Szkoła okiem kamery

   

      

 

Od ponad dziesięciu lat uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego biorą udział w projekcie Otwarta Firma - Biznes przy tablicy w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Ta międzynarodowa kampania ma na celu promocję  świadomego  rozwoju, aktywnej postawy wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw.

Projekt Otwarta Firma w ZS zaczął się w ubiegły poniedziałek od spotkania  z przedstawicielami firmy Bury sp. z o.o.  Pani Joanna Dudek – Juda  i pan Grzegorz Madej (absolwent szkoły) wykorzystali prezentację  multimedialną aby przedstawić firmę  Bury – znaną na świecie i zaliczaną do wiodących producentów i dostawców nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych oraz elektromobilności dla branży automotive.

Drugiego dnia gościliśmy przedstawicieli firmy Contenur Polska sp. z o.o.  i  PZL Mielec. Panowie Paweł Bury oraz Rafał Nędza  zaprezentowali Contenur jako międzynarodową firmę z oddziałami w wielu krajach. Opowiedzieli o jej głównej działalności – o produktach i serwisach zaprojektowanych z myślą o doskonaleniu gospodarki odpadami komunalnymi, o kluczowej  roli firmy  w procesie wdrażania systemów pojemników i  o realizacji różnych projektów. Goście z  PZL Mielec – panie  Anna Jakubowska i Agnieszka Michna  - podczas spotkania poruszyły takie tematy jak historia firmy, jej działalność dla lokalnej społeczności. Uczniowie dowiedzieli się  o samolotach produkowanych w Mielcu, akcjach charytatywnych, o wsparciu lokalnych drużyn sportowych, o konkursach specjalistycznych dla młodzieży. Następnie  obejrzeli prezentację oraz film bogaty w interesujące szczegóły. Również przeprowadzono konkurs dotyczący działalności firmy, a szczęśliwi zwycięzcy odebrali wartościowe nagrody. 

   W trzecim dniu społeczność szkolna spotkała się z przedstawicielami Energia Euro Park sp. z o.o. oraz MARR S.A. Panowie Sławomir Gałus i Krzysztof Strzelecki w swojej prezentacji opowiedzieli o Spółce, która powstała aby  zapewnić energię  dla Strefy Przemysłowej Parku Euro Mielec, o głównych obszarach  jej działalności, o dystrybucji energii elektrycznej i jej obrocie, obsłudze ruchowej, zakresie  świadczonych usług oraz działalności  charytatywnej na rzecz lokalnej społeczności. Pod koniec spotkania  najbardziej aktywny uczeń otrzymał nagrodę – niespodziankę. Podczas spotkania z Panem Andrzejem Skowronem  reprezentującym  MARR S.A. Mielec uczniowie wysłuchali prelekcji na temat sposobów założenia własnej firmy, uzyskania dofinansowania i kredytów. Dowiedzieli się również w jaki sposób Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego wspiera młodych przedsiębiorców.

        Czwartego dnia naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Hotelu Atena i Urzędu  Skarbowego w Mielcu. Pan Piotr Mazur – właściciel hotelu, rozmawiając ze swoimi przyszłymi potencjalnymi pracownikami, mówił o trudnym i odpowiedzialnym zawodzie hotelarza. Wspomniał również o swojej ścieżce zawodowej, mówił o cechach niezbędnych w prowadzeniu   tego pełnego niespodzianek biznesu.  Panie  Anna Kopek, Małgorzata Dąbrowska oraz Magdalena Remiszewska  z Urzędu Skarbowego w Mielcu zapoznały młodzież szkolną z podstawowymi  zasadami  dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności nierejestrowej oraz związanymi  z tym obowiązkami podatkowymi. Szczegółowo omówili podatki od przychodu/dochodu, podatki majątkowe i od wydatków. Młodzi słuchacze zainteresowani byli także tzw. ulgą dla młodych, a także możliwościami jakie daje e-Urząd Skarbowy.

             W ostatnim dniu odbyły się spotkania naszej młodzieży z przedstawicielami Autopart  sp. z o.o. oraz Froneri Polska sp. z o.o. Panie Beata Czyżowicz i Marta Pietras z firmy Autopart również przygotowały prezentacje na temat działalności firmy - znanego podmiotu z branży motoryzacyjnej, który swoją działalność rozpoczął ponad 40 lat temu w Mielcu. Obecnie firma liczy ponad 400 pracowników, produkuje rocznie 2,5 mln sztuk akumulatorów do wszystkich typów pojazdów, a jej produkty można znaleźć w 50 krajach. Panie  zachęcały uczniów, by rozwijali swoje zainteresowania techniczne, gdyż rynek pracy poszukuje osób  z takim wykształceniem. Przedstawiciel firmy Froneri (dawniej Zielona Budka) pan Piotr Niziołek - absolwent naszej szkoły - również zaproponował obecnym prezentację o działalności swojej firmy - nowej, dynamicznej, globalnej spółki joint-venture w segmencie lodów i mrożonek, która  działa w ponad 20 krajach na całym świecie oraz  interesujący film  zawierający  informacje o procesie produkcji lodów różnych gatunków. Na zakończenie spotkania wielkie ożywienie zauważono na auli szkolnej  podczas tradycyjnego częstowania młodzieży pysznymi lodami.

Spotkania z przedstawicielami mieleckich firm były doskonałą okazją dla uczniów, aby pomyśleć o swojej dalszej drodze zawodowej i możliwościach rozwoju na lokalnym rynku pracy.

         Szkolnym koordynatorem projektu była pani Natalia Trela.                                                                                                                                                              

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.