Szkoła okiem kamery

   

      19 września o godz. 12.00 w Muzeum Miasta Jaworzna odbyła  się gala wieńcząca czwartą edycję Krajowego Konkursu Energetycznego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: Inteligentna energia dla inteligentnego społeczeństwa. Autorką konkursu i jego koordynatorką jest dr Halina Rechul, natomiast organizatorem Muzeum Miasta Jaworzna, gminy z wieloletnimi tradycjami energetycznymi. Nadzór merytoryczny nad konkursem, jak i przewodnictwo w Jury ma prof. zw. dr hab. inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej.

Celem konkursu jest zachęcenie społeczeństwa, a szczególnie jego młodszych przedstawicieli, do racjonalnego zarządzania energią. Organizatorzy pragną rozbudzić pasje poznawcze młodzieży, zwiększyć ich zainteresowanie naukami technicznymi oraz wzbogacić wiedzę. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń klasy 4c Kamil Litwin. Przygotowana przez niego praca "Samochód elektryczny i jego rola w sieci inteligentnej" zdobyła trzecie miejsce w konkursie. uczeń przygotował pracę pod opieką Marzanny Mazur - Witek.

W tej edycji skupili się przede wszystkim na szeroko pojętej koncepcji smart i jej zastosowaniach w energetyce, stąd hasło konkursu. W tym roku, projekt edukacyjny został wzbogacony o przedsięwzięcie muzyczne dlatego, że rozwój to nie tylko technologie. Rozwój to przede wszystkim człowiek. Smart Music propaguje czerpanie pozytywnej energii z muzyki. Smart Music ma uwrażliwić odbiorców i pokazać im, że również muzyka rozrywkowa może nieść ze sobą całą paletę wartości stanowiących podwaliny inteligentnego społeczeństwa. W ramach muzycznej współpracy powstała płyta zespołu "Spaleni na Mieście", która odnosi się do energetyki odnawialnej. Zespół gra muzykę łączącą w sobie elementy funku, rocka, soulu i bluesa. Nie tylko muzyka z pozytywną energią towarzyszyła finałowi konkursu, ale także inne atrakcje. Dzięki zaangażowaniu klubu muzycznego Old Timers Garage w projekt muzyczny Smart Music uczestnicy gali finałowej i mieszkańcy Jaworzna mogli zobaczyć najstarszy samochód elektryczny w Polsce - Buick Touring z 1918 roku. Jest to w stu procentach odrestaurowany samochód, w którym został zamontowany silnik elektryczny zasilany z akumulatorów. Samochód ten to unikatowy egzemplarz w kolekcji klubu muzycznego i muzeum motoryzacji Old Timers Garage. Kolejną atrakcją finału konkursu był pokaz skuterów o napędzie elektrycznym i prelekcja na temat Marki Greenstrike.pl, która powstała w 2009 roku jako projekt mający na celu zrewolucjonizowanie transportu osobistego. Szeroka gama produktów GreenStrike.pl obejmuje zarówno jednoślady i pojazdy dwuśladowe wyłącznie o napędzie elektrycznym. Celem projektu GreenStrike.pl jest wytworzenie pojazdów mających zastosowanie w codziennym transporcie osób oraz towarów przy nieosiągalnie niskich do tej pory kosztach użytkowania.

W jury konkursu energetycznego zasiadają specjaliści z  różnych dziedzin nauki:

prof. dr hab. inż. Jacek Malko, dr Aleksandra Łakomiak, dr Klaudia Giordano, dr Justyna Zabawa, dr Michał Tomaszewski, dr Wojciech Radziewicz, dr Jarosław Dąbrowski.
Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowali: TAURON Wytwarzanie S.A., Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej, Prezydent Miasta Jaworzna, Energoprojekt Katowice SA i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Patronatu honorowego projektowi udzielili: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Partnerem prawnym projektu jest Kancelaria Prawna Skoczyński-Wachowiak-Strykowski.

Partnerami naukowymi projektu są: Politechnika Opolska, Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Partnerami branżowymi konkursu podobnie jak w roku ubiegłym zostali: Tauron Wytwarzanie S.A. i Energoprojekt Katowice S.A. Natomiast Partnerami organizacyjnymi przedsięwzięcia zostali: Jurkpol Sp. z o.o. - nadzór przeciwpożarowy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Jaworznie.

Patronat medialny nad przedsięwzięciami objęły: Polskie Radio Katowice SA, CTV Jaworzno, Nowa Energia, Energia, Czysta Energia, Co Tydzień, Fundacja Ekologiczna Silesia, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Wiedza i Życie, www.Cire.pl, www.zielonalekcja.pl, www.chronmyklimat.pl, Energia Elektryczna, Klaster 3×20, www.gablotkaszkolna, Czasopismo Kontury, www.mojejaworzno.pl., Telewizja Silesia, Old Timers Garage, Telewizja Polska S.A. oddział w Katowicach.

W gronie sponsorów znalazły się: Fundacja Zielona Akcja i Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Uczelnia patronacka  

   

   

   

   

Programy unijne  

 

Praktyki zagraniczne FERS

***************************

 

   

Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WCR w Mielcu

   
Copyright © 2024 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.