Szkoła okiem kamery

   

11 listopada 2018 r. obchodziliśmy w całej Polsce 100-lecie odzyskania Niepodległości. W Mielcu ta wyjątkowa rocznica rozpoczęła się oczywiście od mszy świętej w Bazylice Świętego Mateusza na Starówce. Kazanie  z tej okazji wygłosił ks. Prałat Janusz Paciorek z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Wezwał w niej do jedności narodu ponad podziałami,  w obronie wartości niepodległościowych. Wspomniał o dwóch bohaterach z wielu, którzy oddali życie za ojczyznę: komendancie Legionów Józefie Hallerze i księdzu Jerzym Popiełuszko.

Następnie pochód złożony z mieszkańców Mielca przemaszerował ulicami pod Pomnik Wolności. Złożono jeden wieniec w imieniu wszystkich mielczan, uroczyście odsłonięto Obelisk Niepodległości. Zespół Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu reprezentowali uczniowie klas wojskowych z ich wychowawcami oraz dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba.

                                                                                   Zdjęcia: Beata i Roman Gruszeccy.

                                                                                   Tekst: Roman Gruszecki.

 

❶ Józef HALLER (1873-1960) – generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich, komendant Legionów, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego, Komendant Polowych Drużyn Sokolich.

  • Legiony Polskie: objął dowództwo nad żołnierzami, którzy chcieli kontynuować walkę z Rosją

w Legionach Polskich.

  • II wojna światowa: 1940 – 1943 pełnił funkcję Ministra Oświaty w Polskim Rządzie na Uchodźstwie.
  • Lata powojenne – Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji w Londynie. Zmarł 4 czerwca 1960 roku w wieku 86 lat.
  • Odznaczenia: Order Orła Białego, Order Wojenny Virtuti Militari, Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta, Krzyż Walecznych, Order Korony Żelaznej, Krzyż Żelazny, Order Krzyża Wolności, Order Świętego Sawy, Order Korony Włoch, Legia Honorowa, Order Honorowy Legii Honorowej, Krzyż Wojenny.

❷  ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej ,,Solidarności” obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa (miał 37 lat),  błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem orła Białego.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.