Szkoła okiem kamery

   

           Uczniowie klasy 1A i 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym z Elektryka, w dniach 24-26 maja br. razem z wychowawcą Romanem Gruszeckim i ks. Stanisławem Olszakiem przebywali w Beskidzie Sądeckim.

Zamieszkali w Domu Pielgrzyma OPOKA , obiekcie o standardzie ***hotelu położonego w Popradzkim Parku Krajobrazowym, u stóp Ołtarza Papieskiego – niezwykłej pamiątki, jaka pozostała po wizycie Jana Pawła II (16.06.1999r). W pomieszczeniach pod Ołtarzem Papieskim znajduje się Muzeum Jana Pawła II, gdzie zgromadzono sporo pamiątek po Janie Pawle II, m.in. ekwipunek i odzież turystyczną, pamiątki z wizyt apostolskich, medale wybite z okazji Pielgrzymek Apostolskich, świeczniki wyrzeźbione w bryłach solnych i wiele innych. W pierwszym dniu uczniowie odwiedzili Piwniczną – miejscowość uzdrowiskową. W drugim przemaszerowali Szlakiem Papieskim im. Jana Pawła II w Paśmie Radziejowej STARY SĄCZ – PRZEHYBA (1175m) – KROŚCIENKO ustanowionym na pamiątkę wędrówek Karola Wojtyły po Beskidzie Sądeckim w latach 1959–1971 i kanonizacji Bł. Kingi – patronki Ziemi Sądeckiej przez Jana Pawła II w Starym Sączu w dniu 16 czerwca 1999 roku. W trzeci dzień pobytu odwiedzili Krynicę Zdrój.

                                                                                             Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

 

                   Szlak papieski w Beskidzie Sądeckim – Pasmo Radziejowej

         Trasa, którą ks. Karol Wojtyła z przyjaciółmi przeszedł w sierpniu 1954 r. , wiodła przez Gorce i Pieniny w Beskid Sądecki: z Krościenka przez Pasmo Radziejowej (Dzwonkówkę, Skałkę, Prehybę, Radziejową, Wielki Rogacz, Piwniczną) i Pasmo Jaworzyny (Łomnicę, Łabowską, Runek, Jaworzynę Krynicką do Krynicy). Trasa wędrówki narciarskiej w marcu 1955 r. prowadziła przez Prehybę do Rytra. Obie trasy są częściowo oznakowane jako Szlak Papieski.

Malownicza ziemia sądecka leży w Beskidach Zachodnich. Wyjątkowe piękno Krajobrazu, walory lecznicze wód (uzdrowiska w Żegiestowie, Muszynie, Szczawnicy, Piwnicznej, Krynicy), ciekawa historia, liczne zabytki (np. klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu, cerkiewki i cmentarze łemkowskie), znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej – przyciągały zawsze spragnionych ciszy, piękna i poratowania zdrowia. Częstym gościem latem i zimą był tu także ks. Karol Wojtyła z grupą swoich przyjaciół. Rejon Beskidu Sądeckiego wyznaczają rzeki – od zachodu graniczy Gorcami odcięty Dunajcem, od wschodu z Beskidem Niskim – granicą jest tu Kamienica. Na południu przebiega granica ze Słowacją, na północy – Pogórze Ciężkowickie. Beskid Sądecki skład się z dwóch pasm górskich: Pasma Radziejowej i Pasma Jaworzyny. Na całym tym obszarze w 1987 r. utworzony został jako jeden z pierwszych w Polsce Popradzki Park Krajobrazowy.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.