Szkoła okiem kamery

   

       

 

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury.

Dzień Ziemi to coroczne święto, które honoruje osiągnięcia ruchu ekologicznego i podnosi świadomość konieczności ochrony zasobów naturalnych Ziemi dla przyszłych pokoleń . Tego dnia,  w naszym kraju organizowane są liczne wykłady, konferencje i pokazy (również online) dotyczące szeroko pojętej ekologii, a także różnorodne akcje, np.:  sprzątanie parków, lasów i plaż, zbiórki elektroodpadów czy wspólne sadzenie drzew. Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie. Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2024 brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”. Podkreśla ono tym samym znaczenie poświęcenia naszego czasu, zasobów i energii na rozwiązanie palących kwestii środowiskowych: rabunkowej eksploatacji zasobów, degradacji ekosystemów, problemu zmiany klimatu.

Szkolne Koło Ekologa działające w naszej szkole z okazji  Dnia Ziemi przygotowało prezentację multimedialną dla uczniów oraz gazetki tematyczne przybliżające tematykę związaną z tym dniem. Uwieńczeniem działań był konkurs ekologiczny dla chętnych uczniów naszej szkolnej społeczności.

Materiały dydaktyczne przygotowały uczennice z klasy IID: Justyna Cichoń,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Julia Furdyna, Dagmara Dragan, Amelia Kardyś.

 

 

 

       

 


To hasło tegorocznej akcji GROW organizowanej przez firmę Kronospan. W dniu 6 kwietnia odbyła się
24 akcja sadzenia drzewek przy udziale Nadleśnictwa Mielec. Akcja edukacyjna ma na celu podnieść
świadomość ekologiczną zarówno dzieci jak i dorosłych. Uczy nie tylko jak sadzić konkretny gatunek
drzew ale także tego, jak cennym surowcem jest drzewo. Podczas dotychczasowych 23 akcji
posadzono w Polsce 600tys. drzew. Poszczególne gatunki są dobierane przez doświadczonych leśników
z Nadleśnictwa Mielec. Miejscem sadzenia drzew w tegorocznej akcji była Leśna Polana na której
zasadzono sadzonki dębów. W tej szczytnej akcji wzięli udział uczniowie naszej szkoły w ramach działań
Szkolnego Klubu Ekologa. Finał imprezy miał miejsce na ranczu Bumerang na Szydłowcu, gdzie na
uczestników akcji czekał poczęstunek oraz gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Serdeczne podziękowania
dla uczniów klasy Va za udział w akcji składają Beata Gruszecka i Marzena Roczniak - koordynatorki
akcji, a także Dyrektor szkoły – pan Janusz Kotarba, który również zasadził swoje drzewko.

  

 

Powietrze, ogień woda i ziemia – cztery żywioły. Niezbędne, życiodajne, czasem destrukcyjne. Czym są? Jakie stwarzają szanse i zagrożenia? Jak oddziałują na las?


Z takimi aspektami zmierzyli się uczestnicy konkursu „Leśne Żywioły”,  który odbył się pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Krośnie. Opiekę nad naszą placówką w organizacji konkursu prowadziło Nadleśnictwo Tuszyma z leśnikiem Łukaszem Szatanem na czele.  Przed konkursem w ramach działań Szkolnego Klubu Ekologa odbyła się prelekcje pod tytułem ”Leśne żywioły”. Spotkanie z uczestnikami konkursu odbyło się w auli szkolnej i wzięli w nim udział uczniowie klas I,II i IV.

Tematyka konkursu obejmuje i poszerza wiedzę z zakresu treści podstaw programowych biologii oraz wiadomości związanych z szeroko pojętą ekologią, ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, zawartych w treściach nauczania innych przedmiotów szkół ponadpodstawowych, zwłaszcza geografii, chemii i fizyki, a także bezpieczeństwo i zdrowie publiczne. Na każdym etapie konkursu od uczestników wymagana jest znajomość czynników abiotycznych i biotycznych zagrażających ekosystemom leśnym w Polsce oraz możliwości przeciwdziałania im. W konkursie wzięło udział 25 uczniów.

Trzech uczestników z największą liczbą punktów  będzie nagrodzonych przez Nadleśnictwo Tuszyma. W naszym regionie, ogółem wzięło udział 650 uczniów, 20 spośród nich zakwalifikuje się do następnego etapu.

Spotkanie zorganizowały i konkurs przeprowadziły Beata Gruszecka ,Ewa Kozdęba oraz Marzena Roczniak.

 

 

W ramach działań Szkolnego Klubu Ekologa, 21.02.2024r. odbyły się eliminacje do II Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Myśl ekonomicznie i żyj ekologicznie”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i Powiatu Mieleckiego. Konkurs jest skierowany do uczniów klas I i II, a tematyka obejmuje zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 20 uczniów. Zadania konkursowe składały się z 40 pytań , czas trwania konkursu to 45 minut. Do kolejnego etapu zakwalifikują się 3 osoby z największą liczbą punktów. Za uczestników konkursu trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. Konkurs odbył się pod opieką p. Beaty  Gruszeckiej, Ewy Kozdęby, Marzeny Roczniak.

O akcji zbierania plastikowych nakrętek słyszał niemal każdy z nas. Nakrętki zbierają dzieci i dorośli. Pojemniki na tego typu surowiec pojawiły się w różnych miejscach od urzędów przez szkoły, uczelnie wyższe, sklepy czy nawet klatki schodowe w blokach mieszkalnych. Co jednak sprawiło, że akcja przybrała tak ogromną skalę? I dlaczego właściwie warto zbierać nakrętki? Jak to wszystko się zaczęło?

Ideę zbierania nakrętek wprowadzili w życie studenci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To właśnie kilku młodych ludzi wymyśliło charytatywną zbiórkę. Pieniądze z akcji miały zostać przeznaczone na pomoc dla znajomego. Akcja się powiodła, a idea szybko doczekała się kontynuacji. I tak nakrętkowe szaleństwo ogarnęło praktycznie całą Polskę.

Kliknij na plakat

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.