30 stycznia br. minęła 70 rocznica śmierci Wojciecha Lisa ps. ,,Mściciel” i Konstantego Kędziora ps. ,,Dąb”. W miejscu pochówku, na tyłach budynku dzisiejszej Bursy przy ul. Kościuszki  (na śmietniku byłej Komendy Powiatowej MO w Mielcu), klasa 1A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z wychowawcą Romanem Gruszeckim, jak corocznie złożyła hołd pomordowanym mieleckim bohaterom. Uczniowie  uporządkowali miejsce, gdzie znajduje się symboliczny pomnik z napisem ,,kości nasze przeniesiono, tu pozostały serca i ciała”. Odczytano życiorys Wojciecha Lisa, dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej w powiecie mieleckim. Kadeci pod pomnikiem zapalili znicze przybrane w biało-czerwone barwy i minutą ciszy uczcili pamięć zamordowanych polskich bohaterów – żołnierzy wyklętych.

                                                                                                       Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

Wojciech Lis (1913 – 1948), urodzony w Ostrowach Tuszowskich, powiat Kolbuszowa. Pochodził z rodziny chłopskiej. W okresie wojny dowodził oddziałem dywersyjnym Armii Krajowej w powiecie mieleckim. Brał udział w wielu akcjach przeciw Niemcom. Latem 1944 r. podjął współdziałanie w ramach ,,Burzy” z wojskami sowieckimi, ułatwiając im zajęcie Mielca wraz z zakładami WSK bez dokonania zniszczeń (WSK było zaminowane i gotowe do wysadzenia w powietrze). Kiedy w sierpniu 1944 r. front przesuwał się w stronę Berlina, Wojciech Lis wstąpił w szeregi Milicji obywatelskiej. Jego pseudonim ,,Mściciel” wywodził się z zemsty na hitlerowcach, którzy zamordowali jego rodzinę. Stworzył oddział partyzancki, który podporządkował się Armii Krajowej. Gdy NKWD dowiedziało się o partyzanckiej karierze Lisa, chcieli zrobić z niego donosiciela. Nie zgodził się. Uwięziony za odmowę, uciekł z celi i stworzył oddział partyzantów przeciwko komunistycznym służbom. Dołączyło do niego wielu jego byłych podkomendnych. Lis utrzymywał kontakty z grupami podziemnymi NOW, NSZ i BCh, ale formalnie zachował niezależność organizacyjną. Największe nasilenie jego działalności przypada na lata 1945 – 1946. Oddział Lisa przeprowadził dziesiątki  akcji na oddziały MO, UB, KBW oraz jednostki wojsk sowieckich, a także na obiekty państwowe, spółdzielcze i gospodarstwa prywatne należące do rodzin członków PPR. Funkcjonariusze UB prowadzili z Lisem rozmowy na temat ujawnienia i rozwiązania oddziału, zakończyły się one niepowodzeniem.  W oddziale Lisa ważną rolę pełnił Konstanty Kędzior ps. ,,Dąb”. W dniu 30.01.1948 r. Lis i Kędzior zostali podstępnie zastrzeleni. Stało się to w lesie koło Ostrów Baranowskich. Ciała obu zamordowanych bohaterów skrycie zakopano na śmietniku Komendy Powiatowej MO w Mielcu przy ulicy Kościuszki. Zostały odnalezione w 1992 r. i pochowane na cmentarzu parafialnym w Mielcu. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 146 dni
   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2019 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm