Szkoła okiem kamery

   

             Na leśnej polanie przy drodze Mielec-Szydłowiec, w dniu 28.02.2015 r. odbyło się uroczyste nadanie imion ,,Żołnierzy Wyklętych” , ,,Dębom Niezłomnym” i odsłonięcie tabliczek pamiątkowych. Uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem – przybyło na nie ponad sto osób, w większości uczniowie szkół mieleckich. Wzięły w niej udział m.in. grupy rekonstrukcyjne im. Wojciecha Lisa oraz III Pułku Strzelców Podhalańskich, członkowie nowej Jednostki Strzeleckiej im. gen. Władysława Sikorskiego, a także uczniowie klas technikum elektronicznego o profilu wojskowych w Zespole Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu.

Przybyli także uczestnicy rajdu rowerowego ku pamięci Wojciecha Lisa. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz powiatowych i wojewódzkich, m.in.: Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego, Maria Napieracz – Wicestarosta, Joanna Rębisz – w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

           Trzy ,,Dęby Niezłomnych” ku pamięci: mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, ppor. Anatola Radziwonika ps. Olech oraz mjr Dragana M. Sotirovića ps. Draża, znajdują się przy drodze powiatowej Mielec-Szydłowiec. Romuald Rzeszutek z Klubu Historycznego ,,Prawda i pamięć ”przyznał, że uroczystość miała być skromna i symboliczna. Dzięki licznie przybyłym mieszkańcom Mielca, okazała się doniosłą uroczystością.

 

Sylwetki Żołnierzy Niezłomnych

Dęby Niezłomnych   ku czci:

Mjr Hieronim Dekutowski ,,Zapora”

Ur. 24 września 1918 r. w Dzikowie, zamordowany przez UB 7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie – major, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, harcerz. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika w 1988 r. przez Rząd RP na uchodźstwie.

Trwające kilkadziesiąt lat poszukiwania miejsca spoczynku ofiary komunistycznego mordu zostały uwieńczone sukcesem. Latem 2012 r. badacze IPN działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka odkryli i zabezpieczyli jego szczątki podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach. Identyfikacji dokonali specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. IPN oficjalnie poinformował o tym podczas konferencji prasowej 22 sierpnia 2013 r.

Ppor. Anatol Radziwonik ,,Olech”

Ur. 20 lutego 1916 r. w Briańsku na terenie Rosji, poległ 12 maja 1949 r. w walce z oddziałami NKWD próbując wyrwać się z okrążenia, niedaleko wsi Raczkowszczyzna na Nowogródczyźnie. Podporucznik WP, od 1943 r. w AK, jeden z dowódców oddziałów podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, ostatni dowódca zorganizowanych struktur polskiego podziemia niepodległościowego na ziemi nowogródzkiej. Zwalczał komunistyczną władzę i kolektywizację rolnictwa na Białorusi. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Mjr Dragan M. Sotirović ,,Draża”

Ur. 5 maja 1913 r., zm. 6 czerwca 1987 r. w Salonikach, (pochowany w Zurychu) – kapitan armii jugosłowiańskiej. Serb wyznania prawosławnego, zastępca dowódcy 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich Armii Krajowej, kawaler orderu Virtuti Militari V klasy.

Był adiutantem gen. D. Mihajlowicia, aresztowany przez Niemców, uciekł z obozu w Rawie Ruskiej, wstąpił w szeregi AK we Lwowie, brał udział w wyzwoleniu Lwowa oraz w akcjach przeciwko UPA. Kilkakrotnie aresztowany przez sowietów za każdym razem jego brawurowe ucieczki kończyły się sukcesem. Współpracował z NSZ. Na Rzeszowszczyźnie dowodzone przez niego oddziały brały udział w akcjach skierowanych przeciwko sowieckiemu okupantowi. Ocalił życie wielu swoim podkomendnym pomagając im przedostać się do Europy Zachodniej. Na emigracji mieszkał m.in. we Francji, Niemczech, Monako używając zmienionego nazwiska Jacgues Roman.

 

                                                                                     Zdjęcia i tekst: Roman Gruszecki

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.