Szkoła okiem kamery

   

      Klasa 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu (z wychowawcą Romanem Gruszeckim i Romanem Zbochem), w dniu 5.12.2014 r. przebywała w gościnnych murach Muzeum Regionalnego w Dębicy. Uczniowie złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych saperów i figury Matki Bożej Niepokalanej z 1908 r..
W salach przedstawiających ponad 160 letnią tradycję garnizonu Dębica, uczniów powitał Prezes Stowarzyszenia Saperów Dębickich ppłk Andrzej Niedbał, który opowiadał historię powstania i działalności garnizonu.

      Ppłk Andrzej Niedbał opowiadał historię działalności garnizonu Dębica, którego patronem był gen. Jakub Jasiński, patron 3 Pułku Saperów. W 1991 roku zapoczątkowany został proces powrotu Wojska Polskiego do pełnych historycznych tradycji orężnych. Rozkaz Ministra Obrony Narodowej nr 1 z dnia 2 stycznia tegoż roku unormował sprawy dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego, podkreślając , iż dotyczy dziedzictwa i kultywowania tradycji oręża polskiego, podkreślając iż dotyczy dziedzictwa z okresu całej historii Rzeczypospolitej Polskiej. 3 Pułk Saperów przejął tradycje:

- 13 batalionu saperów z armii gen. Józefa Hallera, która w 1919 roku przybyła do Polski z Francji (,,Błękitna Armia”);

- 13 Samodzielnego Kołobrzeskiego Batalionu Saperów 6 Dywizji Piechoty z okresu II wojny światowej.

    Święto pułku obchodzone było 1-go maja – data sformowania pułku w docelowej strukturze organizacyjnej. Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 1995 roku, pułkowi nadano sztandar wojskowy, ufundowany przez społeczeństwo Dębicy oraz ziemi dębickiej i mieleckiej.

      W skład pułku wchodziło pięć batalionów i sześć kompani, w tym: 3 bataliony saperów, batalion minowania i batalion maszyn inżynieryjnych, kompania maskowania, kompania rozminowania, kompania dowodzenia oraz kompania remontowa, zaopatrzenia i medyczna, jako pododdziały logistyczne. Ponadto w strukturze organizacyjnej pułku znajdował się patrol rozminowania, który utrzymywany był w stałej gotowości do oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Wizytówką 3psap były patrole minerskie, które nieprzerwanie od zakończenia II wojny światowej walczyły z ,,zardzewiałą śmiercią”. Arsenał II wojny światowej był ogromny, walczące strony stosowały 78 rodzajów min, bomby lotnicze różnej konstrukcji, wagomiaru, amunicję artyleryjską i strzelecką różnego przeznaczenia. Ziemia ojczysta kryje w sobie jeszcze miliony bomb, min, granatów oraz różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej i strzeleckiej. Oprócz akcji oczyszczania terenu z przedmiotów niebezpiecznych i wybuchowych prowadzone były akcje profilaktyczne dla uczniów szkół, podczas nich byli oni informowani i przestrzegani przed skutkami lekkomyślnego obchodzenia się z nieznanymi przedmiotami. Chlubną kartę żołnierza polskiego stanowi udział w misjach pokojowych podejmowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Żołnierz polski cieszył się i cieszy dużym zaufaniem w wykonywaniu powierzonych zadań.

   Wiadomości o przeniesieniu lub całkowitej likwidacji 3psap docierały do Dowództwa Pułku i społeczności Dębicy już od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Oficjalnie 3 Pułk Saperów im. Gen. Jakuba Jasińskiego przestał istnieć 31.12.2001r.. Do końca marca 2002 r. działała na terenie byłej już jednostki wojskowej Grupa Likwidacyjna, której zadaniem było rozliczyć pozostały majątek jednostki i przekazać obiekty koszarowe dla Agencji Mienia Wojskowego. W późniejszym terminie obiekty przekazano dla Miasta Dębica.

 

                                                                                           Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.