Szkoła okiem kamery

   

Z satysfakcją informujemy, że już drugi rok nasza szkoła współpracuje z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, realizując projekt: "Etnolog - zaloguj się na ludowo!".

            Nowy rok pracy, to nowe projekty, zadania, pomysły i przedsięwzięcia. I tak 29 listopada 2012 roku w auli szkolnej odbyły się warsztaty etnologiczne, które poprowadziła pani trener CEO - Katarzyna Samoraj.

 

            W zajęciach udział wzięła duża, 25 - osobowa grupa młodzieży z naszego Zespołu Szkół. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z istotą pracy etnologa, metodami badań oraz szeroko pojętym terminem kultura ludowa. Skupiali się głównie na naszym regionie. Młodzież pracowała w grupach, realizowała program warsztatów metodą dramy i zajęć praktycznych. Projektowano m.in. przedmioty użytkowe z wykorzystaniem elementów zdobniczych z motywem kultury lasowiaków. Ponadto dyskutowano nad formą pracy przy realizacji nowego projektu, który dotyczyć będzie dokumentowania historii wybranych kapliczek i przydrożnych krzyży z naszych okolic. Okres przedświąteczny sprawił, że uczestnicy warsztatów podjęli również tematykę zwyczajów Bożego Narodzenia w naszym regionie.

            Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Urozmaicony tok zajęć sprawił, że wszyscy uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat warsztatów, w których brali udział. Pojawiły się nowe propozycje tego typu zajęć. Być może, trzeba będzie rozważyć kolejną ich edycję.

Wypowiedź jednego z uczestników warsztatów zamieszczona na Etnoblogu CEO.

"W ubiegłym tygodniu, dnia 29 listopada 2012r. w Naszej szkole odbyły się kilkugodzinne warsztaty mające na celu poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu etnologii. Z wizytą do Mielca przyjechała pani etnolog, na co dzień pracująca w Warszawie.

Z grupą kilkunastu osób z różnych klas uczestniczyliśmy w tych zajęciach. Przed wejściem na salę nie spodziewałem się niczego wielkiego jednak szybko zmieniłem zdanie. Na wstępie, prowadząca zapoznała nas z planem zajęć. Szczególnie do gustu przypadł mi sposób ich prowadzenia. Warsztaty nie tylko miały poszerzyć wiedzę młodzieży ale także zapoznać ze sobą uczniów, których w normalny dzień, obojętnie omijamy na szkolnym korytarzu. Po krótkim wtajemniczeniu w podstawy etnologii, podzieliliśmy się na małe grupy i rozpoczęliśmy wspólną pracę.

Zajęcia bardzo mi się spodobały, wychodziłem z nich z uśmiechem na twarzy. Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, pozornie wszystkim znanych a jednak mających ukryte znaczenia jak chociażby folklor czy kultura. Prowadząca podzieliła się z nami doświadczeniami ze swojej pracy, my podzieliliśmy się z nią naszymi spostrzeżeniami na różne tematy. Chciałbym kiedyś uczestniczyć w podobnych zajęciach, gdyż jest to ciekawa alternatywa dla lekcji.

Bartosz Sudek"

Szkolnymi koordynatorkami projektu "Etnolog - zaloguj się na ludowo!" są Marzanna Mazur - Witek, Lucyna Maryniak i Halina Bednarz.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.