Szkoła okiem kamery

   

20 kwietnia 2023r.w auli ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu odbyła się II Biesiada Humanistyczna, zorganizowana w ramach obchodów Światowych  Dni Poezji oraz z okazji Roku Aleksandra Fredry - ustanowionego przez Sejm RP i Roku Wisławy Szymborskiej- ustanowionego przez Senat RP.

Święto poezji w Elektryku to coroczna tradycja, która połączona jest z prezentacją twórczości poetów regionalnych. W tym roku uroczystość szkolną swą obecnością zaszczycili poeci stowarzyszeni w Mieleckiej Grupie Literackiej „Słowo”: pani Aleksandra Piguła – Prezes MGL „Słowo”, pani Teresa Pyzik – Wiceprezes oraz pan Adam Kopacz – poeta, rzeźbiarz i miłośnik kultury regionalnej. W trakcie Biesiady zaproszeni twórcy opowiedzieli o swojej pracy i wydanych tomikach wierszy, podzielili się refleksjami na temat inspiracji, a także przeczytali wybrane, najbardziej aktualne utwory.  

W trakcie Biesiady ogłoszono również wyniki  i  rozdano nagrody laureatom pierwszych miejsc w IV Międzyszkolnym Konkursie Literackim „Podróże na piórze”, którzy zostali zaproszeni na uroczystość wraz ze swoimi opiekunami. Patronat Honorowy nad konkursem sprawowała pani Lidia Gereło - Dyrektor ZS oraz Mielecka Grupa Literacka SŁOWO TMZM na czele z panią Aleksandrą Pigułą – Prezesem MGL „Słowo”.

Wyniki konkursu:

Szkoły Ponadpodstawowe:

Kategoria – Wiersz

 

I miejsce: Olga Musiał – Niepubliczne Liceum Mistrzostwa Sportowego w Mielcu (opiekun p. Małgorzata Wieczerzak)

II miejsce ex aequo: Kamila Lasek - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu (opiekun p. Monika Rządzka) i Maciej Markowski - Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu (opiekun p. Lucyna Maryniak)

III miejsce: Patryk Polak - Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu (opiekun p. Grażyna Paduch)

Wyróżnienie: Wiktoria Kawa – Zespół Szkół Technicznych w Mielcu (opiekun p. Monika Rządzka) i Daria Pszczoła - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu (opiekun p. Agnieszka Lorynowicz)

 

Kategoria – Opowiadanie

 

I miejsce: Kornelia Żołądź - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu (opiekun p. Agnieszka Lorynowicz)

II miejsce Magdalena Wąsik - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu (opiekun p. Jolanta Śpiewak)

III miejsce Justyna Ćwięka - Zespół Szkół Technicznych w Mielcu (opiekun p. Jolanta Śpiewak)

Wyróżnienie: Marta Kilian - Zespół Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu (opiekun p. Agnieszka Lorynowicz)

 

Szkoły Podstawowe:

Kategoria – Wiersz

 

I miejsce: Antoni Kosztyła – Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół 1893” (opiekun p. Marzena Kapinos )

II miejsce ex aequo: Julia Turkosz – Zespół Szkół w Maliniu (opiekun p. Katarzyna Sikora) i Lena Nowak - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Tuszowie Narodowym (opiekun p. Barbara Ćwięka)

III miejsce: Jakub Trela Szkoła Podstawowa w Wadowicach Górnych (opiekun p. Justyna Owcarz) .

Wyróżnienia: Aleksandra Kasprzak Zespół Szkolno - Przedszkolny w Tuszowie Narodowym (opiekun p. Barbara Ćwięka)

 

Kategoria - Opowiadanie

I miejsce: Gabriela Pyrsak - Szkoła Podstawowa nr 6 im. im. Żwirki i Wigury

z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Mielcu (opiekun p. Anna Ungeheuer)

II miejsce ex aequo: Julia Kisiel - Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Mielcu (opiekun p. Monika Kuroń) i Kurylo Bulhakov - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Władysława Szafera w Mielcu (opiekun p. Marzena Kapinos ) .

III miejsce ex aequo: Zuzanna Mickiewicz - Zespół Szkół w Maliniu ( opiekun p. Ewa Krępa) i Emilia Małek - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Chrząstowie (opiekun p. Justyna Wnuk)

Wyróżnienie: Amelia Płaneta - Szkoła Podstawowa nr 11 im. Jana Pawła II w Mielcu ( opiekun p. Magdalena Rumak – Markowska)

 

W dalszej części Biesiady rozstrzygnięto III Szkolny Konkurs Intersemiotyczny, w którym oceniano prace uczniów ZS będące artystycznym przełożeniem utworów literackich na język plastyki. W tym roku były to utwory Aleksander Fredry i Wisławy Szymborskiej.  Jury w składzie: Dyrektor szkoły – pani Lidia Gereło, pani Aleksandra Piguła, pani Teresa Pyzik, pan Adam Kopacz, pani Alicja Rajchel – nauczyciel bibliotekarz i reprezentantka młodzieży - uczennica kl. 4d – Patrycja Rzeźnik oceniło 42 prace i przyznało następujące miejsca:  

I miejsce: Klaudia Gakan z kl 4D

II miejsce: Dominika Krępa kl. 4D

III miejsce: Patryk Juszczyński z kl. 2B

Wyróżnienia:  Karolina Kołodziejczyk z kl. 2B i Roksana Świstro kl. 2B

Nagroda specjalna: Justyna Cichoń kl. ID                                                                    

W kolejnych dniach, nagrodzone prace będzie można oglądać w korytarzu szkoły, na I  piętrze.

Kolejnym punktem w programie II Biesiady Humanistycznej był udział młodzieży ZS w  quizach poświęconych życiu i twórczości Aleksandra Fredy oraz Wisławy Szymborskiej.    Zostały one poprzedzone krótkimi filmami, prezentacjami oraz referatem, który wygłosił uczeń kl. 3C - Oliwier Galas. Drużyny dzielnie zmagały się z konkursowymi pytaniami. Ostatecznie w rywalizacji,  w obu quizach zwyciężyła klasa 2B!  Gratulacje należą się również pozostałym klasom: 3F, 3C, 3D, 3F i 4Cg.

Podczas Biesiady poezję śpiewaną zaprezentowała Patrycja Rzeźnik z kl 4d.  Za nagłośnienie odpowiadali Gabriel Kovacevic i Kamil Kukla z kl. 4C

Tradycyjnie II Biesiadę Humanistyczną w ZS zorganizowały nauczycielki  j. polskiego we współpracy z biblioteką szkolną : Lucyna Maryniak, Alicja Rajchel, Dorota Targosz i Marta Stachura.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.