Szkoła okiem kamery

   

      Czterdziestu sześciu uczniów oraz pięciu opiekunów uczestniczyło w dwudniowej wycieczce w polsko-słowackie Pieniny. W imprezie, która odbyła się 15 i 16 października, udział wzięła młodzież z klas II A (technik elektronik/elektryk) i II G (technik żywienia i usług gastronomicznych) z Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego oraz maturzyści z IV A (technik budownictwa ogólnego) z Zespołu Szkół Budowlanych.

 

Pierwszy dzień rozpoczął się od przeprawy promowej przez Dunajec. Następnie trasa wiodła do miejscowości Tropie, gdzie znajduje się malowniczy, romański kościół z XI-wiecznymi elementami dekoracyjnymi. W jego pobliżu można było obejrzeć zabytkową pustelnię oraz zabezpieczone w XVII wieku źródło św. Świerada. Wedle archeologów było ono częścią prastarej, przedchrześcijańskiej świątyni. Kolejnym punktem wycieczki był ponadgodzinny rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim. Ten sztuczny zbiornik wodny powstał w wyniku wybudowania zapory na Dunajcu.

Po opuszczeniu zalewu młodzież udała się na wycieczkę górską wiodącą przez tereny Beskidu Zachodniego. Szlak rozpoczął się od wejścia na wzniesienie Just, na którym stoi zabytkowy, drewniany kościół upamiętniający dokonania średniowiecznego pustelnika. Stąd droga wiodła przez zalesiony szczyt Białowodzkiej Góry. Wzniesienie, leżące na terenie rezerwatu przyrody, obrosłe jest ludowymi wierzeniami. Jedno z nich mówi, że w wiekach średnich, na stromym szczycie, znajdowało się potężne zamczysko. Jego właściciele odmówili schronienia uciekającej przez Tatarami księżniczce, ta zaś rzuciła na zamek klątwę: budowla zapadła się pod ziemię, a jedynym dowodem jej istnienia są potężne głazy zalegające nad urwiskiem. Z rezerwatu trasa wiodła do miejscowości Białawoda, w której na uczniów czekały gorące napoje i potrawy z grilla. Ostatnim punktem programu było przejście do Tęgoborzy i zakwaterowanie w hotelu. Ci, którzy zachowali siły po kilkugodzinnym spacerze, wzięli udział w dyskotece. O, dziwo, chętnych nie brakowało.

Drugiego dnia, po śniadaniu, młodzież udała się do Szczawnicy i ruszyła Drogą Pienińską prowadzącą przez słowacką część gór. Po krótkim odpoczynku wycieczka przeniosła się do Nowego Sącza, dokładnie zaś do wytwórni lodów państwa Argasińskich. Rodzinna firma od 1937 roku produkuje własne wyroby cukiernicze oparte na tradycyjnych, unikatowych recepturach. Po degustacji uczniowie po raz ostatni wrócili do hotelu na obiadokolację, a następnie wybrali się w drogę powrotną do Mielca.

Pomysłodawcą programu wycieczki oraz przewodnikiem w pierwszym dniu jej trwania był ksiądz Wiesław Znamirowski, katecheta i kapłan parafii MBNP w Mielcu. Organizatorami imprezy byli: Jadwiga Stala-Dudek (ZSB) i Dariusz Dudek (ZS), zaś opiekunami Krystyna Burkiewicz (ZS), Renata Król (ZS) oraz Krzysztof Midura (ZSB). Organizatorzy i uczniowie dziękują księdzu Znamirowskiemu za udzieloną pomoc oraz Dyrekcji obu szkół średnich za zaakceptowanie pomysłu na wycieczkę międzyszkolną.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.