Szkoła okiem kamery

   

W przededniu Dnia Niepodległości, w sobotę 10.11.2018 r. tradycyjnie w Pałacyku Oborskich na mieleckiej starówce odbyły się Śpiewanki Patriotyczne.
Wyjątkowe w tym roku śpiewanki zakończyły pierwszy dzień uroczystości związanych ze świętowaniem 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadziły one rekordową liczbę chętnych, którzy przyszli chcąc wspólnie zaśpiewać 100 patriotycznych pieśni. Było to spotkanie pokoleń, od najstarszych do najmłodszych mielczan począwszy. Wśród nich tradycyjnie byli uczniowie klasy 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z mieleckiego Elektryka ( z wychowawcą Romanem Gruszeckim) oraz nauczycielka języka polskiego pani Anna Bajor i Dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba.
Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki

Rzadko na moich wargach…najdroższy wyraz: Ojczyzna”

        W dniu 6 listopada 2018r. w bibliotece szkolnej ZS nastąpił finał konkursu na wiersz o tematyce patriotycznej, który został ogłoszony wiosną 2018r., aby uczcić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorkami konkursu były panie: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz i Dorota Targosz. Do finału zakwalifikowano 16 utworów. Ich autorzy to: Katarzyna Jamróz z kl.2a, Jakub Płaza z kl.1e, Karol Tomczyk z kl.1a, Seweryn Nędza z kl.1e, Krzysztof Piecuch i Karol Wypasek z kl.2c, Kacper Wójcik z kl.1a, Grzegorz Czachor z kl. 2c, Jakub Ciemięga z kl.1e, Agnieszka Grzyb z kl.1e, Filip Idzik z kl.4b, Maciej Kłoda i Paweł Łaz z kl.2e, Daniel Machaj z kl.1e, Krystian Wieczerzak z kl.1a, Krystian Czepiel z kl. 1a, Mateusz Tokarz z kl.1a oraz Paweł Witek uczeń kl.8 Szkoły Podstawowej nr 1 w Mielcu. Podczas konkursu wiersze prezentowali autorzy oraz uczennice kl.3m: Kinga Krępa i Karolina Soja.

7 września 2018r. nasza  szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję:  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywała się w roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  Nasza szkoła była jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce i za granicą, gdzie czytano „Przedwiośnie”.  W grudniu, z tej okazji  otrzymaliśmy od Prezydenta Andrzeja Dudy list z podziękowaniem za uczestnictwo w akcji oraz okolicznościowy  egzemplarz „Przedwiośnia” , do którego Prezydent dołączył najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 7 listopada 2018r w naszej szkole odbyła się akademia nawiązująca do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - Śpiewanki patriotyczne –„Ta, co nie zginęła”. W rolę konferansjera wcielił się uczeń klasy II K – Ignacy Skiba. Na początku głos zabrał dyrektor szkoły- pan Janusz Kotarba. W swoim przemówieniu nawiązał do obchodzonych w tym roku uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wspomniał czym jest patriotyzm. Następnie uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne i muzyczne. Występ rozpoczął uczeń  klasy II C- Robert Rybak, który zagrał na akordeonie wiązankę pieśni patriotycznych. Uczennice klasy IV E- Patrycja Deszcz, Dominika Twaróg i Laura Leśniak zaśpiewały pieśń „Ojczyzno ma”. Z kolei Ignacy Skiba przy akompaniamencie klarnetu, na którym grał Bartek Sypek z klasy I A, zaprezentował pieśń „Polskie kwiaty” .

Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego mieści się w zabytkowym budynku, który od ponad 100 lat figuruje na mapie regionu, będąc świadkiem wielu historycznych wydarzeń w historii miasta. Jak podają źródła*, 17 kwietnia 1932r., w ogrodzie szkolnym posadzono dąb pamiątkowy Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 86. rocznicę tego wydarzenia, a jednocześnie w roku 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 17 kwietnia 2018r., w szkole odbyła się uroczysta akademia z tej okazji.  Społeczność szkolna ZS upamiętniła również to wydarzenie pamiątkową tabliczką, która została ustawiona przy dębie 7 listopada 2018r. W szkole od wielu lat pielęgnuje się tradycje oraz historię miasta i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem historii zabytkowego budynku, w którym znajduje się nasza szkoła.

* Nadwisłocze 2012, nr 4 (37), s.43

11 listopada 2018 r. obchodziliśmy w całej Polsce 100-lecie odzyskania Niepodległości. W Mielcu ta wyjątkowa rocznica rozpoczęła się oczywiście od mszy świętej w Bazylice Świętego Mateusza na Starówce. Kazanie  z tej okazji wygłosił ks. Prałat Janusz Paciorek z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Wezwał w niej do jedności narodu ponad podziałami,  w obronie wartości niepodległościowych. Wspomniał o dwóch bohaterach z wielu, którzy oddali życie za ojczyznę: komendancie Legionów Józefie Hallerze i księdzu Jerzym Popiełuszko.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.