Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

 

O akcji zbierania plastikowych nakrętek słyszał niemal każdy z nas. Nakrętki zbierają dzieci i dorośli. Pojemniki na tego typu surowiec pojawiły się w różnych miejscach od urzędów przez szkoły, uczelnie wyższe, sklepy czy nawet klatki schodowe w blokach mieszkalnych. Co jednak sprawiło, że akcja przybrała tak ogromną skalę? I dlaczego właściwie warto zbierać nakrętki? Jak to wszystko się zaczęło?

Ideę zbierania nakrętek wprowadzili w życie studenci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. To właśnie kilku młodych ludzi wymyśliło charytatywną zbiórkę. Pieniądze z akcji miały zostać przeznaczone na pomoc dla znajomego. Akcja się powiodła, a idea szybko doczekała się kontynuacji. I tak nakrętkowe szaleństwo ogarnęło praktycznie całą Polskę.

Kliknij na plakat

            Ścieżka "Podróżnik" znajduje się na terenie Nadleśnictwa Mielec. Większość lasów należących do nadleśnictwa wchodzi w skład Mielecko - Kolbuszowsko - Głogowskiego obszaru chronionego krajobrazu oraz obszaru Natura 2000. Oprócz ścieżki "Podróżnik" spacerować można również ścieżkami "Do Bobra", "Trześń" i "Ostrowy".  Maksymalna długość ścieżki wynosi 7 km i właśnie taki dystans w dniu 23 września 2016 roku pokonała grupa uczniów z klasy 3A i 4D pod opieką Marzanny Mazur - Witek i Zofii Fijałkowskiej. Spacer rozpoczął się  w pobliżu kapliczki usytuowanej obok skrzyżowania dróg Mielec - Trześń i Mielec - Szydłowiec. Kapliczka upamiętnia pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski, 20 - lecie jego pontyfikatu oraz tysiąclecie męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.

             Na trasie można spotkać różne fazy rozwojowe drzewostanu. Po drodze spotkaliśmy też 130 letni okaz dębu szypułkowego. Mijaliśmy również zbiornik przeciw pożarowy i ujęcie źródlanej wody "Szydłowiecka". Każdy istotny element środowiska naturalnego mijany po drodze opatrzony był tablicą poglądową z opisem. Najistotniejszym celem naszej podróży był kontakt z przyrodą.

            Po dotarciu do polany "Podróżnik" skorzystaliśmy z miejsca piknikowego na odpoczynek i posiłek.

             Ostatni rok według specjalistów uważany jest za najcieplejszy od wielu lat, a co za tym idzie możemy przypuszczać, że rzeczywiście następuje zmiana klimatu. Warto jest zwracać uwagę na środowisko, w którym żyjemy. "Ziemi nie odziedziczyliśmy po swoich przodkach, ale pożyczyliśmy ją od swoich dzieci", taka sentencja jest hasłem przewodnim wielu organizacji ekologicznych.


            W dniu 8 marca 2016 roku w godzinach od 10:45 do 13:15 na auli szkolnej odbędzie się spotkanie "Ekologia dla każdego". Program spotkania obejmuje quizy przyrodnicze, prezentację pani Barbary Tutro pod tytułem "Być kobietą", kalambury i przygotowany przez uczennice pokaz mody ekologicznej.

W spotkaniu udział wezmą uczennice klas 1E, 1M, 2C i 3M. Opiekunami uczennic będą nauczyciele uczący w tym czasie w/w klasach Beata Gruszecka, Leszek Łanucha, Iwona Żola, Roman Zboch, Ewa Bożek, Paweł Mrozik, Renata Król, Marzena Roczniak, Marta Stachura, Marek Szwaja i Roman Gruszecki.

W tym czasie dostępne będą sale:

- lekcja 5: 50, 24, 35

- lekcja 6: 26, 35, 57, 4

- lekcja 7: 2

            Pierwsze oznaki wiosny już pojawiły się w przyrodzie i to jest doskonały moment aby porozmawiać o ekologii. Istotne jest żeby przekonywać po raz kolejny młodych ludzi do zrównoważonego funkcjonowania w środowisku. Pewnie wielokrotnie słyszeli o oszczędzaniu energii, recyklingu, GMO i innych bardzo ważnych rzeczach.

   

Klasy mundurowe  

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

Tutaj realizowany jest projekt:

MIELEC STAWIA NA ZAWODOWCÓW

***********************

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2023 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.