Szkoła okiem kamery

   

Kamil Chmura i Andrzej Haracz - uczniowie klasy IIIC technikum w Zespole Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu w dniu 20 listopada udali się na niecodzienną wycieczkę. Pojechali oni bowiem do Płocka gdzie wraz z organizatorem wyjazdu - Zakładem Zaopatrzenia Rolniczego i Ogrodniczego "Wia-Lan" wzięli udział w dniach otwartych fabryki należącej do spółki CNH Polska gdzie produkowane są kombajny zbożowe firmy New Holland.

W fabryce zostaliśmy zapoznani z historią zakładu, jak również z historią firmy New Holland która jest obecnym właścicielem fabryki. Następnie dyrektorzy zakładu przedstawili nam gamę oferowanych kombajnów zbożowych, jak również pras zwijających produkowanych zarówno w Płocku, jak w innych zakładach należących do CNH Global.

Płocka fabryka to blisko 20 hektarów z czego połowa to zadaszone hale produkcyjne i magazynowe. Zatrudnienie znajduje tam niemal 1700 osób. W Polsce produkowane są kombajny zbożowe serii TC. Seria ta obejmuje 4 najmniejsze modele kombajnów oferowanych przez firmę New Holland. Tamtejsze linie montażowe opuszczają także prasy zwijające stało- i zmienno-komorowe oraz hedery zbożowe produkowane zarówno dla firmy New Holland jak i Case IH. Sezonowo na halach fabryki składane są hedery kukurydziane i adaptery samobieżnych sieczkarni polowych.

Po spotkaniu w sali konferencyjnej zaproszono nas na krótkie zwiedzanie hal montażowych fabryki, gdzie zaprezentowano nam w jaki sposób powstają produkowane tutaj maszyny. Cały proces technologiczny rozpoczyna się na wydziale spawania i obróbki plastycznej, gdzie przerabianych jest blisko 100 ton blach różnej grubości dziennie. Powstaje tutaj ponad 5 tys. różnych elementów wykorzystywanych w dalszych etapach produkcyjnych. Z wydziału spawania i obróbki plastycznej za pośrednictwem specjalnego przenośnika łańcuchowego detale trafiają do malarni, gdzie pokrywane są farbą w kolorze białym, czarnym, żółtym lub czerwonym. Następnie z tych elementów montowane są podzespoły maszyn. Należy wspomnieć, że fabryka w Płocku produkuje także części i podzespoły dla innych fabryk w Europie, takie jak np. hedery zbożowe czy przenośniki ślimakowe dla europejskich kombajnów zbożowych New Holland.

Montaż maszyn odbywa się w systemie gniazdowym, czyli do ramy ustawionej na taśmie produkcyjnej podjeżdżają z boku przygotowane wcześniej podzespoły i części. Na koniec każda maszyna trafia na stanowisko testowe, gdzie dokonywane są wszystkie niezbędne regulacje jak i zostaje sprawdzona ostateczna jakość produktu. W ciągu jednego dnia linię produkcyjną opuszcza 14 kombajnów zbożowych.

Po zwiedzaniu części produkcyjnej zakładu wróciliśmy do sali wykładowej, gdzie specjaliści rozwiali wszystkie wątpliwości dotyczące kombajnów zbożowych New Holland, prezentując szerokie wyposażenie opcjonalne oraz odpowiadając na szereg pytań osób zainteresowanych maszynami żniwnymi.

Dni otwarte oceniamy pozytywnie. Mogliśmy tam zobaczyć jak powstają maszyny żniwne z którymi mamy do czynienia na co dzień. Polecamy każdemu: zarówno osobom planującym zakup jak i osobom zainteresowanym tym jak powstają "okręty żniwne marki New Holland".


Kamil Chmura
Andrzej Haracz

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.