Szkoła okiem kamery

   

               W dniach 29.05. – 30.05.2014 r. młodzież naszej szkoły przebywała na wycieczce szkolnej w Pieninach. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 1A (19 osób), 2D (12) i 1M (3). Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Zofia Fijałkowska (wych. klasy 2D), Roman Gruszecki (1A) oraz ks. Stanisław Olszak.

Celem wycieczki było realizowanie ścieżki edukacyjnej z turystyki, geografii, historii, religii, edukacji dla bezpieczeństwa oraz wychowania fizycznego.

W chwilę po przyjeździe do Krościenka, uczestnicy najpierw szlakiem żółtym, przez przełęcz Szopka, a następnie szlakiem niebieskim, przez Siodło (2 h, z powrotem 1:45 h) udali się na Trzy Korony (szczyt). Wszyscy uczestnicy pokonali trasę i znaleźli się na Okrąglicy, szczycie Masywu Trzech Koron (982 m).

Zakwaterowanie mieliśmy w Szczawnicy, w ośrodku rekolekcyjnym Ruchu ,,Światło – życie” na Starej Plebanii, przy kościele Św. Wojciecha. Jest to świątynia rzymskokatolicka, wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1882 -1892.

Po kolacji część uczestników udała się na basen do ośrodka wczasowego ,,Górnik”, inni na spacer po Szczawnicy. Usytuowanie Uzdrowiska Szczawnica w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.

Na zakończenie dnia, uczestnicy wycieczki spędzili czas przy ognisku na pieczeniu kiełbasy.

W dniu następnym, po śniadaniu ze Szczawnicy Dolnej szlakiem pieszo – rowerowym, biegnącym wzdłuż Dunajca udaliśmy się do Czerwonego Klasztoru (na Słowacji). Od szlaku odgałęziają się inne szlaki. Miejscowość znana jest przede wszystkim z dawnego klasztoru  kartuzów i kamedułów – Czerwonego Klasztoru. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r. Znajdujący się na terenie klasztoru gotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego pochodzi z lat 1360 – 1400, rozbudowany w latach 1496 – 1506. Nad Dunajcem jest przystań flisacka, z której przez Przełom Dunajca spływają tratwy.

W miejscowości funkcjonowało (do grudnia 2007) piesze przejście graniczne z polskimi Sromowcami Niżnymi, otwarte w 1998, a od sierpnia 2006 możliwe dzięki wybudowanej wiszącej kładce. Nad Dunajcem rośnie 15 starych lip, które w 1972 uznane zostały za pomniki przyrody.

Po drugiej stronie Dunajca (po polskiej stronie), w miejscowości Sromowce Niżne czekał na nas autobus. Przez kładkę dla pieszych i rowerzystów udaliśmy się na miejsce zbiórki, stąd autokarem wyruszyliśmy w drogę powrotną do Mielca.

 

                                                                                                 R.G.

 

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.