W ramach wieloletniej współpracy ZS im. prof. J. Groszkowskiego z Mieleckim Towarzystwem Literackim, młodzież naszej szkoły została zaproszona na niezwykłe spotkanie. W dniu 19 września 2019r.  uczniowie klas 2E i 3A uczestniczyli w Literackim Czwartku zatytułowanym „Lekcja z  poezją współczesną Stefana Żarowa”. Spotkanie odbyło się w „Łojczykówce”-  siedzibie MTL przy ul. Mickiewicza w Mielcu.

        Stefan Żarów to poeta, krytyk literacki i animator kultury, długoletni wiceprezes Zarządu Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Jest współautorem pięcioczęściowej monografii  o twórcach podkarpackich pt. Przestrzenie Wyobraźni, obejmującej: poezję, prozę, muzykę, plastykę oraz publicystykę. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku działał w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Sęk oraz był współtwórcą Mieleckiego Klubu Młodych Pisarzy. Debiutował w 1984 r. wierszem Nokturn. Wiersze jego ukazały się w kilkudziesięciu almanachach i innych wydawnictwach książkowych wśród nich w Artefaktach oraz w prasie społeczno-literackiej, w wydawnictwach elektronicznych na portalach poetyckich. Wiersze tłumaczono na język niemiecki i rosyjski.

        Spotkanie otworzył prezes MTL – pan Zbigniew Michalski przedstawiając sylwetkę  Stefana Żarowa. Następnie sam poeta w niezwykle barwny sposób, opowiedział o swojej drodze zawodowej, różnorodnej działalności, zainteresowaniach i o pasjach, a przede wszystkim o swojej poezji. Zebrani uczniowie mieli okazję wysłuchać czytanych przez autora wierszy zawartych w starszych i najnowszych tomikach poezji. Poeta podzielił się również refleksją na temat poetyckich inspiracji, a  młodzież zachęcił do podejmowania własnym prób tworzenia i dzielenia się nimi choćby poprzez media społecznościowe. Jego wykład o literaturze bardzo się spodobał uczniom, czego dowodem były książki zakupione po spotkaniu.

        Było to już kolejne z wydarzeń literackich, w których uczestniczyli uczniowie Elektryka – szkole, w której od lat pielęgnuje się tradycje związane z poznawaniem regionalnej kultury. Wyjście młodzieży na spotkanie zorganizowały panie: Halina Bednarz, Lucyna Maryniak i Dorota Targosz.

   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm