Szkoła okiem kamery

   

      Grupa Wyszehradzka (zwaną także czwórką wyszehradzką lub „V4”) jest  nieformalną strukturą współpracy regionalnej, którą tworzą cztery państwa Europy Środkowej: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Jeśli Grupę Wyszehradzką postrzegalibyśmy jako jeden kraj, to ze swymi ponad 64 milionami mieszkańców byłaby czwartym państwem w Europie pod względem ludności, a pod względem siły gospodarczej znalazłaby się w gronie 20 największych gospodarek świata. Jej parytet siły nabywczej plasowałby ją na 15 miejscu, wyprzedzając m.in. Australię, Tajwan, Turcję, czy Indonezję. Wymiana handlowa Niemiec z państwami Grupy jest większa niż z ich najważniejszym partnerem handlowym – Francją i prawie trzy razy większa niż z Rosją. O pozycji V4 w Europie świadczy także fakt, iż w Radzie UE ma ona tyle samo głosów, co Niemcy i Francja razem wzięte.

       W początkowych latach współpraca w ramach GW – z uwagi na jej nieinstytucjonalny charakter – nie była „usystematyzowana”. Spotkania na najwyższym szczeblu (prezydentów, premierów, czy ministrów spraw zagranicznych) odbywały się nieregularnie. Dopiero podczas szczytu premierów w 1999 roku na Węgrzech uzgodniono rotacyjny system sprawowania prezydencji w GW. W myśl tych ustaleń każdą prezydencję, co roku w czerwcu, zamyka szczyt premierów Grupy Wyszehradzkiej, podczas którego dokonuje się podsumowania działań oraz wyznacza nowe cele i zadania na przyszłość.  Istotną rolę odgrywają też resorty spraw zagranicznych czterech państw, które prowadzą koordynację działań podejmowanych w ramach współpracy wyszehradzkiej (w ministerstwach każdego z krajów Grupy działają Narodowymi Koordynatorzy Współpracy Wyszehradzkiej).

Jedyną zinstytucjonalizowaną formą (mającą osobowość prawną) współpracy w ramach GW jest powołany w czerwcu 2000 roku Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki  (IVF – International Visegrad Fund). Siedzibą Sekretariatu Funduszu jest Bratysława. IVF dysponuje obecnie rocznym budżetem w wysokości 7 mln euro (tworzą go 4 jednakowe  składki wszystkich krajów członkowskich, które początkowo wynosiły w sumie 1 mln euro). Zadaniem Funduszu jest promowanie i wspieranie bliskiej współpracy między krajami GW, a także ich obecności i aktywności wobec państw trzecich, zwłaszcza na obszarze Bałkanów Zachodnich i Europy Wschodniej. W praktyce oznacza to dofinansowywanie przez Fundusz wspólnych projektów kulturalnych, naukowych i edukacyjnych, wymianę młodzieży, współpracę transgraniczną oraz promocję turystyczną.

 

Prezentacja: Grupa Wyszehradzka

Przygotowała Beata Surowiec

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.