Szkoła okiem kamery

   

        Kilkudziesięciu uczniów elektryka z oddziałów I K, II A, II E, III E i IV E wzięło udział w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.  Młodzież uczestniczyła nie tylko w samym pokazie, lecz także w przedfilmowej prelekcji i ożywionej, ponad godzinnej dyspucie.

        Jeszcze przed seansem mielczanie spotkali się z Adamem Kusiem, Kierownikiem Działu Multimedialnych Technik Upowszechniania Kultury WDK, który omówił historyczną działalność instytucji oraz sposób jej funkcjonowania. Następnie, wraz z pozostałymi klubowiczami, uczniowie obejrzeli film „Dobra żona”, poprzedzony prelekcją autorstwa Dominika Nykiela. Po seansie odbyła się dyskusja, w której głos zabierali zarówno rzeszowscy kinomani, jak i młodzież ZS. Rozmowy pokazały, że dzieło filmowe opalizuje znaczeniami i można je interpretować na wiele sposobów. Posiada też wyraźne miejsca wspólne łączące literaturę, sztukę ikonograficzną i filmową. Właściwy odbiór dzieł wyświetlanych na dużym ekranie jest o tyle istotny, że są dziś one elementarną częścią matury z języka polskiego.

        Warto dodać, że rzeszowski DKF to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych  klubów dyskusyjnych w Polsce. Powstały w latach 50-tych ubiegłego stulecia może pochwalić się oryginalnymi cyklami tematycznymi, projekcją etiud debiutujących wówczas reżyserów – Krzysztofa Kieślowskiego czy Krzysztofa Zanussiego oraz spotkaniami z Markiem Kondratem, Jerzym Stuhrem, Marią Pakulnis, Krzysztofem Majchrzakiem czy Zbigniewem Zamachowskim. W latach 1996-99 Rada Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie uznała „Klaps” za najlepszą organizację kulturową w swej branży.

        Uczestnictwo w imprezie zorganizowanej 14 listopada było możliwe dzięki pomocy i uprzejmości WDK w Rzeszowie. Pomysłodawcą wyjazdu był Dariusz Dudek.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.