Szkoła okiem kamery

   

     1 marca, jak  co roku, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.       W tym dniu pamiętamy o elicie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego                i antykomunistycznego.

     19 stycznia 1945 roku gen. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” wydal ostatni rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej. Część żołnierzy nie pogodziła się z sowietyzacją Polski                  i stworzyła silną silny ruch partyzancki przeciwko okupantom ze Wschodu. Walczyli z NKWD, bezpieką, służbami bezpieczeństwa podporządkowanymi ZSRR. Liczbę członków wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tys. osób. Ostatni żołnierz niezłomny-Józef Franczak, ps. „Lalek”  zginął  w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w 1963 r.  Bezpieka zawsze za opór, walkę o wolną Polskę karała śmiercią. 1 marca 1951 w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Dlatego  1 marca od 2011 roku obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można                 i zabić się nie da. Uczniowie klasy 3A i 4A upamiętnili pamięć mieleckich Niezłomnych zapalając znicze na cmentarzu parafialnym i pod pomnikiem ZIW. Opiekę sprawowała pani Marta Borek.

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.