Szkoła okiem kamery

   

   . . .Taki tytuł nosiła Akademia z okazji Dnia Niepodległości, która odbyła się 9 listopada 2012 r. w Zespole Szkół im.prof. J.Groszkowskiego w Mielcu.

           W jubileuszowym roku 100-lecia szkoły uroczystość miała niecodzienną wymowę i oprawę. Jeszcze wciąż oddychamy atmosferą Jubileuszu z 12 października 2012 roku, a już kolejna okazja do wzruszeń i wspomnień. Wszak tradycje  patriotyczne i niepodległościowe są bardzo mocno związane z tym przepięknym, najstarszym budynkiem oświatowym w Mielcu. Warto przywołać chociażby dwa symboliczne „ ślady pamięci”, które na zawsze połączyły się ze szkołą. Jeden z nich to medalion J. Piłsudskiego znajdujący się na ścianie głównej korytarza. Kolejny – to 80-letni już Dąb Pamiątkowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. „Drzewo pamięci” rośnie w szkolnym ogrodzie, obok głównego wejścia do budynku. Ta piękna tradycja patriotyczna kontynuowana jest do dziś.

 

           Tegoroczną akademię Niepodległościową, tradycyjnie już, przygotowała młodzież z kl.2F pod kierunkiem pani Natalii Treli. Wykonawców wspierał szkolny zespół muzyczny „ Elektro”.

          Gościem specjalnym uroczystości był pan Dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Stanisław Tomza. Wśród publiczności obecni byli także Dyrektorzy Szkoły, nauczyciele i młodzież. Już po wejściu do auli czuło się odświętną, uroczystą atmosferę. A wszystko za sprawą dekoracji, które przypominały o charakterze święta.

          Scenariusz imprezy przypomniał dramatyczną historię narodu walczącego o wolność Ojczyzny. 123 lata politycznej niewoli obfitowało w wiele zrywów niepodległościowych, pochłonęło „ rzesze ofiar ludzkich złożonych na ołtarzu Ojczyzny”. Jednak nigdy i nikomu nie udało się zniszczyć ducha wolności, który tkwił w narodzie. Piękne wiersze, połączone uzupełniającym komentarzem, przypominały polskie drogi do upragnionej wolności. Całość uświetniały oczywiście pieśni legionowe, które tylko w listopadzie brzmią tak pięknie i aktualnie, nierozerwalnie kojarząc się każdemu z nas z Dniem Niepodległości.

         Polska tradycja walk o wolność to nie tylko wydarzenia z roku 1918. Historia ich jest długa i dotyczy różnych okresów naszej Ojczyzny. Młodzi wykonawcy, soliści i chór, właśnie poprzez pieśni patriotyczne przypominali te trudne momenty. „Rota”, „Polskie kwiaty”, „Pałacyk Michla” to tylko niektóre utwory jakie usłyszeliśmy. I oczywiście piosenka finałowa  „Mury”, która nierozerwalnie kojarzy się nam z bardami Solidarności.

         „Akademia miała wydźwięk patriotyczny i wychowawczy”- podkreślał Dyrektor Stanisław Tomza - dziękując młodzieży i pani N. Treli za wspaniałe widowisko. Docenił trud włożony w jego przygotowanie i zaangażowanie wszystkich uczestników. Zwracając się do młodej publiczności, zauważył, że „tylko dzięki poświęceniu przodków możemy cieszyć się wolną Polską”.

         Gratulacje i słowa uznania wyraził także Dyrektor Szkoły - Zbigniew Witek. Podziękował wszystkim uczestnikom za patriotyczne wzruszenia, których doświadczyliśmy podczas uroczystości. Docenił wkład koleżanki N. Treli w organizację imprezy. Ostatnie „słowo” należało do publiczności. Gromkie brawa, które rozlegały się już w trakcie Akademii, na jej zakończenie zabrzmiały wyjątkowo spontanicznie i trwały bardzo długo… Dziękujemy!!!

 

Wykonawcy:

Recytacje i chór: Sylwia Dydo, Karolina Betel, Joanna Gruszka, Dominika Sierkowska,        Dominika Stępień, Karolina Galas, Marta Rymut, Karolina Graniczka, Ewa Kręcigłowa,

Izabela Babula, Justyna Babiec, Agata Kukla

Zespół „Elektro”: Kamil Świerk – klawisze, Karol Wróbel – bas-gitara,

                             Marcin Tęcza – elektryczna gitara, Dawid Kilian – perkusja

Soliści: Wioletta Chudy, Dawid Kilian

Opieka merytoryczna, reżyseria: N. Trela 

                                                                                                Halina Bednarz

 

Film:

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.