W 228 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja mielczanie świętowali ustawę rządową, która przeszła do historii jako druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych). Jak co roku, uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Mniejszej na mieleckiej starówce. W kazaniu patriotycznym ks. Proboszcz Waldemar Ciosek z Parafii pw. Ducha Świętego w Mielcu  przypomniał zgromadzonym, że 3 maja to również święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Podkreślił ważną rolę rodziny i jej wartości w polskim społeczeństwie.  Po mszy św. uroczysty pochód w asyście orkiestry przemaszerował ulicą Wolności pod pomnik, gdzie odbyły się główne uroczystości. Udział w nich wzięli licznie przybyli mielczanie. Wśród nich byli samorządowcy, harcerze, delegacje szkół i instytucji mieleckich oraz reprezentujące ich poczty sztandarowe. Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego reprezentowali kadeci klas wojskowych z ich opiekunem Romanem Gruszeckim i dyrektor szkoły Lidią Gereło.

 

                                                              Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki.

 

 

3 maja to święto narodowe ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Najpierw święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione,
a przywrócono je ustawą w 1990 roku.

3 maja to też święto kościelne. To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez króla Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej. Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 69 dni
   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm