Szkoła okiem kamery

   

 

Zapraszamy do udziału w V edycji „EkoWalentynek” – czyli akcji „Kochamy recykling!” Finał odbędzie się oczywiście 14 lutego w dniu Św. Walentego w całej Polsce. Już do akcji włączyło się ponad 100 miejscowości. W szkołach, firmach, gminach oraz organizacjach społecznych będą zamieniane zużyte baterie oraz drobne elektroodpady na lizaki- czerwone serca.  

W Mielcu „EkoWalentynki” organizowane są w Zespole Szkół im. prof. J.Groszkowskiego . Zużyte baterie i drobne elektroodpady będą zbierane aż do 22 kwietnia do Dnia Ziemi. Koordynatorami akcji w Mielcu są Adrianna Gajewska i Grażyna Kulczyk .

 

W ramach „EkoWalentynek” chcemy podzielić się swoją miłością do Ziemi. Powinniśmy dbać o nią każdego dnia, np. poprzez takie drobne codzienne działania, jak zbiórka selektywna zużytych baterii i elektroodpadów.

A dlaczego powinniśmy zbierać baterie i elektroodpady?

Zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu.

Baterie. W 2015 roku w Polsce wprowadzono na rynek ok. 400 mln sztuk baterii - czyli ok. 11 tys. ton. Zgodnie z prawem krajowym i Unii Europejskiej Polska miała obowiązek zebrać selektywnie 40% baterii z rynku - czyli ok. 4.400  ton baterii! Cel został osiągnięty! W roku 2016 wzrasta w Polsce obowiązek zbiórki baterii do 45%. Trzeba będzie zatem selektywnie zebrać ok. 5.000 ton.

Elektroodpady. Obowiązek zbiórki i recyklingu dotyczy również zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zsee). W 2014 roku zebrano w Polsce ok. 169 tys. ton „zsee”, co stanowi ok. 35 % poziom zbierania. W przeliczeniu na jednego mieszkańca zebraliśmy ok. 4,15 kg „zsee”. Nowa ustawa o zbiórce i recyklingu elektroodpadów m.in. wprowadza podwyższone obowiązki zbierania i przetwarzania zsee - 65% masy od 2021 roku! Najwięcej elektroodpadów (dane za 2012 rok) w przeliczeniu na mieszkańca zbieranych jest w: Norwegii - 22,66 kg, Szwecji - 18,3 kg, Szwajcarii - 16,34 kg czy też Danii - 12,07 kg.

W Polsce największą przeszkodą w zwiększaniu poziomu zbiórki i recyklingu „zsee” jest szara strefa, nieszczelny system zbierania zużytego sprzętu. W ubiegłych latach plagą było rozbieranie elektroodpadów w punkach skupu złomu, bez jakichkolwiek standardów jakościowych, co powodowało zanieczyszczanie środowiska. Mamy nadzieję, że nowa ustawa obowiązująca od 01.01.2016 r. znacznie ograniczy te problemy.

Dziękujemy Partnerom akcji, którymi są: Remondis Electrorecycling, Electro-System i Europejska Platforma Recyklingu za pomoc w organizacji zbiórki i recyklingu zużytych baterii i elektroodpadów! Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest ekolog Dominik Dobrowolski. Szczegóły „EkoWalentynek” na stronie www.cycling-recycling.eu .

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.