Aktualności
,, Dzień Przedmiotów Ścisłych” w Elektryku
24.11.2023r. w naszej szkole obchodziliśmy ,, Dzień Przedmiotów Ścisłych” pod hasłem:
,, Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.
Program wydarzenia:
1. Prezentacja o życiu i osiągnięciach Mikołaja Kopernika
2. Informacje na temat Układu Słonecznego
3. Prezentacja pierwiastka chemicznego Kopernik
4. Film ,, Wodór i jego związki”
Prezentację przygotowali uczniowie kl. IIIA:
Kilian Paweł,
Dolina Karol,
Dąbrowski Michał,
Brach Jakub,
Dymek Kamil,
Alan Dudek
Wiktor Skrzyniarz
Prowadzący to Gesing Bartłomiej i Szczur Tomasz z kl. IIIA
Przygotowanie i przebieg imprezy wspierali nauczyciele przedmiotów ścisłych.
Otwarta Firma - Biznes przy tablicy
Od ponad dziesięciu lat uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego biorą udział w projekcie Otwarta Firma - Biznes przy tablicy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ta międzynarodowa kampania ma na celu promocję świadomego rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.
Projekt Otwarta Firma w ZS zaczął się w ubiegły poniedziałek od spotkania z przedstawicielami firmy Bury sp. z o.o. Pani Joanna Dudek – Juda i pan Grzegorz Madej (absolwent szkoły) wykorzystali prezentację multimedialną aby przedstawić firmę Bury – znaną na świecie i zaliczaną do wiodących producentów i dostawców nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych oraz elektromobilności dla branży automotive.
Drugiego dnia gościliśmy przedstawicieli firmy Contenur Polska sp. z o.o. i PZL Mielec. Panowie Paweł Bury oraz Rafał Nędza zaprezentowali Contenur jako międzynarodową firmę z oddziałami w wielu krajach. Opowiedzieli o jej głównej działalności – o produktach i serwisach zaprojektowanych z myślą o doskonaleniu gospodarki odpadami komunalnymi, o kluczowej roli firmy w procesie wdrażania systemów pojemników i o realizacji różnych projektów. Goście z PZL Mielec – panie Anna Jakubowska i Agnieszka Michna - podczas spotkania poruszyły takie tematy jak historia firmy, jej działalność dla lokalnej społeczności. Uczniowie dowiedzieli się o samolotach produkowanych w Mielcu, akcjach charytatywnych, o wsparciu lokalnych drużyn sportowych, o konkursach specjalistycznych dla młodzieży. Następnie obejrzeli prezentację oraz film bogaty w interesujące szczegóły. Również przeprowadzono konkurs dotyczący działalności firmy, a szczęśliwi zwycięzcy odebrali wartościowe nagrody.
W trzecim dniu społeczność szkolna spotkała się z przedstawicielami Energia Euro Park sp. z o.o. oraz MARR S.A. Panowie Sławomir Gałus i Krzysztof Strzelecki w swojej prezentacji opowiedzieli o Spółce, która powstała aby zapewnić energię dla Strefy Przemysłowej Parku Euro Mielec, o głównych obszarach jej działalności, o dystrybucji energii elektrycznej i jej obrocie, obsłudze ruchowej, zakresie świadczonych usług oraz działalności charytatywnej na rzecz lokalnej społeczności. Pod koniec spotkania najbardziej aktywny uczeń otrzymał nagrodę – niespodziankę. Podczas spotkania z Panem Andrzejem Skowronem reprezentującym MARR S.A. Mielec uczniowie wysłuchali prelekcji na temat sposobów założenia własnej firmy, uzyskania dofinansowania i kredytów. Dowiedzieli się również w jaki sposób Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego wspiera młodych przedsiębiorców.
Czwartego dnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Hotelu Atena i Urzędu Skarbowego w Mielcu. Pan Piotr Mazur – właściciel hotelu, rozmawiając ze swoimi przyszłymi potencjalnymi pracownikami, mówił o trudnym i odpowiedzialnym zawodzie hotelarza. Wspomniał również o swojej ścieżce zawodowej, mówił o cechach niezbędnych w prowadzeniu tego pełnego niespodzianek biznesu. Panie Anna Kopek, Małgorzata Dąbrowska oraz Magdalena Remiszewska z Urzędu Skarbowego w Mielcu zapoznały młodzież szkolną z podstawowymi zasadami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności nierejestrowej oraz związanymi z tym obowiązkami podatkowymi. Szczegółowo omówili podatki od przychodu/dochodu, podatki majątkowe i od wydatków. Młodzi słuchacze zainteresowani byli także tzw. ulgą dla młodych, a także możliwościami jakie daje e-Urząd Skarbowy.
