezerwat przyrody nieożywionej. Obejmuje on zalesiony teren około 15 ha, na którym znajdują się malownicze skałki zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Istnieje kilka legend wyjaśniających pochodzenie skamieniałego miasta. Tak naprawdę skały te narodziły się z osadów prehistorycznego dna morskiego. Na terenie rezerwatu rośnie/żyje też wiele chronionych roślin i zwierząt. Informują o nich tablice informacyjne zainstalowane na poszczególnych skałkach. Przejście szlaku z przewodnikiem tam i z powrotem zajęło uczniom i ich opiekunom (R. Gruszecki, M. Rucki, R. Zboch) 4 godziny. Następnie w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach www.mcee.pl oglądali film o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt, w tym występującym na tym terenie rzadkim gatunku nietoperza.
Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki
Szkolenie w Dębicy
Kadeci z „Elektryka” rozpoczęli szkolenie praktyczne w roku szkolnym 2023/24
W dniu 26.09.2023 roku kadeci z Zespołu Szkól im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu rozpoczęli szkolenie praktyczne w ramach dwóch projektów wojskowych klas mundurowych (CWKM i OPW) realizowanych przez szkołę. Uczniowie klasy VA (Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe) i IVA (Oddziały Przygotowania Wojskowego) realizowali zagadnienia objęte programem nauczania na obiektach jednostki pod czujnym okiem instruktorów z 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, a będącej jednostką patronacką dla naszej szkoły. Kadeci zapoznali się i zrealizowali w praktyce takie zagadnienia jak:
- Działanie podczas marszu, szyki marszowe i patrolowe
- Działania taktyczne na polu walk – organizacja zasadzki
- Doskonalenie działań taktycznych w rejonie realizacji zadań - wykonanie zasadzki
Czas trwania zajęć: 8 x 45 minut. Opiekę ze strony szkoły nad kadetami sprawował koordynator CWKM i OPW - mgr inż. Marek Sypek
Opracował:
Koordynator
CWKM i OPW
Europejski Dzień Języków Obcych
Szkolny Konkurs na Plakat Promujący Europejski Dzień Języków Obcych rozstrzygnięty!
27 września 2023r. w bibliotece szkolnej nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na Plakat Promujący Europejski Dzień Języków Obcych. Wpłynęło 25 ciekawych i interesujących prac, które były wykonane różnymi technikami i prezentowały oryginalne podejście do tematu.
Po długich obradach, Jury w składzie: Przewodniczący Dyrektor szkoły - pan Janusz Kotarba, Renata Król – nauczycielka języka niemieckiego i Adrianna Jewuła – nauczycielka języka angielskiego i plastyki, przyznało następujące miejsca:
I miejsce - Zuzanna Stachula kl. 5D
II miejsce - Aleksandra Mazur kl. 2D
III miejsce - Klaudia Palkowska kl. 5D
Wyróżnienie - Krzysztof Kukla kl. 2C
Wyróżnienie - Kacper Dymek kl. 1B
Rozdanie nagród odbyło się 29 września 2023r.w gabinecie Dyrektora szkoły, a wyróżnione prace będzie można zobaczyć do poniedziałku 2 października na wystawie, na I piętrze pod pokojem nauczycielskim.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a wyróżnionym osobom serdecznie gratulujemy!
Spotkanie Koordynatorów klas mundurowych w Elektryku
20 września 2023r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu odbyło się spotkanie z koordynatorami klas mundurowych, wychowawcami innowacji woskowo - obronnych oraz nauczycielami przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa.
Głównym celem spotkania było wypracowanie zasad współpracy szkolnych koordynatorów klas mundurowych z koordynatorem programu w WCR i prezentacja programu edukacyjnego OPW (Oddziały Przygotowania Wojskowego) oraz projektu „Strzelnica w powiecie”, w oparciu o doświadczenia wypracowane w ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu.
Uczniowie Elektryka na obchodach Dnia Sybiraka
17 września, jak co roku, obchodzimy Dzień Sybiraka. Rok 1939 jest jednym z najtragiczniejszych w historii polskiej. Pokojowo nastawiony do świata kraj- Polska został zaatakowany 1 września przez faszystowskie Niemcy, a 17 września przez Związek Radziecki. Nasi wschodni sąsiedzi uderzyli na nas bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny. W rocznicę tego dramatycznego wydarzenia, polski rząd 17 września uchwalił Dniem Sybiraka. Święto to ma na celu upamiętnić wszystkich zesłańców, którzy trafili na Golgotę Wschodu. Rosjanie wywozili ludność polską w głąb Azji – na Syberię i do Kazachstanu. Wielu nie wytrzymało surowego klimatu, głodu i ciężkiej pracy. W wyniku czterech wielkich deportacji, około 330 tys. Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, ponieważ na Sybir wywożone były także osoby pomiędzy tymi czterema deportacjami.