Aktualności
Wizyta nauczycieli z Berufsschule w Elmshorn w ramach projektu Erasmus+
W dniach 14 - 18 października 2024 roku Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego miał przyjemność gościć grupę 9 nauczycieli z zaprzyjaźnionej Berufsschule w Elmshorn w Niemczech. Wizyta odbyła się w ramach projektu Erasmus+, a także była kolejnym etapem wieloletniej, owocnej współpracy pomiędzy obydwoma placówkami.
Obie szkoły od lat rozwijają partnerstwo na różnych polach działalności, m.in. w zakresie wymiany doświadczeń dydaktycznych, organizacji warsztatów tematycznych oraz wspólnych projektów edukacyjnych.
Podczas tegorocznej wizyty, nauczyciele z Elmshorn mieli okazję obserwować polski system edukacyjny, uczestnicząc w lekcjach i zajęciach praktycznych prowadzonych przez nauczycieli Zespołu Szkół. Wymiana doświadczeń była niezwykle inspirująca dla obu stron – nauczyciele z Niemiec z zainteresowaniem zapoznali się z polskimi metodami nauczania, zaś pedagodzy z Mielca zyskali nowe pomysły na innowacyjne podejścia do kształcenia zawodowego i technicznego.
Jednym z ważniejszych elementów wizyty było zwiedzanie firm partnerskich Zespołu Szkół, z którymi szkoła współpracuje w zakresie praktyk zawodowych. Goście mieli okazję odwiedzić kluczowe przedsiębiorstwa w Mielcu, które wspierają rozwój zawodowy uczniów szkoły poprzez organizację praktyk i staży.
Oprócz wizyt w firmach partnerskich, w programie znalazła się również wycieczka do Krakowa – jednego z najpiękniejszych i najważniejszych miast w Polsce. Wizyta w Krakowie była nie tylko okazją do podziwiania polskiej kultury i historii, ale również pozwoliła uczestnikom bliżej poznać polski kontekst społeczny i historyczny.
Podczas pobytu w Mielcu grupa nauczycieli z Elmshorn miała również zaszczyt spotkać się z Wicestarostą Powiatu Mieleckiego, Andrzejem Bryłą. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz omówienia możliwości dalszego rozwijania relacji międzynarodowych w kontekście edukacyjnym. Wicestarosta wyraził swoje zadowolenie z długotrwałej współpracy między szkołami oraz wsparł ideę kontynuowania wymian i projektów edukacyjnych, które przynoszą korzyści uczniom i nauczycielom obu krajów.
Wizyta zakończyła się podziękowaniami ze strony Dyrekcji Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego oraz Berufsschule w Elmshorn za dotychczasową współpracę i wspólne projekty. Z całą pewnością kolejne lata przyniosą nowe, ekscytujące możliwości rozwijania wspólnych inicjatyw edukacyjnych w duchu europejskiej integracji i współpracy.
Spacer po Mielcu z Panem Józefem Witkiem
Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do projektu "Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież!", który jest realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2024-2026. Jest on adresowany do młodzieży w wieku 15-29 lat, działającej na terenie województwa podkarpackiego i uwzględnia postawy patriotyczne wśród młodych ludzi oraz działania o charakterze przynależności do wspólnoty.
Projekt oparty jest na zagadnieniach patriotyzmu, wielokulturowości, tolerancji, proekologicznych zachowań, ma również uświadamiać młodzieży czym jest wspólnota. Zadaniem przedsięwzięcia jest przybliżyć uczniom w ciekawy sposób historię, szczególnie tę lokalną i zachęcić do identyfikowania się z „małą Ojczyzną”.
Projekt pt.: „Ja i moja Ojczyzna”, który jest realizowany przez Samorząd Uczniowski ZS im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu, pod patronatem Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Elektrycznego w Mielcu (SATE), otrzymał dotację w wysokości blisko 12000 zł na wykonanie zaplanowanych przedsięwzięć, służących aktywizacji młodzieży zaangażowanej w działalność SU..
