Aktualności
OBCHODY DNIA SYBIRAKA 2024 Z UDZIAŁEM KADETÓW Z ELEKTRYKA
Dzień Sybiraka to okazja do złożenia hołdu cierpieniom, których doświadczyli zesłańcy skazani na zagładę wskutek stalinowskich represji. Tradycyjnie 17 września, jak co roku uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Mielcu, której przewodniczył ks. Janusz Adamczyk, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu. Przypomniał setki tysięcy Rodaków represjonowanych, mordowanych i zesłanych na Syberię w latach wojennych i czasach komunizmu – tylko dlatego, że byli Polakami, polskimi patriotami. W części słowno - muzycznej, która rozpoczęła się Hymnem Sybiraków, tradycyjnie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Janusza Groszkowskiego
w składzie:
Prowadzący: Oliwia Czekaj i Leon Kwiatkowski,
Recytacja: Gabriela Pyź,
Śpiew: Michał Dąbrowski i Patrycja Rzeźnik (tegoroczna absolwentka szkoły).
Opracowanie i przygotowanie: Anna Bajor i Marta Borek.
Wartę honorową pod pomnikiem Sybiraków, w miejscu gdzie delegacje szkół
i instytucji składały kwiaty i zapalały znicze, pełnili kadeci z Elektryka.
Uroczystości prowadziła Alicja Łabęcka – pełnomocnik Związku Sybiraków w Mielcu.
Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki.
Wizyta Wicemarszałek Senatu Magdaleny Biejat w naszej szkole
16 września 2024 r. naszą szkołę odwiedziła Wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pani Magdalena Biejat, która przyjechała na spotkanie z młodzieżą, aby opowiedzieć o funkcjonowaniu Sejmu i Senatu RP , a także by zachęcić uczniów do włączenia się w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Panią Wicemarszałek , w murach szkoły powitał Dyrektor pan Janusz Kotarba, z którym rozmawiała o tym, co można zrobić na poziomie centralnym, by poprawić funkcjonowanie szkół, warunki pracy nauczycieli i jakość edukacji. Wicemarszałek Biejat zwróciła uwagę na znaczenie wspierania szkół technicznych, takich jak ZS im. prof. J. Groszkowskiego, które kształcą przyszłych specjalistów w branży technicznej. Była też okazja aby zaprezentować pani Wicemarszałek wybrane pracownie szkolne, w których kształcą się m.in. przyszli technicy elektrycy i technicy mechatronicy.
W spotkaniu uczestniczyli również: Starosta Powiatu Mieleckiego pan Kazimierz Gacek oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. R. Sitki pani Marta Mysona wraz z młodzieżą.
Podczas spotkania w sali gimnastycznej, uczniowie mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z panią Wicemarszałek. Młodzież zadawała pytania dotyczące kwestii edukacyjnych i z uwagą słuchała uwag pani Wicemarszałek na temat wizji szkoły przyszłości. Był też czas na pamiątkowe fotografie i wpis do Kroniki Szkolnej. Ta niecodzienna lekcja wychowania obywatelskiego, była dla uczniów i całej naszej szkoły niezwykłym wyróżnieniem, a także bardzo miłym spotkaniem.
Integracja uczniów klas pierwszych
W dniach 11, 12 i 16 września 2024 r. w auli szkolnej odbyły się zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych, z udziałem pedagogów, psychologa szkolnego i wychowawców klas. Młodzież bawiła się doskonale! Jak widać kluczowa okazała się współpraca i kreatywnośćJ
Wycieczka do Szczawnicy dla wyróżnionych uczniów - niezapomniany dzień pełen wrażeń!
13 września 2024 roku wyróżnieni uczniowie Zespołu Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do malowniczej Szczawnicy. Wyjazd ten był nagrodą za ich wyjątkowe osiągnięcia edukacyjne, zaangażowanie w życie szkoły oraz wzorowe zachowanie w minionym roku szkolnym. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci uczestników z różnych klas,: 5A, 5D, 5F, 4A, 4B, 3A, 3B, 3C, 3D, 3F, 3M, 2F, 2M. Wśród nich byli także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariackiego.
Szczawnica, znana ze swoich walorów krajobrazowych oraz licznych atrakcji turystycznych, okazała się idealnym miejscem na odpoczynek i integrację. Uczniowie mieli okazję spacerować po urokliwych górskich szlakach, podziwiać widoki na Pieniny i cieszyć się bliskością natury. Jednym z głównych punktów programu był spacer Wąwozem Homole, który zachwycił wszystkich swoimi imponującymi formacjami skalnymi oraz wyjątkowym klimatem. Wszyscy uczestnicy wycieczki idąc szlakiem turystycznym zdobyli szczyt góry Wysokiej. Wysoka to najwyższy szczyt Pienin i Pienińskiego Pasa Skałkowego, należący do Korony Gór Polski. Leży w Małych Pieninach na terenie Rezerwatu Wysokie Skałki, a przez jej wierzchołek przebiega granica polsko-słowacka. W drodze powrotnej cała wycieczka zatrzymała się przy Schronisku pod Dubraszką.
Celem wycieczki było nie tylko nagrodzenie uczniów za ich sukcesy, ale także integracja i rozwijanie więzi koleżeńskich. Wspólne wędrówki, rozmowy oraz wspólne spędzanie czasu w pięknej scenerii Pienin sprawiły, że uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie.
Cała wycieczka przebiegła w atmosferze radości i odprężenia. Uczniowie wrócili pełni energii oraz motywacji do dalszej pracy i nauki. Była to nie tylko nagroda, ale także inspirująca podróż, która pokazała, że wysiłek i zaangażowanie przynoszą wspaniałe owoce.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom i życzymy dalszych sukcesów i zaangażowania w życie szkoły!
Giełda podręczników za nami
W dniach 9 i 10 września 2024 r. w naszej szkole, Samorząd Uczniowski zorganizował Giełdę Używanych Podręczników. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem kupujących i sprzedających!
Narodowe Czytanie w naszej szkole
6 września 2024r. w przeddzień ogólnopolskiej akcji, nasza szkoła włączyła się w Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego, kontynuując w ten sposób coroczną tradycję uczestniczenia w tym doniosłym wydarzeniu.
Narodowe Czytanie to akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Została zainicjowana w 2012r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W tym roku, Prezydent Andrzej Duda, który skierował do uczestników akcji specjalny list, wybrał do czytania dramat Juliusza Słowackiego. Autor napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Słowacki ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego.
W auli naszej szkoły zorganizowano wspólne czytanie „Kordiana”, w którym wzięli udział: Dyrektor szkoły pan Janusz Kotarba, pani Ewa Bożek – Kierownik praktycznej nauki zawodu, pan Bartosz Dulik - nauczyciel oraz uczniowie: Gabriela Pyź z kl. 3F, Michał Dąbrowski z kl. 5A, Maciej Markowski z kl. 3A i Leon Kwiatkowski z kl. 3B, którzy czytali wybrane fragmenty dramatu.
W trakcie spotkania, jego uczestnicy mogli zobaczyć też specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę i ciekawe filmiki związane z życiem oraz twórczością Juliusza Słowackiego. Każdy dostał też pamiątkową zakładkę do książki ze specjalną, okolicznościową pieczątką. W szkole powieszono plakaty z kodami QR, które dają darmowy dostęp do audiobooka, ebooka, a także ekranizacji Kordiana.
O nagłośnienie zadbali uczniowie kl. 2C: Krystian Baum i Kamil Kozioł.
Akcja została przygotowana przez bibliotekę szkolną we współpracy z panią Lucyną Maryniak i wpisuje się w szereg działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.