Szkoła okiem kamery

   

     

W dniach 16.09 do 20.09.2024 roku kadeci klasy VA odbyli ostatni etap szkolenia w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej - „Oddziały Przygotowania Wojskowego”. Szkolenie to było realizowane w ramach 50  godzinnego obozu szkoleniowego, a odbywało się na obiektach 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:

  1. Organizację i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu – MCzP)
  2. Terenoznawstwo
  3. Szkolenie inżynieryjno – saperskie
  4. Szkolenie strzeleckie
  5. Taktykę
  6. Szkolenie medyczne
  7. Rozpoznanie wojskowe
  8. Łączność
  9. Powszechna obrona przeciwlotnicza (POPL) i obrona przed bronią masowego rażenia (OPBMR)

 

Zajęcia prowadzili instruktorzy z 33 blp w Dębicy.  Projekt był realizowany przez cały pięcioletni cykl kształcenia i zawierał:

- zagadnienia teoretyczne w wymiarze 53 godzin ( realizowane w szkole przez oficera WP)

-  zajęcia praktyczne w wymiarze 127 godzin (realizowane przy wsparciu instruktorów z jednostki patronackiej w obiektach szkoły lub obiektach batalionu)

- oraz  obóz szkoleniowy w wymiarze 50 godzin

 

Projekt rozpoczął się w klasie pierwszej technikum ( 25 kadetów), a został zakończony w I semestrze klasy piątej roku szkolnego 2024/25. Projekt ukończyło z sukcesem 16 kadetów ( w kwietniu 2025 roku otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w projekcie MON). Certyfikaty umożliwią kadetom odbycie skróconej służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni, a nie 28 jak w każdym innym przypadku. Ponadto kadeci mają pierwszeństwo w wyborze jednostki lub dodatkowe punkty w przypadku startu na uczelnie wojskowe. Warto zaznaczyć, że spośród  16 kadetów, troje już od roku służy w 33 blp w Dębicy.

Opiekę ze strony szkoły podczas 5-cio dniowego obozu szkoleniowego w Dębicy pełnił wychowawca klasy Pan Marek Sypek. Serdecznie gratulujemy!

 

                                                                                                          Tekst i zdjęcia:

                                                                                                           Koordynator

                                                                                            CWKM i OPW

    

   

W dniach 21-22 września 2024 r. w Międzybrodziu Bialskim, odbyła się Olimpiada Sokola zorganizowana z okazji  Jubileuszu 110.lecia PTG „Sokół” w Gminie Czernichów.

Miło nam poinformować, że drużyna Kadetów z naszej szkoły, w składzie:  Leon Kwiatkowski, Hubert Mucha, Jakub Pikuta i Krzysztof Graniczka, reprezentująca  PTG Sokół 1893 Mielec, zajęła w tych zawodach II miejsce! Serdecznie gratulujemy! Uczniowie pojechali na zawody pod opieką pani Elżbiety Lodarskiej.

 

  

     

 

Dzień Sybiraka to okazja do złożenia hołdu cierpieniom, których doświadczyli zesłańcy skazani na zagładę wskutek stalinowskich represji. Tradycyjnie 17 września, jak co roku uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Mielcu, której przewodniczył ks. Janusz Adamczyk, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Przypomniał setki tysięcy Rodaków represjonowanych, mordowanych i zesłanych na Syberię w latach wojennych i czasach komunizmu – tylko dlatego, że byli Polakami, polskimi patriotami. W części słowno - muzycznej, która rozpoczęła się Hymnem Sybiraków, tradycyjnie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im.  Janusza Groszkowskiego
w składzie:

Prowadzący: Oliwia Czekaj i Leon Kwiatkowski,

Recytacja: Gabriela Pyź,

Śpiew: Michał Dąbrowski i Patrycja Rzeźnik (tegoroczna absolwentka szkoły).

Opracowanie i przygotowanie: Anna Bajor i Marta Borek.

 

Wartę honorową pod pomnikiem Sybiraków, w miejscu gdzie delegacje szkół
i instytucji składały kwiaty i zapalały znicze, pełnili kadeci z Elektryka.

Uroczystości prowadziła Alicja Łabęcka – pełnomocnik Związku Sybiraków w Mielcu.

 

Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki.

 

   

     

 

W dniu 03.09.2024 r. kadeci z mieleckiego elektryka 4A i 5A technikum elektronicznego wraz
z opiekunami Romanem Gruszeckim i Markiem Ruckim gościli w Kielcach na 32. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. W 2024 roku MSPO odbywa się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do NATO. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Andrzej Duda, partnerem strategicznym – Polska Grupa Zbrojeniowa.

Rekordowa, 32 edycja, zgromadziła blisko 740 wystawców z 35 krajów. Podczas Targów Kielce żołnierze mają okazję, aby z bliska zapoznać się z najnowszym sprzętem wojskowym, który wkrótce zasili ich jednostki. Równocześnie, dla firm z branży obronnej, MSPO to niezwykle ważne wydarzenie, które otwiera drzwi do zdobycia kontraktów eksportowych na międzynarodową skalę, platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń, które są kluczowe do rozwoju innowacji w sektorze obronnym.

W tym roku na tych najważniejszych w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej targach zbrojeniowych nie mogło zabraknąć PZL Mielec. Firma zaprezentowała śmigłowiec Black Hawk
w konfiguracji zbrojeniowej.

Pierwszy dzień MSPO to, zgodnie z tradycją, apel uczniów klas mundurowych. Tak było również tym razem. W inauguracji nowego roku szkolnego udział wziął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na placu apelowym zgromadziło się kilkuset młodych ludzi wiążących swoją przyszłość z wojskiem.

 

                                                                                                                                  Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2025 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.