W przeddzień dnia Święta Zmarłych, klasa 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym  z mieleckiego Elektryka złożyła hołd i zapaliła symboliczne znicze pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, chcąc w ten sposób uczcić wszystkich tych, którzy oddali życie za Polskę, Naszą Ojczyznę. Pomnik  znajduje się przy bramie historycznego cmentarza parafialnego przy ul. Sienkiewicza.  Przedstawia żołnierza AK klęczącego u stóp ukrzyżowanego Chrystusa, który jedną rękę wyciąga w stronę partyzanta. Druga pozostaje przybita do krzyża. U stóp pomnika przycupnął orzeł. Pomnik wybudowano ze składek społeczeństwa powiatu mieleckiego.

                                                                                                   Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

           Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo – organizacyjnych na czas okupacji niemieckiej, dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego. Podstawowymi formami działania był sabotaż, dywersja, wywiad, propaganda i działania partyzanckie. Oddziały Polski Walczącej dokonały w latach 1942-1945 ponad 110 tysięcy większych akcji zbrojno-dywersyjnych. Wykonano ponad 2300 ataków na transport, wykolejono ok. 1300 pociągów, które wiozły wojsko lub zaopatrzenie na front. W walce zabito ponad 150 tysięcy  żołnierzy i policjantów niemieckich oraz kolaborantów. Po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani przez władze komunistyczne. Byli aresztowani, więzieni i mordowani.  

 

TOBIE POLSKO, ARMIO KRAJOWA

O Panie, któryś jest na niebie

Wyciągnij sprawiedliwą dłoń

Wołamy z wszystkich sił do Ciebie

O Polski dach i polską broń.

 

O Boże skrusz ten miecz

Co siecze nasz kraj,

Do wolnej Polski nam powrócić daj,

By stał się twierdzą nowej siły

Nasz dom, nasz kraj

 

O usłysz Panie skargi nasze

O usłysz nasz tułaczy śpiew

Z nad Warty, Wisły, Sanu, Niemna,

Męczeńska do Ciebie woła krew!

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 69 dni
   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm