Aktualności
Kinowa lekcja o Baczyńskim
Dnia 15 kwietnia br. uczniowie klasy II D i klasy III M oglądali w kinie Galaktyka najnowszy film Konrada Piwowarskiego pt. „Baczyński”. Wyjście zorganizowały panie: Anna Bajor oraz Dorota Targosz.
Jest to opowieść o legendarnym poecie oraz bezlitosnej wojnie i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna Film Piwowarskiego jest przede wszystkim hołdem złożonym Baczyńskiemu. Nie mamy tutaj jednak do czynienia z tradycyjnym kinem biograficznym, bowiem Baczyński to w zasadzie trzy odrębne filmy - trzy plany narracyjne.
Pierwszy plan to budowa filmu na zasadzie dokumentu. Wykorzystane są w nim archiwalne zdjęcia Warszawy z czasu wojny, które wplecione są w tok przedstawianej historii. Posłużono się także prywatnymi fotografiami poety oraz jego rodziny. Ponadto – zapewne największa zaleta – przedstawione są krótkie relacje żyjących bohaterów powstania warszawskiego, którzy walczyli u boku Baczyńskiego.
Konkurs Recytatorski Julian Tuwim – „Czarodziej słowa”
W naszej szkole 12 kwietnia br. odbyła się V Edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku konkurs poświęcony był twórczości Juliana Tuwima z uwagi na 60 rocznicę śmierci poety. Celem konkursu była popularyzacja poezji wybitnego poety w roku 2013, który przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Tuwima oraz kształtowanie wrażliwości na słowo, dbałość o piękno języka polskiego, a także rozwijanie indywidualnych zainteresowań młodzieży. Organizatorkami konkursu były panie: Anna Bajor i Dorota Targosz. O oprawę artystyczną konkursu zadbały uczennice kl. IVF pod opieką pani Marty Borek.
CZAS NA ZDROWIE ,,VITAL - GROSZEK’’
19 marca br. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”, którego organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu edukacji prozdrowotnej „Czas na zdrowie” jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej) ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.
Więcej witalności w "Elektryku" pod hasłem:
„VITAL – GROSZEK”
Dnia 21.03.2013r. w nadzwyczajny sposób uczniowie Zespołu Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu świętowali powitanie kalendarzowej wiosny. Agnieszka Kusak i Magdalena Winiarz postanowiły, że nowa pora roku to doskonały moment na nowe podejście do zdrowego odżywiania. Pierwsze kroki już były zrobione „Tygodniem Zdrowej Żywności”. Kolejny krok to wycieczka na Wydział Biologiczno - Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dzięki gościnności Pana dr Tomasza Cebulaka uczniowie klas: 1B, 2G i 3A produkowali sok jabłkowy w najczystszej jego postaci.
"Kocham Cie biologio"
W dniu 26 marca 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się kolejna edycja konkursu z serii"Kocham Cie biologio".Konkurs zorganizowali i przeprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. Opiekę merytoryczną sprawowała Małgorzata Leyko nauczyciel biologii w tejże szkole.W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych miasta Mielec. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy II F ;Betel Karolina,Chudy Wioletta, Galas Karolina, Gruszka Joanna, Paśko Michał, Rymut Marta oraz Działowski Adam z klasy II A .Opiekunem była Beata Gruszecka..Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy" Miłośnika biologii" . Konkurs zakończył się pokazem pierwszej pomocy przygotowanym przez uczniów tej szkoły i prezentacją multimedialną przygotowaną przez ratownika medycznego. Uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w podobnych działaniach.
Finał konkursu ortograficznego
Pod koniec marca odbył się drugi etap X edycji Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Tekst dyktanda nie należał do łatwych, niemniej jednak znaleźli się uczniowie, którzy doskonale sobie poradzili. Mistrzem Ortografii Szkoły został uczeń klasy 4c Jarosław Korzeń, wicemistrzami zaś Maciej Pietras (4c) i Angela Naprawa (4d). Organizatorami konkursu byli p. Wiesław Strycharz i p. Anna Bajor.
Zwycięzcom gratulujemy !