Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WKU Mielec

 

3 września 2021r., w przeddzień ogólnopolskiej akcji, nasza szkoła, jak co roku włączyła się w  10 – tą, jubileuszową edycję Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie – to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł polskich pisarzy odczytywane są publicznie. Akcję zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. czytaniem „Pana Tadeusza”  Adam Mickiewicza.

Podczas tegorocznej edycji Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą  zaproponowali  nam do czytania  Moralność Pani Dulskiej – Gabrieli Zapolskiej, a  Prezydent z tej okazji tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2021/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem,  a sztuka również dzisiaj cieszy się wielkim powodzeniem.

W naszej szkole z okazji Narodowego Czytania odbyła się audycja radiowa, w której udział wzięli:

  • Julia Mowsesian kl. 3A - słowo wstępne
  • Patryk Kasprzak kl. 3C - odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy

We fragmentach „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej wystąpili:

  • Małgorzata Byrska - Aniela Dulska
  • Paweł Kolb - Felicjan Dulski
  • Kamil Kościelny kl. 3A - Zbyszko Dulski
  • Zuzanna Fyk - kl. 2D - Juliasiewiczowa
  • Jagoda Adamczyk - kl. 3D - Hanka
  • Dorota Targosz - Mela

Dodatkowo na korytarzu, przed pokojem nauczycielskim wystawione zostały biblioteczne egzemplarze  sztuki wraz z okolicznościowymi zakładkami. Można je było pożyczyć i przeczytać całość utworu. Szkoła otrzymała też specjalną okolicznościową pieczęć, która posłużyła  do złożenia pamiątkowych stempli  na prywatnych egzemplarzach lektury. Stoisko obsługiwały: Karolina Rucka z kl. 3Bg oraz Emilia Adamczyk z kl. 2F.W ramach wirtualnej gazetki została też wyświetlona prezentacja poświęcona życiu i twórczości Gabrieli Zapolskiej.

Szkołę do akcji zgłosiła biblioteka szkolna, która zorganizowała akcję we współpracy z p. Lucyną Maryniak- nauczycielką j. polskiego.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Jakość powietrza  

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

Programy unijne  

Tutaj realizowany jest projekt:

MIELEC STAWIA NA ZAWODOWCÓW

***********************

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2021 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.