Szkoła okiem kamery

   

– wystawa Akcja ,,Burza” na ziemi dębickiej.

     W dniu 05.12.2014 r. uczniowie klasy 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym Zespołu Szkół im. J. Groszkowskiego wraz z nauczycielami (Roman Gruszecki – wych. klasy i Roman Zboch) przebywali w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Oprowadzani przez przewodnika, zwiedzali wystawę w ramach obchodów 70-tej rocznicy akcji ,,Burza” i partyzanckiej bitwy pod Kałużówką, upamiętniającej to wydarzenie. Bohaterska walka żołnierzy Armii Krajowej II Zgrupowania Obwodu Dębica, zapisało się na kartach historii jako największa bitwa Partyzancka w Polsce południowo – wschodniej.

         W ramach obchodów 70. rocznicy akcji ,,Burza”, największej operacji zbrojnej przeprowadzonej przez Armię Krajową latem 1944 r., Muzeum Regionalne w Dębicy przygotowało wystawę czasową poświęconą tematyce tych wydarzeń. Powiat dębicki zapisał szczególną kartę w historii podczas akcji ,,Burza”, tutejszy Obwód AK należał do najliczniejszych i najlepiej wykwalifikowanych do działań dywersyjnych w Podokręgu Rzeszów . Na ziemię dębicką Niemcy wkroczyli 8.09.1939r. Zaczęła się okupacja. Jednym z pierwszych zarządzeń była rejestracja wszystkich mieszkańców. Zewidencjonowano ziemie i żywy inwentarz. Na każde gospodarstwo nałożono kontyngent płodów rolnych, żywca i mleka. Opornych karano obozem lub śmiercią. Od początku okupacji wprowadzono przymus pracy. Kto jej nie miał, był wywożony na przymusowe roboty do Rzeszy lub kierowany na 16 – miesięczną służbę, na rzecz wojska niemieckiego w obozie pracy w Pustkowie. Od 1940 r. w lasach Głobikowej, Gumnisk, Braciejowej aktywnie działały oddziały partyzantów AK. Obszar Stobiernej był terenem działania licznych grup partyzanckich, ze względu na swoje położenie i bliskość lasów. Partyzanci atakowali transporty niemieckie na trasie Zawada – Stobierna. 6 sierpnia 1944 roku dokonano udanego ataku na kolumnę niemiecką prowadzącą zrabowane w Stobiernej konie. Aktywność partyzantów powodowała, jednak represje ze strony okupantów. Wielu mieszkańców poniosło śmierć. Obwód AK Dębica dysponował 5.373 żołnierzami. Do akcji ,,Burza” wystawił trzy zgrupowania, które wraz z oddziałami obwodowymi i dyspozycyjnymi liczyło łącznie 1.258 żołnierzy. Całością sił – to jest odtwarzanym 5 Pułkiem Strzelców Konnych AK dowodził kpt. Adam Lazarowicz, który przebywał przy Zgrupowaniu II. Przeprowadzono szereg akcji zaczepnych, atakowano mniejsze siły nieprzyjaciela, rozbrajano posterunki policji i żandarmerii.
22 sierpnia na skutek zatrzymania frontu, Zgrupowanie znalazło się w okrążeniu będąc przez kilka dni pod ogniem artylerii niemieckiej i sowieckiej . Po bitwie pod Kałużówką kpt. Lazarowicz rozkazał ewakuować Zgrupowanie. 12 września 1944 r. zgrupowanie uniknęło dużej niemieckiej obławy i tego samego dnia zostało rozwiązane przez kpt. Lazarowicza. Akcja ,,Burza” w obwodzie dębickim trwała wyjątkowo długo od 28 lipca do 12 września czyli aż 47 dni.

                                                                                             Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.