Aktualności
Warsztaty z "decupage"
Święta Wielkanocne już coraz bliżej i między innymi z tego powody na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty poświęcone technice zdobienia jaj. Poprowadziła je Pani Adrianna Gajewska - Kogut. Uczestniczkami były uczennice z klas 2f i 2g. Pod kierunkiem Pani Ady uczyły się nowej techniki zdobniczej. Poniżej przedstawiamy definicję decoupage i dołączmy zdjęcia z warsztatów.
Decoupage (Dekupaż) — technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię np.: drewnianą, metalową, szklaną, plastikową lub ceramiczną wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej.
Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać ( źródło: Wikipedia).
INDYWIDUALNE ZAWODY POWIATOWE
Zawody dla szkół gimnazjalnych i średnich odbyły się 9 marca 2013 roku w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu. Udział wzięło 5 szkół gimnazjalnych oraz 5 szkół średnich. Łącznie, bo oprocz startujących przyjechało sporo kibiców mieliśmy okazję gościć około 60 osób. Patronat medialny sprawował tygodnik regionalny „KORSO”.
Organizatorami byli Powiatowy Szkolny Związek Sportowy oraz Dyrekcja Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu. Pomysłodawcą imprezy była Agnieszka Kusak.
Nad bezpiecznym przebiegiem zawodów, pod względem medycznym, czuwała p. Teresa Żeńczuk.
TYDZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI
W Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu odbył się tydzień zdrowej żywności, który nadzorowały nauczycielki Technikum w zawodzie- technik żywienia i usług gastronomicznych, Agnieszka Kusak i Magdalena Winiarz. Były to dni, w których młodzież tej szkoły mogła kosztować i degustować w zdrowych, warzywnych i owocowych pysznościach.
Pierwszy dzień został poświęcony przygotowaniom i szałowi zakupów dzięki sponsorom. W sklepie „A&K HURT MARKET Kazimierz Lodarski i Artur Dubiel Sp. j.” można znaleźć wszystkie potrzebne produkty do takiego zdrowego szaleństwa.
5 marca 2013r. - Drugi dzień to była degustacja zdrowej żywności w postaci wyrzeźbionych warzyw, skomponowanych w smakowite koreczki. Najsmaczniejsze były „pingwinki”, choć niebywale zasmakowała również surowa marchew z serwowanymi dipami. Zdrowym płynem do popicia była orzeźwiająca i gasząca pragnienie woda z ogórkiem i z papryką. Młodzież została poczęstowana jeszcze wiedzą na temat postępowania z żywnością, czyli jakie kroki należy wykonać, aby żywność nie stwarzała niebezpieczeństwa zatrucia pokarmowego oraz wiedzą na temat aktywności fizycznej, która jest już na stałe wpisana w piramidę zdrowego odżywiania.
Dni Otwarte Elektryka
Młodzież z gimnazjum nr 3 i 4 w Mielcu oraz uczniowie ze szkół z Czermina, Padwi Narodowej, Przecławia i Radomyśla Wielkiego uczestniczyli w „Dniach Otwartych Elektryka”. Impreza odbyła się 2 marca w godzinach od 9:00 do 12:00 i została pomyślana jako blok tematyczny obejmujący zajęcia warsztatowe z przedmiotów gastronomiczno-hotelarskich i fryzjersko-kosmetycznych.
Tajemnica Westerplatte
W dniu 11 marca uczniowie naszej szkoły obejrzeli w kinie Galaktyka film pt. „Tajemnica Westerplatte”. Jest to epicka opowieść o obronie polskiej placówki Westerplatte przed niemiecką armią. Akcja obejmuje siedem dni września 1939 r. Atutem projektu jest szereg scen batalistycznych, wartka i wciągająca fabuła oraz efekty specjalne. Niebagatelne znaczenie ma też właściwy dobór obsady-zarówno aktorskiej, jak i ekipy realizatorów. Klasy, które wzięły udział w seansie to: I b, I c, I d, II a, II c, II e, II f, III f, III e, IV d. Opiekunami uczniów byli: p.Wiesław Strycharz, p.Małgorzata Barnaś, p.Halina Bednarz i p. Beata Gruszecka.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to dzień pamięci o wszystkich bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Powojenne podziemie było zdecentralizowane, istniały jednak organizacje o dużym zasięgu oddziaływania takie jak: Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość oraz Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Komuniści likwidowali wszelkie przejawy oporu. Żołnierzy i działaczy podziemia określano jako bandytów. Ostatni „żołnierz wyklęty” – Józef Franczak ps. „Lalek” zginał osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Na Rzeszowszczyźnie ostatnia dziesięcioosobowa grupa NZW walczyła do 1950 roku, a jej ostatni żołnierz ukrywał się z bronią w ręku do 1960 roku.