Szkoła okiem kamery

   

We wrześniu 2012 roku Fundacja Partnerstwo dla Środowiska ogłosiła wyniki szóstej edycji certyfikatów w ramach Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Szkoły i przedszkola z całej Polski mogły się ubiegać o przyznanie im międzynarodowego certyfikatu Zielonej Flagi lub krajowego tytułu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Kapituła w ubiegłym roku wyróżniła naszą szkołę certyfikatem krajowym LCAE, w bieżącym przyznała nam certyfikat  międzynarodowy Zielonej Flagi.

 

Warto zaznaczyć, że Zielona Flaga jest tytułem nadawanym szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco - Schools, w którym uczestniczy około 15 000 szkół z 54 krajów Europy, Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii. Program ten polega przede wszystkim na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami.

W bieżącej edycji nagrodzono 210 szkół i przedszkoli. Przyznano 126 certyfikatów Zielonej Flagi i 84 certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.

Zespół Szkół od dwóch lat prowadzi działania ekologiczne określone certyfikacją. Między innymi monitoruje zużycie energii elektrycznej, wody, ilość wywozów odpadów komunalnych. Na bieżąco na terenie szkoły prowadzone są zbiórki surowców do recyklingu takich jak makulatura, elektrośmieci. Za pieniądze uzyskane ze zbiórek zakupione zostały rośliny do nasadzeń wokół placu szkolnego. Prowadzone są zajęcia promujące ekologiczne wartości. Uczniowie już trzeci rok z kolei włączyli się w zbiórkę plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego dziecka. Biorą udział w konkursach ekologicznych, programach edukacyjnych. Wśród wielu warto wymienić:

  •    - akcja "Sprzątanie Świata" prowadzona przez Fundację Nasza Ziemia;
  •    - "Europejskie Słoneczne Dni" koordynowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej ;
  •    - "Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny", konkurs organizowany przez Fundacje Nasza Ziemia;
  •    - projekt "Podzielmy się bioróżnorodnością" (Let's share biodiversity) realizowany w ramach programu e Twinning
  •    - udział ucznia Kamila Litwina w IV Krajowym Konkursie Energetycznym  i zajęcie w nim III miejsca
  •    - cyklicznie organizowane wydarzenie na terenie szkoły pod nazwą "Ekologia dla każdego.

Sukcesy szkoły, są przede wszystkim sukcesami jej uczniów. Trudno wymienić ich wszystkich, ale bardzo im dziękujemy za współpracę. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy włączali się w różne akcje ekologiczne. Szczególne podziękowania należą się: Iwonie Żoli, Teresie Szczepańskiej, Magdalenie Surdej, Robertowi Gancarczykowi, Dariuszowi Dudkowi, Elżbiecie Bąk, Ewelinie Jaroń, Beacie Gruszeckiej, Ewie Kozdębie i Natalii Kolin.

Nagrodę w imieniu szkoły odbierali dyrektor Zbigniew Witek i Iwona Żola.

 

Szkolnym koordynatorem Programu Szkoły dla Ekorozwoju jest Marzanna Mazur - Witek.

 

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.