W ramach tego projektu, dnia 16 października, sześćdziesięcioro uczniów z klas: IB, IIIB oraz VB wzięło udział w zwiedzaniu naszego miasta Mielca. Przewodnikiem był miłośnik regionu, autor „Encyklopedii miasta Mielca” - Pan Józef Witek. W czasie spaceru po mieście uczniowie mogli usłyszeć fascynującą opowieść o powstaniu Mielca, poznać historię: Bazyliki pw. św. Mateusza, Sali Królewskiej Szkoły Muzycznej im. M. Kuryłowicza, Żydów mieleckich oraz miasta z czasów II wojny światowej. Młodzież miała okazję zanurzyć się w historię swojej małej ojczyzny, odkryć na nowo miejsca znane im na co dzień, poznać ciekawostki związane z miastem, w którym uczy się i spędza wiele czasu. Była to niezapomniana lekcja historii.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
11 października 2024 r. cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii upamiętniającej Dzień Edukacji Narodowej. Podczas imprezy Dyrektor, Pan Janusz Kotarba, wyróżnił kilku nauczycieli, przyznając im doroczne nagrody. Gratulował także osobom, które zostały uhonorowane przez Starostę Powiatu Mieleckiego. Do życzeń przyłączyli się wszyscy członkowie rady pedagogicznej oraz przedstawiciele rady rodziców. Na scenie prezentował się szkolny zespół muzyczny „ELEKTRYK”, wystąpili też uczniowie z humorystycznym w formie i treści programem artystycznym. Reprezentacja uczniów nagrodziła Dyrekcję kwiatami, zaś nauczyciele i uczestnicy akademii otrzymali gromkie brawa od widowni.
Nauczyciele wyróżnieni Nagrodą Dyrektora:
Alicja Bednarczyk, Marta Borek, Tomasz Borowiec, Zofia Fijałkowska, Beata Gruszecka, Paweł Kolb, Mariola Krępa, Aneta Kozioł, Alicja Rajchel
Nauczyciele wyróżnieni Nagrodą Starosty Powiatu Mieleckiego:
Leszek Łanucha, Lucyna Maryniak, Marek Sypek, Dorota Targosz
https://powiat-mielecki.pl/aktualnosci/powiat-mielecki-uczcil-dzien-edukacji-narodowej-3230.html
Gratulacje!
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat promujący Europejski Dzień Języków Obcych
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny na plakat promujący Europejski Dzień Języków Obcych został rozstrzygnięty.
Konkurs plastyczny był nie tylko okazją do rozwijania talentów artystycznych , ale również do pogłębienia wiedzy na temat języków obcych.
Organizatorami konkursu były Panie A .Jewuła oraz R. Król.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy !!!
Wyniki:
I miejsce - Marek Malec klasa IIIA
II miejsce - Patryk Biela klasa IIIA
III miejsce - Działo Kacper klasa IIIA
Wyróżnienie - Julia Cisło klasa 2D
Pasowanie i Otrzęsiny Uczniów Klas Pierwszych
W dniu 10 października 2024 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie Uczniów Klas
Pierwszych połączone z tradycyjnymi Otrzęsinami. Dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba, zwrócił się do
Pierwszoklasistów i oficjalnie powitał ich w gronie społeczności naszej szkoły. Były też konkursy
i zabawy przygotowane przez uczniów kl. 5d pod kierunkiem pań: Wiolety Pezdy i Laury Chorzępy,
przy współpracy z p. Pawłem Kolbem. Wszyscy świetnie się bawili i wspaniale rywalizowali
w poszczególnych konkurencjach. W klasyfikacji ogólnej spośród klas pierwszych, najwięcej punktów
zdobyła kasa IK! Gratulujemy! Nagłośnieniem zajął się Łukasz Zasowski z kl. 4A.
Spotkanie z policjantką
W dniu 10 października młodzież klas pierwszych wzięła udział w spotkaniu
z funkcjonariuszką służb mundurowych asp.Magdaleną Skulimowską. Uczniowie wysłuchali
prelekcji na temat odpowiedzialności karnej wśród nieletnich. Spotkanie zorganizowała pani
pedagog Agnieszka Wyzga.