Szkoła okiem kamery

   

      Na zaproszenie uczniów klasy 2A technikum elektronicznego o profilu wojskowym oraz wychowawcy (Roman Gruszecki) w Zespole Szkół im. J. Groszkowskiego w Mielcu gościł oficer Podkarpackiej Służby Celnej, podkomisarz celny Jerzy Stasz. Podkomisarz celny Jerzy Stasz jest oficerem Izby Celnej w Przemyślu, jednej z 16 Izb Celnych w Polsce.

Działalność Izby swym zasięgiem obejmuje obszar województwa podkarpackiego, będącej jedną z czterech Izb Celnych stojących na straży zewnętrznej granicy lądowej Unii Europejskiej. Aktualnie pracuje w Oddziale Celnym Portu Lotniczego w Jasionce, Urząd Celny w Rzeszowie. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z pracą służb celnych, ich zadaniami i przekazanie podstawowych informacji o przepisach celnych dotyczących podróżnych przekraczających granicę. Młodzież uzyskała również wiedzę, na temat warunków, jakie musi spełnić, aby zdobyć uprawnienia zawodowe Agenta Celnego.

      Spotkanie rozpoczęło się projekcją filmu edukacyjnego ,,Służba Celna zawsze na straży wartości”, z którego uczniowie dowiedzieli się o pracy celników. Następnie nasz gość opowiadał o swojej pracy, dzielił się wiedzą i doświadczeniem. Wskazywał na odpowiedzialność w wykonywaniu tego zawodu, szczególnie iż granica wschodnia RP jest granicą UE. Uczniowie otrzymali materiały informacyjne – foldery, w których zawarte są przepisy dotyczące wywozu i przywozu produktów żywnościowych, przedmiotów, zwierząt i waluty. Celnik zatrudniony w Służbie Celnej – mówił, to osoba której zadaniem jest pośredniczenie w procesie obrotu towarowego z zagranicy. Od celnika wymaga się szczególnych predyspozycji. Przede wszystkim świetna sprawność fizyczna i duża odporność psychiczna. Celnik musi: lubić kontakt z ludźmi, być dyplomatyczny, umieć rozwiązywać konflikty, być odporny na stres, odnajdywać się w sytuacjach kryzysowych i niespodziewanych. Wymaga się, by celnik był dyspozycyjny i stale doszkalał się. Większość funkcjonariuszy celnych posiada wykształcenie wyższe, jednak nie jest to obowiązkowe. Aby zostać celnikiem, należy zdać państwowy egzamin składający się z trzech etapów – pierwszy to wypełnienie kwestionariusza osobowego. Kolejny etap to test wiedzy i test sprawnościowy, a ostatnim jest rozmowa kwalifikacyjna. Aby zostać pełnoprawnym funkcjonariuszem celnym należy przejść 3-letni okres przygotowawczy w Służbie Przygotowawczej. Na koniec uczniowie podziękowali gościowi za przybycie do szkoły, w zamian otrzymali zaproszenie na wiosnę, na lotnisko w Jasionce.

Tekst i zdjęcia: Roman Gruszecki.

   

Galeria - "Elektryk"

 

Wybrane pomoce dydaktyczne wykorzystywane w trakcie kształcenia zawodowego uczniów naszej szkoły.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.