W dniu 6 września 2019r., w przeddzień ogólnopolskiej akcji, nasza szkoła włączyła się w Narodowe Czytanie 2019. Podczas tegorocznej edycji Para Prezydencka zaproponowała nam do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Ostatecznie wybrano 8 nowel. Są to:

 Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

        Jak napisał w specjalnym liście Prezydent Duda są to nowele „...których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii..”

        W tym szczególnym dniu, swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, którzy włączyli się we wspólne czytanie nowel. Były to panie: Emilia Żola - popularyzatorka literatury, która przez całe swoje życie zawodowe związana była z Miejską Biblioteką Publiczną, obecnie wiceprezes do spraw kultury w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół 1893”, Aleksandra Piguła – poetka i animatorka, członkini Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i Mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM, w której od 2017r. pełni funkcje prezesa oraz pani Małgorzata Mikina – poetka i dziennikarka portalu wcj24.pl, również członkini mieleckiej Grupy Literackiej „Słowo” TMZM.
       Pierwszy fragment noweli Brunona Schulza pt.: Mój ojciec wstępuje do strażaków przeczytała pani Lidia Gereło - Dyrektor szkoły. W dalszej kolejności wystąpili zaproszeni goście, a także: pani Elżbieta Bąk - Wicedyrektor szkoły i pan Paweł Kolb – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS.

       Grono uczniów reprezentowali: Alicja Ciejka z kl.3B, Maciej Kłoda z kl. 3E i Jakub Ciemięga z kl. 2E, który wraz z Robertem Rybakiem – uczniem kl. 3C zadbali o oprawę muzyczną uroczystości.  Całość poprowadziła nauczycielka j. polskiego - p. Lucyna Maryniak, która wygłosiła słowo wstępne i przybliżyła wszystkim problematykę wybranych nowel.

       Zgromadzeni w auli uczestnicy Narodowego Czytania zobaczyli też przygotowane specjalnie na tą okazję wystąpienie pary prezydenckiej.

       Uroczystość zorganizowały nauczycielki j. polskiego: p. Lucyna Maryniak i p. Halina Bednarz oraz bibliotekarki: p. Dorota Targosz i p. Marta Stachura. Za nagłośnienie odpowiadali uczniowie kl. 4C – Kacper Kopera i Nikodem Leś pod opieką p. Roberta Gancarczyka. W dekorowaniu auli pomagała klasa 3C pod opieką pana Pawła Kolba.

Fot. Paweł Łaz kl. 3E

   

Maturzysto !  

egzamin dojrzałości już za . . . 97 dni
   

Szkoła okiem kamery  

 

   

Uczelnia patronacka  

   

Szkoła z misją  

   

   

   

   

   

Programy unijne  

Program - uczenie się przez całe życie

Staże i praktyki zagraniczne

Staże i praktyki zagraniczne

***************************

 ComeniusProjekt partnerski szkół
z krajów UE

***************************

Praktyki Erasmus+

***************************

Projekt praktyk zagranicznych
"PO WER"

***************************

   
Copyright © 2020 Elektryk - Zespół Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Administrator: pracownie76(małpa)gmail.com
Aktualności: biblioteka2(małpa)poczta.fm