30 stycznia br. minęła 70 rocznica śmierci Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”. W miejscu pochówku, na tyłach budynku dzisiejszej Bursy przy ul. Kościuszki  (na śmietniku byłej Komendy Powiatowej MO w Mielcu), klasa 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim, jak corocznie złożyła hołd pomordowanym mieleckim bohaterom. Uczniowie  uporządkowali miejsce, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z napisem ,,kości nasze przeniesiono, tu pozostały serca i ciała”. Odczytano życiorys Wojciecha Lisa, dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej w powiecie mieleckim. Kadeci pod pomnikiem zapalili znicze przybrane w biało-czerwone barwy i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych polskich bohaterów – żołnierzy wyklętych.

                                                                                                       Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

           Uczniowie klasy 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą klasy Romanem Gruszeckim i nauczycielem Romanem Zbochem, w dniu 6 grudnia odwiedzili ,,Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci” niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie k/Dębicy. Na terenie miejscowości Pustków Osiedle w czasie II wojny światowej naziści utworzyli obóz dla ludności żydowskiej, do którego trafili także jeńcy radzieccy oraz polscy więźniowie.

         Uczniowie-kadeci klasy 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z mieleckiego Elektryka wraz z nauczycielami (Roman Gruszecki i Roman Zboch) w dniu 06 grudnia 2017 r., w dębickim Ratuszu spotkali się z Ppłk Rolandem Waszkowiakiem – dowódcą dębickiego 33 Batalionu Piechoty Lekkiej Wojsk Obrony Terytorialnej wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3 PBOT). Kadeci wysłuchali wykładu o  WOT będącym piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. Dowiedzieli się, że pierwszeństwo w powołaniu do Terytorialnej Służby Wojskowej będą mieli m.in. absolwenci szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne edukacji dla bezpieczeństwa i uczniowie klas wojskowych. Misją brygady będzie obrona oraz wspieranie lokalnej społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem uczniów do wstąpienia w szeregi WOT (po skończeniu 18 lat) i wręczeniem przez uczniów panu pułkownikowi, pamiątkowej publikacji z okazji 50-lecia Technikum Elektrycznego w Mielcu.

                                                                        Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

          W bieżącym roku przypada 99 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795-1918). W przededniu Święta Niepodległości 10.11.2017 r., tradycyjnie jak co roku w Pałacyku Oborskich odbyły się muzyczne Śpiewanki Patriotyczne. Spotkania te są okazją do wspólnego zaśpiewania piosenek doskonale wszystkim znanych, ale także do nauki pieśni tych nieco zapomnianych. Wigilia Święta Niepodległości  w tym roku zgromadziła wielu mielczan (wśród nich byli zaproszeni kadeci z klasy 1A technikum elektronicznego z wychowawcą klasy Romanem Gruszeckim). Uczestnicy  śpiewając korzystali z nowo wydanego śpiewnika ,,Śpiewajmy o Polsce -sto pieśni i piosenek na stulecie odzyskania niepodległości Polski” opracowanego przez  Józefa Witka, na przyszłoroczne obchody 100-lecia. Wręczono również Pieczęci Zasług Obywatelskich (za zasługi dla ziemi mieleckiej).W tym roku Pieczęć pośmiertnie przyznano  prof. Władysławowi  Szaferowi , drugi odebrał osobiście konstruktor lotniczy Józef Oleksiak.

                                                                                                  Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Migawka ze szkoły

   

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 10 dni
   

Uczelnia patronacka  

   

Gazetka szkolna  

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   

Statystyki  

Odsłon artykułów:
2953754
   

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

   
Copyright © 2018 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: zwitek57(małpa)gmail.com