Szkoła okiem kamery

   

Szkolne Koło Wolontariacko - Profilaktyczne

 Pomocna dłoń”

 działające pod patronatem

Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym

w Mielcu

 

 

Motto naszej działalności to słowa Jana Pawła II:

„Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze od tego jest serce, z jakim tej pomocy się udziela.”

 

PRZEWODNICZĄCY : Emilia Korpanty

ZASTĘPCA : Kinga Bieś

STRONA INTERNETOWA :

OIPEKUN KOŁA: Iwona Żola, Małgorzata Byrska

Nauczyciele wspomagający: Teresa Szczepańska, Elżbieta Bąk

Pozdrawiam Iwona

 

       

 

       

 

Nasze Szkolne Koło Wolontariacko-Profilaktyczne „Pomocna Dłoń” włączyło się w działania
Fundacji Z Serca Dla Serca przeprowadzając na terenie szkoły zbiórkę i kiermasz na rzecz
budowy Domu Hospicyjnego dla nieuleczalnie chorych dzieci w gm. Zaleszany (woj.
Podkarpackie).

                           

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto obchodzone corocznie i   ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 17 grudnia 1985 roku.

Ten dzień to doskonała okazja, by docenić wolontariuszy za ich trud, czas, poświęcone umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego. Jest to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie czynią dobro. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF

W Polsce o wolontariacie można mówić od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w 1993 roku powstało pierwsze Centrum Wolontariatu w Warszawie, które pośredniczy między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować.

W tym samym okresie stworzono definicję wolontariatu, która brzmi:
„Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.

Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że w kraju i na świecie jest ponad 120 tysięcy wolontariuszy, którzy grają na rzecz WOŚP, co stanowi, że działają oni w 1653 sztabach, z czego 87 znajduje się za granicą w 25 państwach.

 W roku 2015 r. w ZS im prof. J. Groszkowskiego powstało Szkolne Koło Wolontariacko – Profilaktyczne „Pomocna dłoń”, pod patronatem działające pod patronatem OREW w Mielcu, które zrzesza wolontariuszy z naszej szkoły.

Za działalność wolontariacką Szkolne Koło zostało nagrodzone:

Wyróżnieniami w I i II Mieleckiej Gali Wolontariatu w Kategorii Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego – kategoria zbiorowa w roku 2022 i 2023

 

W naszej Szkole święto to obchodzimy 5 grudnia. W tym szczególnym dniu składamy Wolontariuszom serdeczne życzenia, aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji!

Zarząd Szkolnego Koła Wolontariacko – Profilaktycznego „Pomocna dłoń” oraz opiekunowie Szkolnego wolontariatu

     

            Dnia 1 grudnia fryzjerzy- wolontariusze Zespołu Szkół im. Groszkowskiego w Mielcu wraz z nauczycielką zawodu Iwoną Żola odwiedzili Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy „Przystań” w Mielcu. Nie była to zwykła lekcja, uczniowie wykonywali usługi fryzjerskie dla podopiecznych domu. Chętnych do skorzystania z niecodziennych usług nie brakowało. Przyszli styliści fryzjerstwa mieli pełne ręce roboty. Swoim wielkim sercem oraz umiejętnościami pokazali, w jaki sposób można odmienić wygląd klienta.

            Młodzi adepci dzięki swojemu zaangażowaniu stworzyli wyjątkowy salon fryzjerski w placówce stałego pobytu dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i wymagają opieki.

            Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze i pozwoliło na doskonalenie kompetencji zawodowych.

            Serdecznie dziękujemy wolontariuszom Stowarzyszenia Zwierzoluby za zaproszenie nas do przedświątecznej wizyty w domu opieki, za wspólne kolędowanie i ubierane choinki. Świąteczne ozdoby na choinkę wykonali i przekazali uczniowie profilu technik stylista w naszej szkole.

            Takie zajęcia przybliżają młodym ludziom prawdziwy obraz postawy empatycznej skierowanej do potrzebujących, a także wyrabiają u nich nawyk pomagania drugiemu człowiekowi.

 

      

 

             W dniu 29 listopada 2023r. w SCK Mielec odbyła się II Mielecka Gala Wolontariatu. Inicjatorem oraz organizatorem Gali był Pan Fryderyk Kapinos Poseł na Sejm RP oraz Fundacja Prometeo.

            Gala wolontariatu to święto tych, którzy bezinteresownie podejmują działania na rzecz drugiego człowieka, aby świat czynić lepszym. Jej celem jest promocja wolontariatu w powiecie mieleckim, dzielenie się różnorodnością działań w życiu społecznym i prezentowanie różnych form wolontariatu.

            Gala miała charakter przeglądu, w którym nagrodzeni zostali najbardziej aktywni, wyróżniający się w działalności charytatywną wolontariusze.

Wyróżnienia z naszej szkoły w kategorii indywidualnej otrzymały:

 Iwona Żola – opiekun Szkolnego Koła Wolontariacko- Profilakyczngo „Pomocna dłoń”, działającego w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu w kategorii Wolontariusz Powiatu Mieleckiego - Koordynatorka szkolnego wolontariatu

Emilia Korpanty - uczennica Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, Wolontariusz Szkolnego Koła Wolontariacko - Profilaktycznego „Pomocna Dłoń”.

oraz

Szkolne Koła Wolontariacko Profilaktycznego „Pomocna Dłoń” w kategorii Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego – kategoria zbiorowa

 

Gratujemy wyróżnionym i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.

 

 

Samorząd Uczniowski

oraz

Szkolne Koło Wolontariacko- Profilaktyczne „Pomocna dłoń”

ogłasza Akcję charytatywną

„Pokoloruj przyszłość na 5

Kredkobranie 2022

Nie zwlekaj, nie zastanawiaj się –

Akcja trwa do 2.10.2022r.

Zbieramy przybory szkolne oraz materiały plastyczne

które należy przynieść do Pani Iwony Żola lub Małgorzaty Byrskiej, sala 42 lub 9

Klasa, która włączy się do akcji otrzyma dzień wolny od pytania oraz cenne punkty dla swojej klasy wliczane do
Akcji Zgrana klasa,

 

Pozdrawiamy

Samorząd Uczniowski oraz wolontariusze

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.