Szkoła okiem kamery

   

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 17 kwietnia w naszej szkole  odbyła się uroczysta akademia  z okazji  rocznicy posadzenia w ogrodzie szkolnym w 1932 roku  Dębu Józefa Piłsudskiego. Młodzież w czasie akademii przypomniała także o wmurowaniu w tym samym roku  w ścianę budynku medalionu Józefa Piłsudskiego, zrekonstruowanego w 1994 roku.

Nie zapomniano także o tablicach pamiątkowych, które do dziś przypominają o udziale  absolwentów i uczniów tej szkoły w walkach niepodległościowych naszej ojczyzny.

W 2018 roku nasza szkoła, podobnie jak wiele instytucji w całym kraju, włącza się w obchody 100lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

Kalendarz wydarzeń:

Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego mieści się w zabytkowym budynku, który od ponad 100 lat figuruje na mapie regionu, będąc świadkiem wielu historycznych wydarzeń w historii miasta. Jak podają źródła*, 17 kwietnia 1932r., w ogrodzie szkolnym posadzono dąb pamiątkowy Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 86. rocznicę tego wydarzenia, a jednocześnie w roku 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 17 kwietnia 2018r., w szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji.  Społeczność szkolna ZS upamiętniła również to wydarzenie pamiątkową tabliczką, która została ustawiona przy dębie 7 listopada 2018r. W szkole od wielu lat pielęgnuje się tradycje oraz historię miasta i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem historii zabytkowego budynku, w którym znajduje się nasza szkoła.

* Nadwisłocze 2012, nr 4 (37), s.43

       W dniu 09.10.2018r. w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu odbył się etap szklony VI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii’ organizowanego przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację „Zawsze Warto”. Patronat nad konkursem sprawują Władysław Ortyl-Marszałek Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Rauch- Podkarpacki Kurator Oświaty a partnerem konkursu jest Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. W dyktandzie wzięło udział 23 uczniów naszej szkoły. Najlepsze wyniki uzyskali: Węglarz Martyna-  kl. II D,  Adamczyk Marcin -kl . IV B, Misina Dominik- kl. IV C, Drzymała Szymon- kl. IV B, Brzycki Bartosz kl. III C, Tomczyk Klaudia –kl. III M, Rybak Robert kl. II C, Światowiec Wiktoria- kl. II B, Mysor Stanisław- kl. I A, Graniczka Seweryn –kl. IV B, Ciemięga Jakub – kl. I E. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Organizatorami konkursu byli p. Halina  Bednarz i p. Marta Stachura. Dyktando to wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

                                                                                             Opr. Marta Stachura

„ Jak 81- lat Centralnego Okręgu Przemysłowego wpłynęło na sukces 100- letniej niepodległej Polski?”

Uczniowie naszej szkoły sprawdzali swoją wiedzę w zakresie przeobrażeń gospodarczych w 20-leciu międzywojennym w Polsce. Liczyła się znajomość zagadnień z okresu powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego i jego czołowego przedstawiciela Eugeniusza Kwiatkowskiego. Do drugiego etapu zakwalifikowali się: Paweł Łaz z klasy 2 E, Jan Jeż z klasy 1 C i Karol Wypasek z klasy 2C. Gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie konkursu.

Rzadko na moich wargach…najdroższy wyraz: Ojczyzna”

        W dniu 6 listopada 2018r. w bibliotece szkolnej ZS nastąpił finał konkursu na wiersz o tematyce patriotycznej, który został ogłoszony wiosną 2018r., aby uczcić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorkami konkursu były panie: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz i Dorota Targosz. Do finału zakwalifikowano 16 utworów. Ich autorzy to: Katarzyna Jamróz z kl.2a, Jakub Płaza z kl.1e, Karol Tomczyk z kl.1a, Seweryn Nędza z kl.1e, Krzysztof Piecuch i Karol Wypasek z kl.2c, Kacper Wójcik z kl.1a, Grzegorz Czachor z kl. 2c, Jakub Ciemięga z kl.1e, Agnieszka Grzyb z kl.1e, Filip Idzik z kl.4b, Maciej Kłoda i Paweł Łaz z kl.2e, Daniel Machaj z kl.1e, Krystian Wieczerzak z kl.1a, Krystian Czepiel z kl. 1a, Mateusz Tokarz z kl.1a oraz Paweł Witek uczeń kl.8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. Podczas konkursu wiersze prezentowali autorzy oraz uczennice kl.3m: Kinga Krępa i Karolina Soja.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.