W ostatnim dniu odbyły się spotkania naszej młodzieży z przedstawicielami Autopart sp. z o.o. oraz Froneri Polska sp. z o.o. Panie Beata Czyżowicz i Marta Pietras z firmy Autopart również przygotowały prezentacje na temat działalności firmy - znanego podmiotu z branży motoryzacyjnej, który swoją działalność rozpoczął ponad 40 lat temu w Mielcu. Obecnie firma liczy ponad 400 pracowników, produkuje rocznie 2,5 mln sztuk akumulatorów do wszystkich typów pojazdów, a jej produkty można znaleźć w 50 krajach. Panie zachęcały uczniów, by rozwijali swoje zainteresowania techniczne, gdyż rynek pracy poszukuje osób z takim wykształceniem. Przedstawiciel firmy Froneri (dawniej Zielona Budka) pan Piotr Niziołek - absolwent naszej szkoły - również zaproponował obecnym prezentację o działalności swojej firmy - nowej, dynamicznej, globalnej spółki joint-venture w segmencie lodów i mrożonek, która działa w ponad 20 krajach na całym świecie oraz interesujący film zawierający informacje o procesie produkcji lodów różnych gatunków. Na zakończenie spotkania wielkie ożywienie zauważono na auli szkolnej podczas tradycyjnego częstowania młodzieży pysznymi lodami.
Spotkania z przedstawicielami mieleckich firm były doskonałą okazją dla uczniów, aby pomyśleć o swojej dalszej drodze zawodowej i możliwościach rozwoju na lokalnym rynku pracy.
Szkolnym koordynatorem projektu była pani Natalia Trela.
Pomagamy świątecznie!
Szkolne Koło Wolontariacko-Profilaktyczne „Pomocna dłoń”
ogłasza zbiórkę na rzecz podopiecznych Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu i
prosi o wsparcie w postaci artykułów spożywczych z długim terminem ważności,
artykułów chemicznych, szkolnych oraz środków czystości i higieny osobistej. Produkty
będą zbierane do 10 grudnia 2023r. w sali nr 42 i 9.
Koło organizuje również zbiórkę ozdób choinkowych takich jak: bombki, łańcuchy czy
światełka. Będą one zdobiły wyjątkową choinkę mieszkańców Domu Pomocy Społecznej
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Mielcu. Ozdoby można przynosić do 29
listopada do sali nr 42.
Organizatorkami akcji są panie: Iwona Żola i Małgorzata Byrska.
BohaterON w Elektryku
Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji BohaterOn –włącz historię.
To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie
uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wiek.
22 listopada w auli szkolnej miała miejsce otwarta lekcja historii. Tematem
tegorocznej edycji BohaterOn są losy Powstańców po kapitulacji. Uczniowie
przypomnieli sobie fakty z powstania oraz mogli poznać historię wybranych
bohaterów- robinsonów warszawskich. W lekcji wzięli uczniowie klas: I c, II b oraz III
b. Koordynatorami akcji są panie: Anna Bajor i Marta Borek
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli JESTEŚ SUPER!
21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Pomysł święta narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku pod nazwą World Hello Day i obecnie obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest promowanie serdeczności, przyjaźni i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach.
Oficjalnym kolorem święta jest żółty - jeden z najjaśniejszych i najbardziej radosnych kolorów w całej palecie barw. Ten właśnie kolor dominował w naszej szkole 21 listopada. Wielu uczniów podkreśliło wyjątkowy charakter święta żółtym akcentem w swym ubiorze. Szkolne korytarze zdobiły uśmiechnięte buźki, serduszka oraz hasła zachęcające do życzliwych zachowań w życiu codziennym.
Tego dnia w auli szkolnej odbyły się także warsztaty dla uczniów klas 1D i 2D pod tytułem „Jesteś super!:” Spotkanie otworzył pan dyrektor, Janusz Kotarba, który skierował do zebranych słowa pełne serdeczności i zachęcał wszystkich, by życzliwość i pozytywne emocje towarzyszyły im na co dzień. Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z historią i ideą święta, obejrzeli filmy o charakterze edukacyjnym, które łączyło hasło „Jesteś super”. Następnie, podzieleni na grupy, wykonywali kreatywne zadania związane z tematyką warsztatów.
Szczególne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie przedsięwzięcia należą się uczennicom klasy 1D: Wiktorii Gryndzi i Milenie Łysoń. Warsztaty przeprowadziły panie : pedagog Elżbieta Bąk i nauczycielka języka angielskiego Magdalena Surdej, które również były organizatorkami szkolnych obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień.
Sukces Uczniów Elektryka w dziedzinie Praw Człowieka
We wtorek 7 listopada 2023r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego odbył się Szkolny Etap XVI. edycji KONKURSU WIEDZY O PRAWACH CZŁOWIEKA, który został zorganizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.
Celem Konkursu była popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodzieży. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół średnich i odbył się poprzez udział w teście online na platformie Testportal. Zawierał 30 pytań jednokrotnego wyboru. Na odpowiedzi było przeznaczone jedynie 20 minut, bez możliwości powrotu do poprzednich pytań.
Niezmiernie nam miło, że laureatami tego Konkursu w naszej szkole zostali:
II miejsce - Patryk Kasprzak (5C)
III miejsce - Katarzyna Jurkowska (3B) i Kacper Zboch (5C).
Spośród 22 szkół z Podkarpacia, biorących udział w tym konkursie, jedynie uczniowie Zespołu Szkół osiągnęli taki sukces – możemy poszczycić się aż 3 laureatami!
Cenne rzeczowe nagrody dla uczniów – laureatów zostały ufundowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą i zostały wręczone podczas otwarcia 21. Objazdowego Festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie.
GRATULUJEMY WYGRANEJ NASZEJ ZDOLNEJ MŁODZIEŻY I ŻYCZYMY IM ZWYCIĘSTWA W NASTĘPNYCH ETAPACH!
Organizator Szkolnego Etapu – Natalia Trela