Kadeci klasy VA ukończyli szkolenie OPW
W dniach 16.09 do 20.09.2024 roku kadeci klasy VA odbyli ostatni etap szkolenia w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej - „Oddziały Przygotowania Wojskowego”. Szkolenie to było realizowane w ramach 50 godzinnego obozu szkoleniowego, a odbywało się na obiektach 33 batalionu lekkiej piechoty w Dębicy, wchodzącego w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:
- Organizację i zabezpieczenie obozowiska (Miejsca Czasowego Pobytu – MCzP)
- Terenoznawstwo
- Szkolenie inżynieryjno – saperskie
- Szkolenie strzeleckie
- Taktykę
- Szkolenie medyczne
- Rozpoznanie wojskowe
- Łączność
- Powszechna obrona przeciwlotnicza (POPL) i obrona przed bronią masowego rażenia (OPBMR)
Zajęcia prowadzili instruktorzy z 33 blp w Dębicy. Projekt był realizowany przez cały pięcioletni cykl kształcenia i zawierał:
- zagadnienia teoretyczne w wymiarze 53 godzin ( realizowane w szkole przez oficera WP)
- zajęcia praktyczne w wymiarze 127 godzin (realizowane przy wsparciu instruktorów z jednostki patronackiej w obiektach szkoły lub obiektach batalionu)
- oraz obóz szkoleniowy w wymiarze 50 godzin
Projekt rozpoczął się w klasie pierwszej technikum ( 25 kadetów), a został zakończony w I semestrze klasy piątej roku szkolnego 2024/25. Projekt ukończyło z sukcesem 16 kadetów ( w kwietniu 2025 roku otrzymają certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w projekcie MON). Certyfikaty umożliwią kadetom odbycie skróconej służby przygotowawczej w wymiarze 12 dni, a nie 28 jak w każdym innym przypadku. Ponadto kadeci mają pierwszeństwo w wyborze jednostki lub dodatkowe punkty w przypadku startu na uczelnie wojskowe. Warto zaznaczyć, że spośród 16 kadetów, troje już od roku służy w 33 blp w Dębicy.
Opiekę ze strony szkoły podczas 5-cio dniowego obozu szkoleniowego w Dębicy pełnił wychowawca klasy Pan Marek Sypek. Serdecznie gratulujemy!
Tekst i zdjęcia:
Koordynator
CWKM i OPW
II miejsce naszych Kadetów w Olimpiadzie Sokolej
W dniach 21-22 września 2024 r. w Międzybrodziu Bialskim, odbyła się Olimpiada Sokola zorganizowana z okazji Jubileuszu 110.lecia PTG „Sokół” w Gminie Czernichów.
Miło nam poinformować, że drużyna Kadetów z naszej szkoły, w składzie: Leon Kwiatkowski, Hubert Mucha, Jakub Pikuta i Krzysztof Graniczka, reprezentująca PTG Sokół 1893 Mielec, zajęła w tych zawodach II miejsce! Serdecznie gratulujemy! Uczniowie pojechali na zawody pod opieką pani Elżbiety Lodarskiej.
OBCHODY DNIA SYBIRAKA 2024 Z UDZIAŁEM KADETÓW Z ELEKTRYKA
Dzień Sybiraka to okazja do złożenia hołdu cierpieniom, których doświadczyli zesłańcy skazani na zagładę wskutek stalinowskich represji. Tradycyjnie 17 września, jak co roku uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Mielcu, której przewodniczył ks. Janusz Adamczyk, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Przypomniał setki tysięcy Rodaków represjonowanych, mordowanych i zesłanych na Syberię w latach wojennych i czasach komunizmu – tylko dlatego, że byli Polakami, polskimi patriotami. W części słowno - muzycznej, która rozpoczęła się Hymnem Sybiraków, tradycyjnie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Janusza Groszkowskiego
w składzie:
Prowadzący: Oliwia Czekaj i Leon Kwiatkowski,
Recytacja: Gabriela Pyź,
Śpiew: Michał Dąbrowski i Patrycja Rzeźnik (tegoroczna absolwentka szkoły).
Opracowanie i przygotowanie: Anna Bajor i Marta Borek.
Wartę honorową pod pomnikiem Sybiraków, w miejscu gdzie delegacje szkół
i instytucji składały kwiaty i zapalały znicze, pełnili kadeci z Elektryka.
Uroczystości prowadziła Alicja Łabęcka – pełnomocnik Związku Sybiraków w Mielcu.
Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki.
Kadeci z Elektryka na MSPO Targi Kielce
W dniu 03.09.2024 r. kadeci z mieleckiego elektryka 4A i 5A technikum elektronicznego wraz
z opiekunami Romanem Gruszeckim i Markiem Ruckim gościli w Kielcach na 32. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. W 2024 roku MSPO odbywa się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do NATO. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Andrzej Duda, partnerem strategicznym – Polska Grupa Zbrojeniowa.
Rekordowa, 32 edycja, zgromadziła blisko 740 wystawców z 35 krajów. Podczas Targów Kielce żołnierze mają okazję, aby z bliska zapoznać się z najnowszym sprzętem wojskowym, który wkrótce zasili ich jednostki. Równocześnie, dla firm z branży obronnej, MSPO to niezwykle ważne wydarzenie, które otwiera drzwi do zdobycia kontraktów eksportowych na międzynarodową skalę, platforma do wymiany wiedzy i doświadczeń, które są kluczowe do rozwoju innowacji w sektorze obronnym.
W tym roku na tych najważniejszych w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej targach zbrojeniowych nie mogło zabraknąć PZL Mielec. Firma zaprezentowała śmigłowiec Black Hawk
w konfiguracji zbrojeniowej.
Pierwszy dzień MSPO to, zgodnie z tradycją, apel uczniów klas mundurowych. Tak było również tym razem. W inauguracji nowego roku szkolnego udział wziął minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na placu apelowym zgromadziło się kilkuset młodych ludzi wiążących swoją przyszłość z wojskiem.
Roman Gruszecki
Strona 3 z 4