W niedzielne popołudnie 10 czerwca 2018 r. w Książnicach k/Mielca, odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia kamienia pamięci i posadzenia dębu niepodległości por. Jana Hajca (1891-1916) urodzonego w tej miejscowości ,,wybitnie ideowego, walecznego i zasłużonego oficera 5 p.p. Legionów” . Uroczystość rozpoczęła msza św. w ceremoniale wojskowym w kościele pw. Jana Chrzciciela w Książnicach, a następnie uroczyście odsłonięto kamień pamięci por. Jana Hajca i zasadzono dąb niepodległości w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą ojczyznę.  Apel Pamięci poprowadzili i salwę honorową wykonali żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 

Obchody Święta 3 Maja (227. rocznicy uchwalenia Konstytucji) tradycyjnie w Mielcu rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Świętego Mateusza o godzinie 9.30. Po niej na ulicy Kościuszki uformowany został pochód, który przeszedł ulicą Mickiewicza pod pomnik Wolności. Tam mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń oraz uczniów szkół mieleckich i powiatowych złożyli wieńce. Wśród nich byli uczniowie klas wojskowych z Elektryka wraz z wychowawcami. Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Tradycyjnie odbyła się uroczysta parada sztandarów.

                                                            Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

      Z okazji Święta Flagi w Przedszkolu Miejskim Nr 8 w Mielcu 26.04.2018 r., odbyła się uroczystość patriotyczna poświęcona symbolom narodowym Rzeczypospolitej Polskiej. Przebieg uroczystości był podniosły i radosny, z udziałem odświętnie ubranych przedszkolaków i ich opiekunów oraz zaproszonych uczniów z Elektryka - klasy 1 A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim.  Zebrani w sali odśpiewali hymn państwowy, a następnie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne. Przypomniano historię naszego godła, hymnu i flagi państwowej. Nad głównym wejściem do przedszkola, kadeci uroczyście zawiesili biało – czerwoną flagę. Wszyscy trzymając chorągiewki w barwach narodowych, przemaszerowali wokół przedszkola podkreślając swój patriotyzm i miłość do ojczyzny. Na przedszkolnym ogrodzie kadeci uczyli dzieci postawy żołnierskiej, wydawania komend i kroku marszowego. Na zakończenie imprezy dzieci podziękowały kadetom i ich opiekunowi za przybycie, wspaniałą zabawę. Goście byli wdzięczni  pani dyrektor Urszuli Ruckiej za zaproszenie, wspaniałą pracę dydaktyczną i patriotyczną.

                                                                                           Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

30 stycznia br. minęła 70 rocznica śmierci Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”. W miejscu pochówku, na tyłach budynku dzisiejszej Bursy przy ul. Kościuszki  (na śmietniku byłej Komendy Powiatowej MO w Mielcu), klasa 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim, jak corocznie złożyła hołd pomordowanym mieleckim bohaterom. Uczniowie  uporządkowali miejsce, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z napisem ,,kości nasze przeniesiono, tu pozostały serca i ciała”. Odczytano życiorys Wojciecha Lisa, dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej w powiecie mieleckim. Kadeci pod pomnikiem zapalili znicze przybrane w biało-czerwone barwy i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych polskich bohaterów – żołnierzy wyklętych.

                                                                                                       Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

           Uczniowie klasy 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą klasy Romanem Gruszeckim i nauczycielem Romanem Zbochem, w dniu 6 grudnia odwiedzili ,,Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci” niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie k/Dębicy. Na terenie miejscowości Pustków Osiedle w czasie II wojny światowej naziści utworzyli obóz dla ludności żydowskiej, do którego trafili także jeńcy radzieccy oraz polscy więźniowie.

         Uczniowie-kadeci klasy 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z mieleckiego Elektryka wraz z nauczycielami (Roman Gruszecki i Roman Zboch) w dniu 06 grudnia 2017 r., w dębickim Ratuszu spotkali się z Ppłk Rolandem Waszkowiakiem – dowódcą dębickiego 33 Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3 PBOT). Kadeci wysłuchali wykładu o  WOT będącym piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. Dowiedzieli się, że pierwszeństwo w powołaniu do Terytorialnej Służby Wojskowej będą mieli m.in. absolwenci szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne edukacji dla bezpieczeństwa i uczniowie klas wojskowych. Misją brygady będzie obrona oraz wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem uczniów do wstąpienia w szeregi WOT (po skończeniu 18 lat) i wręczeniem przez uczniów panu pułkownikowi, pamiątkowej publikacji z okazji 50-lecia Technikum Elektrycznego w Mielcu.

                                                                        Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm