Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

 

          W roku szkolnym 2020/21 w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu były realizowane dwa programy szkolenia wojskowych klas mundurowych.  Celem programów jest zasilenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej ochotnikami, a w dalszej perspektywie czasowej zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych. Kolejny cel to wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie.         Pierwszy z nich: „Edukacja Wojskowa”, w ramach projektu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe, skierowany jest do uczniów technikum na podbudowie gimnazjum; drugi zaś to „Przygotowanie Wojskowe,” w ramach projektu Oddziały Przygotowania Wojskowego, skierowany do uczniów tecnikum na podbudowie szkoły podstawowej (więcej informacji w zakładce: klasy mundurowe).

Uczniowie klasy 3A technikum elektronicznego o profilu wojskowym w dniu 05.11.2019 r. przebywali w Grzybowie k/Mielca. Na placu gier ,,Alcatraz”, w otoczeniu leśnym wzięli udział w grze – kolorowej wojnie na kulki z farbą zwanej paintball. Każdy uczestnik gry otrzymał specjalne umundurowanie oraz sprzęt do gry. Sędzia zawodów zapoznał uczestników z zasadami gry oraz przeprowadził instruktaż bezpieczeństwa w czasie jej trwania. Uczniowie z zapałem przystąpili do gry, która przebiegła w doskonałej atmosferze uśmiechu i radości z jej uczestnictwa. Po jej zakończeniu był plenerowy grill. Opiekunami wycieczki sportowo – rekreacyjnej byli nauczyciele: Janusz Kotarba i Roman Gruszecki (wychowawca klasy).

                                                                                      Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

Kadeci klasy 3A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z mieleckiego Elektryka wraz z wychowawcą Romanem Gruszeckim,  w dniu 30.10.2019 r. wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ,,Mundurowa Pamięć” dla certyfikowanych klas mundurowych, zorganizowanej pod patronatem Dyrektora Biura Do Spraw Proobronnych przy Ministerstwie Obrony Narodowej Waldemara Zubka. Ideą akcji jest pamięć o polskich bohaterach.

W  2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka. Jest to data upamiętniająca zbrojną agresję sowiecką na Polskę w 1939r. W  80 rocznicę tych wydarzeń Związek Sybiraków w Mielcu, jak co roku,  zorganizował obchody na cmentarzu komunalnym. Tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kaplicy, gdzie ks. proboszcz Janusz Paciorek z parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu przypomniał tragiczne losy polskich zesłańców i ich rodzin. Dalsze uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Sybiraków. Część słowno – muzyczną  przygotowali uczniowie - kadeci technikum elektronicznego o profilu wojskowym Zespołu Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu. Podczas uroczystości  delegacje szkół mieleckich, samorządowcy i przedstawiciele instytucji państwowych pod symbolicznym pomnikiem Sybiraka złożyli kwiaty.  Na zakończenie jedna z nielicznych żyjących, mieleckich Sybiraczek podziękowała wszystkim obecnym i prosiła o pamięć dla ofiar agresji, okupacji sowieckiej, poległych, więzionych  i zesłanych.

                                                        Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

 

3 września 2019 r. w Kielcach na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego odbyła się uroczystość inauguracji roku szkolnego dla uczniów - kadetów klas mundurowych z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Wśród certyfikowanych szkół z całej Polski byli też kadeci klasy 3A i 4A Zespołu Szkół im. Janusza Groszkowskiego w Mielcu z wychowawcami Romanem Gruszeckim i Leszkiem Łanuchą. Apel odbył się w dniu inauguracji kolejnej 27. edycji targów,  najważniejszego corocznego wydarzenia polskiej obronności, jakim jest niewątpliwie  – powszechnie znany w zbrojeniowym świecie ze swojego skrótu MSPO.

                                                                                               Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

1 września przy Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się uroczystości z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczczona została pamięć poległych i pomordowanych uczestników wojny. Tradycyjnie odśpiewano hymn państwowy,  przedstawiono rys historyczny wydarzeń wojennych. Zaprezentowano krótki program artystyczny. Na zakończenie delegacje kombatantów, samorządowców, instytucji, szkół oraz mieszkańcy Mielca złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy Wojska Polskiego. Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego reprezentowali uczniowie klasy 3A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim.

                                                                               Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

https://hej.mielec.pl/pl/11_wiadomosci/53032_mielczanie_uczcili_80_rocznice_wybuchu_ii_wojny_wiatowej_foto.html

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

Tutaj realizowany jest projekt:

MIELEC STAWIA NA ZAWODOWCÓW

***********************

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2023 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.