Aktualności
„Od lampy naftowej do LED”
16 listopada 2022r. w naszej szkole miały miejsce obchody Dnia Przedmiotów Ścisłych pod hasłem „Od lampy naftowej do LED” – 2022 – rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na początku spotkania młodzież zgromadzona w auli szkolnej została przywitana przez Wicedyrektora szkoły - panią Elżbietę Bąk. Następnie uczniowie klas maturalnych przedstawili klasom pierwszym prezentację na temat żarówek, wyświetlono także film o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. W klasach pierwszych został przeprowadzony konkurs w ramach Meetingu Matematycznego, dotyczący znajomości działań na ułamkach zwykłych i potęgach. Klasa 1C oraz 1F osiągnęły najwyższe wyniki. Zaraz za nimi uplasowała się klasa 1A. Celem imprezy zorganizowanej przez nauczycieli matematyki, fizyki i chemii była również popularyzacja tych dziedzin wiedzy, a także doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań przygotowujących do matury. Kolejnym punktem programu był turniej matematyczny klas maturalnych. Współzawodnictwo w miłej i przyjaznej atmosferze sprzyjało osiągnięciu bardzo dobrych wyników, a przy okazji było znakomitą powtórką przed zbliżającą się maturą. Wśród klas które wzięły udział w konkursie najlepszym wynikiem wykazała się klasa 4Bg, następnie klasy 4Cg, 4E oraz 4Ag.
Organizatorzy: A. Batko, J. Bednarczyk-Śmist, E. Kozdęba, A. Kozioł, M. Krępa, M. Wydrzyńska.
„Dobro. Im więcej dajesz tym więcej dostajesz”
W dniu 27 listopada 2022r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu, odbyła się 3 edycja ZWIERZOTEKI, w ramach, której przeprowadzono akcję „Pomagamy bezdomnym zwierzakom”. Celem akcji, w której wzięliśmy udział jest poprawa standardu pobytu zwierząt w przytulisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie młodzieży do pomagania i dzielenia się tym, co mamy.
Konkurs plastyczny„110-LECIE GMACHU SZKOŁY” rozstrzygnięty
10 listopada 2022r. w dniu Jubileuszu 110-lecia Gmachu Szkoły i 55-lecia Technikum Elektrycznego, rozstrzygnięto ogłoszony przez bibliotekę szkolną konkurs plastyczny na zaprezentowanie piękna budynku naszej szkoły.
Jury pod przewodnictwem pani Lidii Gereło – Dyrektor szkoły, oceniając konkursowe prace, wzięło pod uwagę walory artystyczne, oryginalność i pomysłowość wykonania oraz staranność i estetykę prac.
Kondolencje
Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Izabeli Zielińskiej. Ubiegłoroczna absolwentka Technikum nr 4 należała do wyróżniających się uczennic: zaangażowana w sprawy społeczności szkolnej, inicjatorka wielu akcji społecznych i edukacyjnych, uczestniczka akademii i konkursów. Koleżeńska i uczynna, pełna radości, kochająca życie, serdeczna i życzliwa. Trudno opisać ból po tak ogromnej stracie. W imieniu dyrekcji, pracowników i uczniów szkoły składamy Rodzinie Izabeli najszczersze wyrazy współczucia.
„Talent odkrywałem stopniowo” – wywiad ze złotym medalistą Mistrzostw Polski U18 w trójskoku Jakubem Rogiem
Jakub Róg jest uczniem klasy IVC technikum o profilu mechatronicznym w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu.
Nieustraszony, pewny siebie i bardzo ambitny – takiego Jakuba znamy z jego walk o podium.
Julia Mowsesian: Od jak dawna trenujesz lekkoatletykę?
Jakub Róg: Moja przygoda z lekkoatletyką trwa niespełna 4 lata ale mam nadzieję, że przede mną jeszcze wiele wartościowych lat związanych ze sportem!
JM: Dlaczego zainteresowałeś się czynnym uprawianiem sportu?
JR: Sportem interesowałem się od najmłodszych lat. Wiadomo, nie od początku była to lekkoatletyka – najpierw, jak większość chłopców, moje zainteresowanie dotyczyło piłki nożnej, potem stopniowo zmieniały się moje preferencje, a teraz większość mojej fascynacji skupia się na lekkoatletyce.
JM: Kiedy odkryłeś swój talent sportowy?
JR: To na pewno nie było jakieś nagłe olśnienie. Talent odkrywałem stopniowo, zresztą zawsze należy go budować na ciężkiej i sumiennej pracy, której końca wciąż nie widać..
JM: Co czułeś, zdobywając złoty medal MP w trójskoku?
JR: To było niesamowite uczucie, trudne do opisania. Spełniłem swoje sportowe marzenie, więc czułem ogromne szczęście i wielką satysfakcję. Była ona tym większa, że walczyłem nie tylko z zawodnikami ze skoczni, ale też z samym sobą.
JM: Jak wyglądają Twoje treningi? Ile czasu na nie poświęcasz?
JR: Cykl treningowy zależy przede wszystkim od tego, w jakim okresie przygotowawczym aktualnie jestem. Zazwyczaj jest to od 4 do 6 treningów tygodniowo, natomiast w przypadku obozów takich treningów może być dwukrotnie więcej. Czas treningu waha się od 1.5 h do nawet 2.5 h.
JM: Jak udaje Ci się łączyć naukę ze sportem?
JR: Wbrew pozorom, łączenie nauki ze sportem nie jest jakieś bardzo trudne. Co prawda, czasem pojawiają się problemy, ponieważ po zakończeniu treningu może pojawić się zmęczenie lecz wystarczy uczyć się na bieżąco, a wtedy lekcje nie sprawiają większych kłopotów.
JM: Kto jest Twoim idolem, kto Cię najbardziej inspiruje?
JR: Wzorem do naśladowania jest dla mnie ukraińska skoczkini Maryna Bech-Romańczuk. Jest ona niezwykle utalentowaną lekkoatletką, która ma na swoim koncie wiele wartościowych osiągnięć takich jak medale mistrzostw Europy czy świata.
JM: Czy zrealizowałeś już swoje sportowe ambicje?
JR: Na pewno część swoich sportowych marzeń spełniłem, z czego ogromnie się cieszę lecz wciąż chciałbym osiągać kolejne sukcesy. Ambicje sportowe są dla mnie generatorem, który napędza mnie do działania. Każdy osiągnięty cel daje mi motywację do działania. Dzięki temu wyznaczam sobie kolejne sportowe cele i marzenia.
JM: Czy interesujesz się innymi dyscyplinami sportu?
JR: Poza lekkoatletyką interesuje się w szczególności siatkówką, która jest zdecydowanie sportem widowiskowym. Mecze siatkarskie kumulują emocje do samego końca, przez co są bardzo miłe dla oka.
JM: Co zamierzasz robić po zakończeniu kariery sportowej?
JR: Po zakończeniu sportowej kariery z chęcią zostałbym trenerem swojej dyscypliny, ponieważ nie chcę całkowicie rezygnować ze sportu. Praca szkoleniowca z pewnością pomoże mi pozostać w obiegu na dłuższy czas, będę też mógł odkrywać kolejne talenty.
JM: Dziękuję za rozmowę i życzę wielu kolejnych sukcesów!
Wywiad przeprowadziły: przedstawiciel SU - Julia Mowsesjan i opiekun SU - Iwona Żola
„Wolność kocham i rozumiem” - „nasz dar serca dla Filipa”
W dniu 9.11.2022r. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Wolontariacko - Profilaktyczne „Pomocna dłoń” zorganizowali akcję ZGRANA KLASA – Kotylion Narodowy. Przedsięwzięcie połączono z akcją charytatywną pod hasłem „Wesprzyj mnie, proszę” na rzecz Filipa Biesia.
W tym dniu zadbaliśmy, aby barwy narodowe znalazły się na naszych ubraniach, jako kotyliony. Kotyliony wykonane przez wolontariuszy naszej szkoły rozdawaliśmy 9 listopada nauczycielom i uczniom oraz pracownikom szkoły. Chętnych było wielu i nie trzeba było nikogo namawiać, aby przypiąć kotylion i w ten sposób uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wesprzeć finansowo akcję charytatywną na rzecz Filipa. Ponadto, klasy hotelarskie wraz z opiekunami przygotowali kiermasz gastronomiczny, którego dochód zasilił naszą zbiórkę. Cała kwota zebrana podczas akcji przekazana została na konto fundacji „Siepomaga”, opiekującej się chłopcem. Udało nam się zebrać 1312,98 zł. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, opiekunom za wrażliwość na potrzeby innych, otwarte serca, chęć działania, dzielenia się swoimi talentami, a przede wszystkim dziękujemy za poświęcony czas wolny. To właśnie dzięki takim postawom, nasi Wolontariusze promują ideę pracy na rzecz innych osób, dzielenia się tym, co dobre i zmieniają świat na lepsze. Natomiast darczyńcom dziękujemy za każdy okazany wyraz wsparcia, pomoc, życzliwość i ofiarność.