Szkoła okiem kamery

   

na spotkaniu z młodzieżą w Mielcu

               Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu, Wydział Zamiejscowy w Mielcu przygotowała debatę na temat przestępczości wśród nieletnich: diagnoza, prewencja, interwencja, resocjalizacja. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy miasta Mielca oraz uczniowie szkół. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1A, 1E i 1K.

Opiekę nad uczniami sprawowali pedagodzy szkolni: pani Ewelina Jaroń-Miotła oraz Elżbieta Bąk, a także wychowawcy klas: Agnieszka Kusak, Roman Gruszecki i Marek Rucki. Głównym gościem i prelegentem była znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska. Zwracała się głównie do młodzieży mieleckiej, uczulając  na konsekwencje pozornie niegroźnych czynów. Sędzia Wesołowska zachęcała uczniów do tworzenia w swoich szkołach kącików prawnych. W ten sposób tworzy się świadomość uczniów, co do konsekwencji prawnych w odniesieniu do popełnianych czynów. Okazuje się, że świadomość prawa zdecydowanie ogranicza występki wśród młodzieży szkolnej – mówiła sędzia Anna Maria Wesołowska. Z naciskiem przekonywała, że w szkołach powinno się wprowadzić program nauczania prawnego, o co od wielu lat zabiega bezskutecznie. Edukacja prawna w zakresie prawa karnego to jest uczenie wartości – tam przepisy mówią: nie bij, nie nękaj, nie kradnij, nie przerabiaj dokumentów.

Około 52 tys. dzieci w Polsce, rocznie popełnia średnio 120 tys. czynów karalnych. Wesołowska w odniesieniu do liczby przestępstw i wykroczeń popełnianych przez nieletnich pytała retorycznie, ile jest też takich, o których nie wiemy. Ile jest takich, które skrzętnie zamiatamy pod dywan, żeby nie narazić się na problemy z kuratorium lub ze strony rodziców? Zagrożeń jest dzisiaj naprawdę sporo – zwracała uwagę.

 

Sędzia Anna Maria Wesołowska – polska sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym. Występowała w programie ,,Sędzia Anna Maria Wesołowska”, emitowanym na antenie telewizji TVN. Jest współautorką ustawy o świadku koronnym, ekspert od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej ,,Ośmiornicy” i Gangu Popeliny. Brała udział w wydaniu orzeczenia o nałożeniu na siedemnastoletniego handlarza narkotyków obowiązku ostrzegania młodzieży na lekcjach wychowawczych przed handlem i używaniem narkotyków. Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15-18 lat jako formę edukacji prawnej.

 

                                                                                     Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.