Szkoła okiem kamery

   

       

 


To hasło tegorocznej akcji GROW organizowanej przez firmę Kronospan. W dniu 6 kwietnia odbyła się
24 akcja sadzenia drzewek przy udziale Nadleśnictwa Mielec. Akcja edukacyjna ma na celu podnieść
świadomość ekologiczną zarówno dzieci jak i dorosłych. Uczy nie tylko jak sadzić konkretny gatunek
drzew ale także tego, jak cennym surowcem jest drzewo. Podczas dotychczasowych 23 akcji
posadzono w Polsce 600tys. drzew. Poszczególne gatunki są dobierane przez doświadczonych leśników
z Nadleśnictwa Mielec. Miejscem sadzenia drzew w tegorocznej akcji była Leśna Polana na której
zasadzono sadzonki dębów. W tej szczytnej akcji wzięli udział uczniowie naszej szkoły w ramach działań
Szkolnego Klubu Ekologa. Finał imprezy miał miejsce na ranczu Bumerang na Szydłowcu, gdzie na
uczestników akcji czekał poczęstunek oraz gry i zabawy dla dzieci i dorosłych. Serdeczne podziękowania
dla uczniów klasy Va za udział w akcji składają Beata Gruszecka i Marzena Roczniak - koordynatorki
akcji, a także Dyrektor szkoły – pan Janusz Kotarba, który również zasadził swoje drzewko.

  

 

Powietrze, ogień woda i ziemia – cztery żywioły. Niezbędne, życiodajne, czasem destrukcyjne. Czym są? Jakie stwarzają szanse i zagrożenia? Jak oddziałują na las?


Z takimi aspektami zmierzyli się uczestnicy konkursu „Leśne Żywioły”,  który odbył się pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w  Krośnie. Opiekę nad naszą placówką w organizacji konkursu prowadziło Nadleśnictwo Tuszyma z leśnikiem Łukaszem Szatanem na czele.  Przed konkursem w ramach działań Szkolnego Klubu Ekologa odbyła się prelekcje pod tytułem ”Leśne żywioły”. Spotkanie z uczestnikami konkursu odbyło się w auli szkolnej i wzięli w nim udział uczniowie klas I,II i IV.

Tematyka konkursu obejmuje i poszerza wiedzę z zakresu treści podstaw programowych biologii oraz wiadomości związanych z szeroko pojętą ekologią, ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego, zawartych w treściach nauczania innych przedmiotów szkół ponadpodstawowych, zwłaszcza geografii, chemii i fizyki, a także bezpieczeństwo i zdrowie publiczne. Na każdym etapie konkursu od uczestników wymagana jest znajomość czynników abiotycznych i biotycznych zagrażających ekosystemom leśnym w Polsce oraz możliwości przeciwdziałania im. W konkursie wzięło udział 25 uczniów.

Trzech uczestników z największą liczbą punktów  będzie nagrodzonych przez Nadleśnictwo Tuszyma. W naszym regionie, ogółem wzięło udział 650 uczniów, 20 spośród nich zakwalifikuje się do następnego etapu.

Spotkanie zorganizowały i konkurs przeprowadziły Beata Gruszecka ,Ewa Kozdęba oraz Marzena Roczniak.

 

 

W ramach działań Szkolnego Klubu Ekologa, 21.02.2024r. odbyły się eliminacje do II Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Myśl ekonomicznie i żyj ekologicznie”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Ekonomicznych pod patronatem Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i Powiatu Mieleckiego. Konkurs jest skierowany do uczniów klas I i II, a tematyka obejmuje zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 20 uczniów. Zadania konkursowe składały się z 40 pytań , czas trwania konkursu to 45 minut. Do kolejnego etapu zakwalifikują się 3 osoby z największą liczbą punktów. Za uczestników konkursu trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. Konkurs odbył się pod opieką p. Beaty  Gruszeckiej, Ewy Kozdęby, Marzeny Roczniak.

O akcji zbierania plastikowych nakrętek słyszał niemal każdy z nas. Nakrętki zbierają dzieci i dorośli. Pojemniki na tego typu surowiec pojawiły się w różnych miejscach od urzędów przez szkoły, uczelnie wyższe, sklepy czy nawet klatki schodowe w blokach mieszkalnych. Co jednak sprawiło, że akcja przybrała tak ogromną skalę? I dlaczego właściwie warto zbierać nakrętki? Jak to wszystko się zaczęło?

Ideę zbierania nakrętek wprowadzili w życie studenci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To właśnie kilku młodych ludzi wymyśliło charytatywną zbiórkę. Pieniądze z akcji miały zostać przeznaczone na pomoc dla znajomego. Akcja się powiodła, a idea szybko doczekała się kontynuacji. I tak nakrętkowe szaleństwo ogarnęło praktycznie całą Polskę.

Kliknij na plakat

            Ścieżka "Podróżnik" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Mielec. Większość lasów należących do nadleśnictwa wchodzi w skład Mielecko - Kolbuszowsko - Głogowskiego obszaru chronionego krajobrazu oraz obszaru Natura 2000. Oprócz ścieżki "Podróżnik" spacerować można również ścieżkami "Do Bobra", "Trześń" i "Ostrowy".  Maksymalna długość ścieżki wynosi 7 km i właśnie taki dystans w dniu 23 września 2016 roku pokonała grupa uczniów z klasy 3A i 4D pod opieką Marzanny Mazur - Witek i Zofii Fijałkowskiej. Spacer rozpoczął się  w pobliżu kapliczki usytuowanej obok skrzyżowania dróg Mielec - Trześń i Mielec - Szydłowiec. Kapliczka upamiętnia pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, 20 - lecie jego pontyfikatu oraz tysiąclecie męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

             Na trasie można spotkać różne fazy rozwojowe drzewostanu. Po drodze spotkaliśmy też 130 letni okaz dębu szypułkowego. Mijaliśmy również zbiornik przeciw pożarowy i ujęcie źródlanej wody "Szydłowiecka". Każdy istotny element środowiska naturalnego mijany po drodze opatrzony był tablicą poglądową z opisem. Najistotniejszym celem naszej podróży był kontakt z przyrodą.

            Po dotarciu do polany "Podróżnik" skorzystaliśmy z miejsca piknikowego na odpoczynek i posiłek.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.