Partnerzy projektu:

 

- Biuro do spraw  „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

- jednostka patronacka: 3 Podkarpacka Brygada Obrony  
  Terytorialnej w Rzeszowie im. płk. Ł. Cieplińskiego, ps. ”Pług”

- Starostwo Powiatowe w Mielcu

- 33 batalion lekkiej piechoty w Dębicy

- WKU Mielec

 

     W październiku często obserwujemy u siebie znaczny spadek nastroju, który nasila się coraz bardziej podczas pochmurnych dni. Powoduje to spadek sił witalnych i popadanie w depresję. Badania wykazały,że niedobór światła słonecznego, szczególnie podczas poranków, zaburza równowagę hormonalną naszego organizmu.

      Niewystarczająca ilość promieni UV zwiększa wytwarzanie melatoniny i zaburza powstawanie

innych substancji odpowiedzialnych za utrzymanie dobrego nastroju. Na skutki braku promieni słonecznych najbardziej podatne są kobiety ,ale z powodu „krótszego dnia”cierpią również mężczyźni i młodzież.

   

Objawy jesiennej chandry to;

 -przewlekłe zmęczenie,

-smutek,

-brak motywacji,

-niepokój,

-anhedonia- niemożliwość odczuwania szczęścia z rzeczy,które kiedyś dawały nam radość,

-zwiększony apetyt,

-drażliwość,

-problemy z pamięcią.

 

Naturalne sposoby wspomagające nastrój

Sen

Śpij co najmniej 7,5-8 h dziennie. Pół godziny przed snem ogranicz korzystanie ze smartfona czy oglądania telewizji. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia ma niekorzystny wpływ na zasypianie,jak i efektywność snu w nocy.

Pamiętaj aby przed snem dobrze wywietrzyć sypialnię. Zadbaj o odpowiednią temperaturę- nie powinna ona przekraczać 19 stopni. Odpowiednia dawka snu jest niezbędna do zachowania równowagi emocjonalnej.

 

 

Spacer

Regularny i umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu pomoże zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Ruch zmniejsza ryzyko depresji i obniża poziom lęku. Eksperci zalecają wykonanie codziennie ok.10 000 kroków.

 

 Uwaga!

Jeśli obniżony nastrój utrzymuje się codziennie lub prawie codziennie przez okres minimum dwóch tygodni lub jeśli sam uznasz,że potrzebujesz fachowej pomocy,koniecznie skonsultuj się z psychiatrą lub psychologiem!.

Pamiętaj depresja czy inne zaburzenia psychiczne są takimi samymi chorobami, jak nadciśnienie czy cukrzyca- zagrażają życiu, nie należy walczyć z nimi samotnie i jedynie”domowymi sposobami”.

                                                                           Opracowała ;Beata Gruszecka nauczyciel biologii

   

   

Klasy mundurowe  

 

 

 

   

Jakość powietrza  

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

Programy unijne  

Tutaj realizowany jest projekt:

MIELEC STAWIA NA ZAWODOWCÓW

***********************

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2021 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.