Szkoła okiem kamery

   

          14 marca br. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się konferencja ,,Rola klas mundurowych w procesie szkoleniowym dla potrzeb Sił Zbrojnych RP”, podczas której rozmawiano o funkcjonowaniu klas mundurowych i ich roli w systemie obronności państwa, a także procesie szkolenia młodzieży uczących się w klasach o tego typu profilach. Głównym celem spotkania było wytyczenie ścieżek ścisłej współpracy Wojska Polskiego oraz placówek oświatowych.

        W Mielcu, w dniach 24-26 lutego odbyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Ostatnim, kończącym akcentem obchody  był niedzielny Marsz Pamięci z udziałem mieszkańców Mielca i okolic.

Tradycyjnie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej na starówce, której przewodniczył ks. Stanisław Składzień - proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej z mieleckiego osiedla ,, Smoczka”. W kazaniu ks. Kamil Kopyt przypomniał sylwetki mieleckich bohaterów, zwrócił się do licznie przybyłych młodych mielczan z prośbą o kultywowanie postaw patriotycznych ,,warto być Polakiem”. Po zakończeniu Mszy pochód z jego uczestnikami przemaszerował pod pomnik Armii Krajowej, gdzie przedstawiciele władz miejskich i powiatowych  ze starostą mieleckim Zbigniewem Tymułą i wicestarostą Marią Napieracz złożyli wieńce i kwiaty. Stamtąd, uczestnicy przeszli na plac Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

30 stycznia br. minęła 69 rocznica śmierci Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”. W miejscu pochówku (na śmietniku byłej Komendy Powiatowej MO w Mielcu), klasa 4A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim, złożyła hołd pomordowanym bohaterom. Od czterech lat klasa czynnie włącza się w opiekę nad tym miejscem. Tradycyjnie kadet prymus Klaudia Kotwica (stypendysta Prezesa Rady Ministrów) przeczytała życiorys Wojciecha Lisa, a uczniowie-kadeci przy symbolicznym pomniku z napisem ,,kości nasze przeniesiono, tu pozostały serca i ciała” zapalili biało-czerwone znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych Żołnierzy Wyklętych.

16 listopada 2016 roku w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017. Po raz trzeci stypendium otrzymała Klaudia Kotwica (wychowawca Roman Gruszecki), uczennica klasy 4A technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. prof. Janusz Groszkowskiego w Mielcu. Dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium dla 220 uczniów  wręczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Kryteria przyznawania stypendiów Premiera są wysokie: trzeba mieć świadectwo z wyróżnieniem, średnią ocen co najmniej 4.75 oraz sukcesy w konkursach przedmiotowych na poziomie ponadregionalnym. Klaudia w roku szkolnym 2015/2016 otrzymała średnią ocen 5.6, która jednocześnie była najwyższą w szkole.

                                                                                         Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

          Tradycyjnie obchody narodowego Święta Niepodległości w Mielcu, rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Mateusza w intencji Ojczyzny. Następnie ulicami mieleckiej starówki odbył się przemarsz licznie zgromadzonych uczestników przed Pomnik Wolności. Pochód prowadziła Mielecka Orkiestra Dęta, a za nią szły m.in. poczty  sztandarowe,  kadeci klas technikum o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. Prof. J. Groszkowskiego z opiekunem Romanem Gruszeckim, harcerze, kombatanci, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji, związków, służb oraz mieszkańcy Mielca.

         W Pałacyku Oborskich w przededniu obchodów Święta Niepodległości 2016 r. tradycyjnie odbyły się śpiewanki historyczne, które zgromadziły licznie zebranych gości. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej przyznało medale i statuetki ,,Pieczęć Zasług Obywatelskich” dla ludzi wybitnie zasłużonych dla mieleckiej ziemi. Otrzymali je Janusz Chodorowski – były prezydent Mielca oraz pośmiertnie bł. ks. Roman Sitko. Na spotkaniu wręczono także ,,Guziki Katyńskie” osobom, które przyczyniły się do powstania i odnowienia Ściany Katyńskiej w Mielcu. Śpiewanki poprowadził Józef Witek, które rozpoczęto ,,Warszawianką 1831 r.”. Zaśpiewano 25 pieśni i piosenek patriotycznych. Tradycyjnie wśród zaproszonych byli  uczniowie - kadeci klasy 4A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim z mieleckiego Elektryka. Na zakończenie uroczystości delegacja samorządowców, na czele z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, pod pomnikiem Wolności złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

                                                                                          Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.