Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WKU Mielec

 

        W dniu 21 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu (popularny Elektryk) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Już po raz drugi, w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji, w szkole zorganizowano Spotkanie z Poezją Regionalną. Wzięli w nim udział twórcy Mieleckiego Towarzystwa Literackiego: Zbigniew Michalski – prezes MTL, Barbara Augustyn, Stefan M. Żarów, Andrzej Talarek i Witkhacy Zaborniak. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Wicestarosta Powiatu Mieleckiego - Maria Napieracz oraz dyrektor ZS - Zbigniew Witek.

        Światowy Dzień Poezji obchodzony jest co roku 21 marca. Święto ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1998r., a uroczystości z nim związane trwają ok.100 dni. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

W „Elektryku” obchody Światowego Dnia Poezji były poświęcone poezji regionalnej oraz twórczości Bolesława Leśmiana, wybitnego polskiego poety, którego 140-stą rocznicę urodzin i 80-tą rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.

        Rozpoczynając spotkanie, Lucyna Maryniak – polonistka w ZS, przedstawiła zebranym sylwetki oraz dorobek literacki przybyłych twórców. Następnie uczniowie ZS wygłosili okolicznościowe referaty przygotowane na tą okazję, tematycznie związane z ideą spotkania. Były to: „Świat postaci fantastycznych w poezji Bolesława Leśmiana”- referat wygłoszony przez Ignacego Skibę z kl. 1C oraz „Czym jest poezja regionalna?” – referat, który przedstawił Kamil Furman z kl.2B

        Z dużym zainteresowaniem zebranych spotkało się wystąpienie poetów mieleckich, którzy podzielili się refleksjami na temat inspiracji i motywacji do pisania poezji, a także przedstawili najnowsze tomiki swoich wierszy. Każdy z poetów starał się odpowiedzieć na pytanie: „ Po co ludziom poezja” oraz „Dlaczego piszemy wiersze”?

        Święto poezji w Elektryku zakończył Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 12 uczniów. Jury, w skład którego wchodzili zaproszeni goście oraz Dyrektor szkoły przyznało następujące nagrody:

I miejsce w konkursie przypadło Kamili Gondek z kl. IM – recytującej wiersz Andrzeja Talarka „94 – Iwonie”, II miejsce Ignacemu Skibie z kl. IC – recytującemu wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”, III miejsce Karolinie Soi z kl. 1M – recytującej wiersz Janusza Kapuścińskiego „Esperanza, czyli nadzieja”.  Wyróżnienia przypadły w udziale: Wiktorii Januszewskiej z kl. IIIE za wiersz Zbigniewa Michalskiego „Czerwone divertimento”, Weronice Samuś z IM za wiersz Zbigniewa Michalskiego „Muzyczny desant” i Annie Gałda z kl. IIIE za wiersz Withkacego Zaborniaka „Oczekiwanie”. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Ponadto, zaproszeni twórcy wręczyli wybranym uczestnikom konkursu tomiki poezji z osobistą dedykacją.

W recitalu muzycznym, który uatrakcyjnił spotkanie wystąpili: Anna Gałda z kl. 3E i Ignacy Skiba z kl. 1C – śpiew, Sylwester Kukułka z kl. 2C – akordeon i Szczepan Bator z kl. IVC - saksofon. O nagłośnienie zadbali uczniowie z kl. 3B: Kamil Czachor i Krystian Małek. Pamiątkowe zdjęcia z uroczystości wykonał mielecki fotoreporter – Roman Trojnacki oraz Piotr Wrażeń - uczeń kl. 1C. Organizatorkami spotkania były: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Dorota Targosz i Anna Bajor.    

Dzień poezji regionalnej spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony młodzieży i nauczycieli, jak i twórców. Było to również jedno z działań, jakie podjęła biblioteka szkolna ZS im. prof. J. Groszkowskiego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

http://rom54.blogspot.com/2017/04/spotkanie-z-poezja-w-zespole-szko-im.html

   

Klasy mundurowe  

 

 

   

Jakość powietrza  

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

Programy unijne  

Tutaj realizowany jest projekt:

MIELEC STAWIA NA ZAWODOWCÓW

***********************

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2021 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.