Szkoła okiem kamery

   

Technik stylista

innowacja:  technik stylista z elementami  komputerowego modelowania ubioru

Zawód: 311946

Zawód łączący umiejętności z zakresu odzieżownictwa, fryzjerstwa i wizażu. Stylista wykorzystuje umiejętności projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, wiedzy z zakresu doboru barw kolorystycznych, fryzur i makijażu. W branży stylisty bardzo ważną rzeczą jest wiedza i umiejętność tworzenia, wykonywania kreacji, zgodnie z życzeniem klienta. Zawód ten odpowiada na potrzebę klienta bycia atrakcyjnym i zadbanym, poprzez wykreowanie jego nowego wizerunku. Odpowiedni zewnętrzny wizerunek jest nie do przecenienia, gdyż ma wpływ na relacje z innymi, samopoczucie, życie prywatne i zawodowe. Technik stylista to mistrz tworzenia wizerunku klienta. Połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych z elementami projektowania, doboru fryzury oraz makijażu, daje możliwość uzyskania kompleksowego wykształcenia odpowiadającego na potrzeby rynku pracy. Wygląd zewnętrzny jest coraz bardziej ceniony. Obserwuje się jego wpływ na życie zawodowe, dlatego zawód ten uważany jest za zawód przyszłości.

Kto powinien wybrać ten zawód?

Zawód technik stylista powinny wybrać osoby, które:

 • posiadają uzdolnienia artystyczne, są kreatywni,
 • łatwo nawiązują i podtrzymują kontakty z ludźmi,
 • posiadają wysoką kulturę osobistą oraz zrównoważenie emocjonalne,
 • lubią i rozumieją modę.

Jakie umiejętności zdobędzie uczeń kształcąc się w zawodzie technik stylista?

W trakcie nauki uczeń nabędzie umiejętności:

 • projektowania i stylizacji ubiorów,
 • wykonywania modeli wyrobów odzieżowych,
 • tworzenia własnych kolekcji,
 • rozpoznawania instrumentów promocji stosowanych na rynku mody,
 • organizacji pokazów kolekcji wyrobów odzieżowych,
 • kreowania nowego wizerunku klienta,
 • doradzania w zakresie doboru i wykonania makijażu oraz fryzury, odpowiadających typowi urody klienta,
 • przeprowadzania metamorfozy,
 • planowania i organizowania spotkań, sesji zdjęciowych,
 • tworzenia stylizacji do różnych ról,
 • prowadzenia własnej działalności w zakresie stylizacji i kreacji wizerunku.

Jakie kwalifikacje uzyskuje uczeń kształcący się w zawodzie technik stylista?

Szkoła przygotowuje do egzaminu potwierdzającego dwie kwalifikacje w zawodzie:

 • MOD.03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych, która została wyodrębniona zarówno w zawodzie krawiec, jak i w zawodzie technik przemysłu mody - po drugim półroczu klasy III.
 • MOD.15. Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku: – po pierwszym półroczu klasy V.

Kwalifikacja I – Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych.
Specjalista kreator mody, stylista wizerunku i technolog. Potrafi projektować ubiory dla różnych sylwetek z uwzględnieniem cech osobowości, po wcześniejszym przeprowadzeniu analizy człowieka pod kątem typu urody, budowy sylwetki, charakteru na podstawie obserwacji i wywiadu. Posiada umiejętności w zakresie reklamowania branży modowej np.: organizując pokazy i projektując wystawy. Daje szansę na zatrudnienie w nowoczesnym punkcie usługowym na stanowisku stylista odzieży, sprzedawca w sklepie odzieżowym jako kreator mody , bądź realizować się w prowadzeniu własnej działalności.

Kwalifikacja II - Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku.
Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku to dziedzina związana z modelowaniem, kreowaniem całej sylwetki. Obejmuje nie tylko ubiór, ale także fryzurę i makijaż.
We współczesnym świecie o wyglądzie zewnętrznym człowieka, który ułatwia funkcjonowanie w sferze życia prywatnego i zawodowego, decyduje nie tylko twarz, ale także jego ubiór, styl i sposób zachowania. Właściwy wygląd zewnętrzny to taki, który niezależnie od wieku i warunków fizycznych podkreśla atuty urody i osobowości, a tuszuje mankamenty. Ideą pracy stylisty jest upiększanie, dobór pasującej palety odcieni kolorów, wzorów, zestawień i dodatków.

Uczeń odbywa również 8 tygodniową praktykę zawodową w renomowanych zakładach odzieżowych. Jakość świadczonych usług, profesjonalizm oraz możliwości realizowania się uczniów, są priorytetem w wyborze obiektów do odbywania praktyk zawodowych.

Jakie dodatkowe zajęcia?

Szkoła realizuje:

 • zajęcia dla uczniów w ramach szkolnego koła stylizacji i projektowania,
 • wyjazdy na targi branżowe,
 • pokazy kolekcji odzieżowych uczniów,
 • projekty w ramach programów z Unii Europejskiej.

Jakie przedmioty rozszerzone?

 • matematyka i język angielski

Na jakich stanowiskach może być zatrudniony absolwent, który kształcił się w zawodzie technik stylista?

Zawód technik stylista jest jednym z zawodów potrzebnych dziś i w przyszłości; bardziej niż kiedykolwiek. Na rynku pracy brakuje specjalistów w dziedzinie:

 • projektowania, modelowania i szycia oraz stylizowanie wizerunku klienta,
 • współtwórca kolekcji ubiorów - projektant mody,
 • konstruktor odzieży,
 • technolog,
 • stylista wizerunku,
 • kreator wizerunku (stylizacja sylwetki i ubioru),
 • trendy w modzie i makijażu,
 • podstawy estetyki,
 • techniki makijażu,
 • stylizacja fryzur,
 • właściciel pracowni mody,
 • organizator pokazów mody,
 • autoprezentacja (psychologia zawodu i mowa ciała),

 Po ukończeniu szkoły absolwent może kontynuować naukę:

Absolwent może kontynuować i doskonalić swoje kwalifikacje w ramach studiów licencjackich i magisterskich, na kierunkach: technologii odzieżowych i wzornictwa oraz fryzjerstwa i wizażu lub innych, a także podnosić swoje kwalifikacje na wszelkiego rodzaju kursach zawodowych. Politechnika Łódzka, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Bielska Szkoła Tekstylna, Szkoła Mody w Krakowie., ASP w Łodzi (Wydział Tkaniny i Ubioru) oraz ASP w Warszawie (Katedra Mody na Wydziale Wzornictwa).
Oprócz szkół państwowych w Polsce kierunki modowe oferują także prywatne uczelnie: Via Moda, MSKPU, SAPU i School of Form.

 

Film:

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.