Szkoła okiem kamery

   

odwiedzili Hotel Ambasadorski



W dniu 22 listopada 2013 roku klasy 1d i 2d technikum hotelarskiego pod opieką Marzanny Mazur - Witek i Zofii Fijałkowskiej odwiedziły Hotel Ambasadorski w Rzeszowie. Uczniowie poznali strukturę Hotelu, zapoznali się również ze stanowiskami pracy.

Hotel Ambasadorski zlokalizowany jest we wschodniej pierzei Rynku, pod numerami 13 i 14. Dokładnie na wprost znajduje się ratusz. Mieszczańska kamieniczka pod numerem 13, która obecnie wchodzi w skład Hotelu w XVIII wieku była domem zajezdnym dla kupców. Podążali oni lwowskim gościńcem do Krakowa i na 4zeszowskim rynku mieli obowiązek wystawić soje towary, od których pobierano opłaty miejskie. W okresie międzywojennym funkcjonowała tu piwiarnia. Po wojnie budynek ulegał powolnej rujnacji, w latach 70 - tych zawaliła się jej fasada. Zaczęto ją odbudowywać i przeznaczono na bursę dla młodzieży szkolnej. W 1989 roku nastąpił kolejny zwrot w historii kamieniczki, w wyniku zmiany systemu gospodarki internat przestał być potrzebny i znowu stał i czekał. W 2005 roku został kupiony przez prywatnego właściciela z przeznaczeniem na hotel, dwa lata później obiekt został oddany do użytku.

 

Inwestor pieczołowicie zrekonstruował fasadę z końca XIX stulecia oraz sklepienia sal parteru, gdzie niegdyś znajdowały się pomieszczenia handlowe. Wzmocnione zostały mury piwnic, łączące się z podziemną trasą turystyczną, na którą otwiera się widok z hotelowego baru. Zrekonstruowano i nadbudowano drugi i trzeci trakt kamieniczki od strony ulic Przesmyk i Berka Joselewicza.

W tylnym trakcie znajduje się przestronna restauracja Senatorska, bar oraz sale konferencyjne: Bankietowa i Kamienna. We wnętrzach eksponowane są fragmenty kamiennych starych – sprzed kilku wieków - murów kamieniczki kupieckiej. Na parterze od strony Rynku otwarto „Cukiernię Wiedeńską” nawiązującą do galicyjskich tradycji. Ściany ozdabiają widoczki starego Wiednia - takiego jaki pamiętali nasi pradziadkowie. Co najważniejsze: udało się wskrzesić atmosferę eleganckiej kawiarni z czasów „nieboszczki Austrii”- jak mawiano jeszcze po wojnie. Przychodzą tu ludzie kultury, artyści, przedstawiciele wolnych zawodów – młodzi i starsi. Niektórzy bywają tu codziennie, aby się „pokazać”. Firma znana jest z dbałości o szczegóły: wystroju, wyposażenia oraz wykwintnych smaków kuchni: europejskiej ze szczególnym akcentem francuskim i włoskim. Wszystkie potrawy i ciasta wykonywane są na miejscu. 

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.