Szkoła okiem kamery

   

                           

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto obchodzone corocznie i   ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 17 grudnia 1985 roku.

Ten dzień to doskonała okazja, by docenić wolontariuszy za ich trud, czas, poświęcone umiejętności na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Działalność wolontariuszy obejmuje wspieranie inicjatyw pokojowych, niesienie pomocy humanitarnej i medycznej, monitorowanie przestrzegania praw człowieka oraz wspieranie organizacji pożytku publicznego. Jest to święto wszystkich tych, którzy bezinteresownie czynią dobro. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF

W Polsce o wolontariacie można mówić od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w 1993 roku powstało pierwsze Centrum Wolontariatu w Warszawie, które pośredniczy między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować.

W tym samym okresie stworzono definicję wolontariatu, która brzmi:
„Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie”.

Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że w kraju i na świecie jest ponad 120 tysięcy wolontariuszy, którzy grają na rzecz WOŚP, co stanowi, że działają oni w 1653 sztabach, z czego 87 znajduje się za granicą w 25 państwach.

 W roku 2015 r. w ZS im prof. J. Groszkowskiego powstało Szkolne Koło Wolontariacko – Profilaktyczne „Pomocna dłoń”, pod patronatem działające pod patronatem OREW w Mielcu, które zrzesza wolontariuszy z naszej szkoły.

Za działalność wolontariacką Szkolne Koło zostało nagrodzone:

Wyróżnieniami w I i II Mieleckiej Gali Wolontariatu w Kategorii Organizacja Charytatywna Powiatu Mieleckiego – kategoria zbiorowa w roku 2022 i 2023

 

W naszej Szkole święto to obchodzimy 5 grudnia. W tym szczególnym dniu składamy Wolontariuszom serdeczne życzenia, aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji!

Zarząd Szkolnego Koła Wolontariacko – Profilaktycznego „Pomocna dłoń” oraz opiekunowie Szkolnego wolontariatu

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.