W ramach Projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców" w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego odbyły się trzy edycje zajęć poszerzających wiedzę i umiejętności z kartografii. Zajęcia przeznaczone były dla uczniów technikum elektronicznego o profilu wojskowym. W programie zajęć uczniowie poznawali możliwości dostępnych Geoportali, na których mogli odnaleźć między innymi własne miejsce zamieszkania. Korzystali również z narzędzi do nich podłączonych, za pomocą których dokonywali pomiarów dostarczonych map satelitarnych.
Wyznaczali dystanse i obliczali powierzchnię. Ćwiczyli również umiejętności czytania map topograficznych. Liczyli skalę, wyznaczali współrzędne geograficzne, opisywali zróżnicowanie rzeźby i rozmieszczenie elementów antropogenicznych terenu. Przygotowali również trasę wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym. Na podsumowanie zajęć przewidziana była wycieczka do Ojcowa. Wszystkie trzy edycje spotkały się na niej 10 grudnia 2014 roku. Wzięło w niej udział 20 uczniów z klasy 3A i 10 uczniów z klasy 2A. Opiekunami uczniów byli Marzanna Mazur - Witek, Leszek Łanucha i Dariusz Dudek.
W trakcie wyjazdu uczniowie zobaczyli zamek w Pieskowej Skale położony na historycznym szlaku "Orlich gniazd", symbol parku czyli "Maczugę Herkulesa" wspaniały przykład formy mogotu. Zwiedzili Muzeum Przyrodnicze Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera. W ramach pobytu w muzeum uczniom wyświetlono film w technice 3D pokazujący jak kształtowała się Dolina Prądnika. W ciągu 15 minut przenieśli się do prehistorii pokonując barierę wielu milionów lat. Spacer po ekspozycji również był niezapomniany, głównie ze względu na ciepły głos Krystyny Czubówny, która nagrała ścieżkę dźwiękową do trasy zwiedzania. Na koniec pozostał nam tylko spacer doliną, o tej porze niezbyt ciepłą, ale za to bez tłumów. Jeszcze tylko coś ciepłego do jedzenia i picia, oraz powrót do Mielca.
Zapraszamy do oglądania galerii!