Aktualności
Uczniowie technikum hotelarskiego
odwiedzili Hotel Ambasadorski
W dniu 22 listopada 2013 roku klasy 1d i 2d technikum hotelarskiego pod opieką Marzanny Mazur - Witek i Zofii Fijałkowskiej odwiedziły Hotel Ambasadorski w Rzeszowie. Uczniowie poznali strukturę Hotelu, zapoznali się również ze stanowiskami pracy.
Hotel Ambasadorski zlokalizowany jest we wschodniej pierzei Rynku, pod numerami 13 i 14. Dokładnie na wprost znajduje się ratusz. Mieszczańska kamieniczka pod numerem 13, która obecnie wchodzi w skład Hotelu w XVIII wieku była domem zajezdnym dla kupców. Podążali oni lwowskim gościńcem do Krakowa i na 4zeszowskim rynku mieli obowiązek wystawić soje towary, od których pobierano opłaty miejskie. W okresie międzywojennym funkcjonowała tu piwiarnia. Po wojnie budynek ulegał powolnej rujnacji, w latach 70 - tych zawaliła się jej fasada. Zaczęto ją odbudowywać i przeznaczono na bursę dla młodzieży szkolnej. W 1989 roku nastąpił kolejny zwrot w historii kamieniczki, w wyniku zmiany systemu gospodarki internat przestał być potrzebny i znowu stał i czekał. W 2005 roku został kupiony przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel, dwa lata później obiekt został oddany do użytku.
E-wydanie nr II
{edocs}Dokumenty/GazetkaSzkolna/Elektryk/elektryk2.pdf,100%,700,link{/edocs}
,, Kwatera Ł”
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W dniach 25 listopada i 2 grudnia Br. w auli ZS im. prof. J. Groszkowskiego odbyła się projekcja filmu,, Kwatera Ł” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Dokument pokazuje przebieg prac ekshumacyjnych, prowadzonych na tzw. łączce powązkowskiej w ramach projektu naukowo-badawczego: „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”. Ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka potwierdziły przypuszczenia o masowych grobach ofiar zbrodni komunistycznych w tym miejscu. Wśród nich zidentyfikowano szczątki przywódców legendarnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, m.in. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora", Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka", Stanisława Kasznicy ps. Maszkowski oraz kilkunastu innych. Szacuje się, że w zbiorowej mogile pochowano ok. 300 wybitnych Polaków, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy generała Augusta Emila Fieldorfa ps.„Nil”
Przy Mogile Polski
20 listopada br. ponad 120 uczniów technikum ZS z oddziałów III A, III C, III E, III G i IV A obejrzało spektakl Przy Mogile Polski wystawiony przez aktorów kieleckiego Teatru Lektur Szkolnych. Tematem sztuki była opowieść o ostatnim rozbiorze Polski oraz o tragicznych dziejach powstania styczniowego. Scenariusz przedstawienia opierał się na fabule dzieła Gloria victis oraz kluczowych fragmentach Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Mimo współczesnej interpretacji aktorskiej, sztuka była widowiskiem kostiumowym zachowującym realia epoki. Opiekunami młodzieży byli: Dariusz Dudek, Anna Kilian, Magdalena Winiarz i Krzysztof Zaręba.
E-wydanie nr I
{edocs}Dokumenty/GazetkaSzkolna/Elektryk/elektryk1.pdf,100%,700,link{/edocs}
„Biznes przy tablicy”
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w „Elektryku”
W dniach 18-24 listopada 2013 roku po raz szósty w Polsce obchodziliśmy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są były premier Wielkiej Brytanii- Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana. W tym roku w obchodach ŚTP wzięło udział ponad 120 krajów.
Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
W ramach ŚTP w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, kolejny raz realizowaliśmy projekt Młodzieżowej Fundacji Przedsiębiorczości „Otwarta firma” – „Biznes przy tablicy”.