Szkoła okiem kamery

   

I MŁODZIEŻY STRZELECKIEJ W RZESZOWIE

           

               Obchody 96. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczyste przyrzeczenie ,,Orląt” i młodzieży strzeleckiej, odbyły się 6 marca 2015 r. w Rzeszowie. Przyrzeczenie strzeleckie złożyło ponad 400 dziewcząt i chłopców z różnych jednostek strzeleckich Podkarpacia, wśród nich Jednostka Strzelecka 2093 Mielec im. gen. Władysława Sikorskiego.

Rotę przyrzeczenia odczytał bratanek Bohatera Leopold Kula.
Wcześniej, w kościele Św. Krzyża odbyła się msza święta pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Podczas mszy nastąpiło uroczyste przyrzeczenie ,,Orląt” ze szkół podstawowych z terenu Rzeszowa. Po mszy świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali pod pomnik płk. Leopolda-Kuli na Plac Farny, gdzie odbyły się główne uroczystości: złożenie meldunku, przegląd pododdziałów, odegranie Hymnu Narodowego, podniesienie Flagi Państwowej na maszt, przyrzeczenie strzeleckie, Apel Pamięci, salwa honorowa, pokaz sprawności strzeleckiej, defilada, składanie wieńców i zapalenie zniczy. Wśród wielu gości honorowych, był m.in. pełnomocnik MON ds. Społecznych Inicjatyw Proobronnych gen. dyw. rez. prof. Bogusław Pacek. Przemówienia okolicznościowe wygłosili: m.in. Maciej Jankowski – Podsekretarz Stanu Wiceminister Obrony Narodowej i Adam Komorowski (syn gen. Tadeusza Bora Komorowskiego), jednego z dowódców Armii Krajowej w czasie II wojny światowej. Były również władze Rzeszowa i województwa podkarpackiego.             

             Wśród osób, które wzięły udział w uroczystościach w Rzeszowie była również delegacja Jednostki Strzeleckiej 2093 Mielec im. gen. Władysława Sikorskiego, na czele z dowódcą Łukaszem Przybyłą i jego zastępcami: mjr. Leszkiem Bąkiem i Andrzejem Zemmelem oraz rzecznikiem Markiem Zalotyńskim. Wśród zaproszonych gości był również Roman Gruszecki - wychowawca i nauczyciel klas technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. J. Groszkowskiego (25 uczniów z tej szkoły złożyło przysięgę) oraz rodzice „strzelców” z Elektryka.

               Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali w asyście pocztów sztandarowych na Plac Farny. Pod pomnikiem przyrzeczenie, na pochodzący z 1927 r. sztandar Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” Leżajsk złożyły grupy ok. 400 dziewcząt i chłopców z Jednostek Strzeleckich: 2021 Rzeszów, 2027 Stalowa Wola, 2035 Leżajsk, 2043 Nowa Dęba, 2051 Sędziszów Młp., 2057 Brzesko, 2090 Brzozów, 2091 Trzcinica, 2092 Tarnów, 2093 Mielec Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

W grupie 50 strzelców Jednostki 2093 Mielec im. gen. Władysława Sikorskiego, które złożyły przysięgę - 25 jest uczniami technikum elektronicznego o profilu wojskowym w Zespole Szkół im. Janusza Groszkowskiego w Mielcu:

Klasa 1A (9): Sebastian Burzy, Jacek Gessing, Piotr Kołton, Oliwia Kudła, Sebastian Kużdżał, Jacek Misiak, Patryk Pasela, Patryk Skoroś, Mirosław Włodarz.

Klasa 2A (12): Kinga Adamczyk, Lucyna Białek, Maciej Dąbrowski, Kacper Doszla, Adrian Kopacz, Karolina Leśniak, Patryk Olszewski, Dawid Piątek, Jakub Rzeszutek, Tomasz Siębor, Dawid Strzelczyk, Kacper Wanatowicz.

Klasa 3A (4): Rafał Ryniewicz, Tomasz Stachowicz, Karolina Świątek, Bartłomiej Wilk.

          

Z życiorysu Bohatera …

 

Leopold Lis-Kula ps. ,,Lis” (ur. 11 listopada 1896 r. w Kosinie, zm. 7 marca 1919 r.
w Torczynie) - pułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

W 1912 roku Leopold jako jeden z pierwszych wstąpił do organizującego się w Rzeszowie Związku Strzeleckiego, w którym przyjął pseudonim ,,Lis”.

             Zakorzenione w skautingu dojrzałe poczucie patriotyzmu, zapał do walki i umiejętności wyniesione z harcowania wśród pól i lasów Głogowa i Tyczyna były duże, skoro szybko zyskał w nowej organizacji sympatię i uznanie. Zwrócił na niego uwagę Józef Piłsudski, który jako komendant konspiracyjnego Związku Strzeleckiego wizytował tajne manewry w okolicach Jasła. Spodobał mu się młody Strzelec z Rzeszowa, który dowodząc grupą rówieśników wspaniale przeprowadził manewr oskrzydlający. Piłsudski wyróżnił go pochwałą przed frontem strzelców (Marszałek nazywał go ,,swoim ukochanym chłopcem”). Te właśnie ćwiczenia i pochwała Komendanta sprawiły, że w czasie wakacji szkolnych wysłano Lisa-Kulę na tajny kurs oficerski do Zakopanego, który ukończył z wyróżnieniem i dostał stopień oficera strzeleckiego. W roku 1913 został zastępcą komendanta okręgu Związku Strzeleckiego w Rzeszowie. Mało kto przypuszczał, że spokojny i nad wiek poważny, zaledwie 16-letni uczeń gimnazjum pełnił w Związku Strzeleckim tak wysoką i odpowiedzialną funkcję.

             W wieku 22 lat został pierwszym Komendantem Placu POW w Kijowie. Prowadził tam walki dywersyjne. W Legionach polskich rosła jego legenda. Był ulubieńcem Józefa Piłsudskiego, uzdolnionym dowódcą, niezwykle odważnym żołnierzem. Powierzono mu najtrudniejsze odcinki walki m.in. na Ukrainie. Na froncie ukraińskim odbył szereg zwycięskich potyczek. Nocą z 6 na 7 marca 1919 roku przeprowadził na czele polskich żołnierzy atak na zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Po jego zdobyciu został ciężko ranny i po kilku godzinach zmarł z upływu krwi.

           Był jednym z najbardziej utalentowanych polskich oficerów. Pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika, a następnie zweryfikowany jako pułkownik piechoty. Jego pogrzeb w Rzeszowie stał się wielką manifestacją patriotyczną. Pułkownik Leopold Lis-Kula został pochowany na cmentarzu na Pobitnie. W czasie uroczystości pogrzebowych złożono wieniec z napisem ,,Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”.

 

                                                                           Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.